Zgłosuj na książki roku 2017

Porozumienie bez przemocy w związkach : zbadaj swoje relacje

Tłumaczenie: Paweł Urbanik
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Porozumienie bez przemocy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czarna Owca
Relationsbesikting. Frihet utan distans, gemenskap utan kontroll
Olga

Z utęsknieniem czekasz, by zobaczyć, jak twoje bliskie relacje kwitną? Najważniejsze spośród wszystkich pytań w tej książce to: jakie, wedle Twojego życzenia, powinny być Twoje relacje? Jeśli odpowiedź jest jasna, z dużą łatwością dowiesz się, jak postępować. Wyobraź sobie, że dobrze przygotowałeś się, aby wykonać ważne zlecenie w Paryżu. Wypożyczyłeś skuter, nauczyłeś się kilku...

Z utęsknieniem czekasz, by zobaczyć, jak twoje bliskie relacje kwitną?

Wyobraź sobie, że dobrze przygotowałeś się, aby wykonać ważne zlecenie w Paryżu. Wypożyczyłeś skuter, nauczyłeś się kilku kluczowych zwrotów po francusku, jesteś tam odpowiednio wcześnie i w ręku trzymasz mapę miasta. Jednak czegokolwiek się podejmiesz i jakkolwiek to zrobisz, wychodzi źle. Bez względu na to, jak szybko jedziesz, i tak nie dojeżdżasz tam, gdzie powinieneś. Uważasz mimo wszystko, że należy podejść do tego pozytywnie, więc się śmiejesz, aby rozładować frustrację i jedziesz dalej. Po kilku godzinach odkrywasz, że mapa, którą trzymasz, przedstawia nie Paryż, a... Londyn.

Identycznie jest z relacjami. Wszystkie narzędzia okażą się zbyteczne, jeśli nie będziesz wiedział, do czego ich użyć. Twoje pozytywne nastawienie sprawi, że wytrzymasz, ale nie zaprowadzi Cię do celu. Badanie relacji pozwoli Ci zdiagnozować, naprawić i usprawnić wszystkie kontakty tak, abyś mógł widzieć, jak rozkwitają.

Gorliwe zaangażowanie, a także narzędzia tej książki i jej klarowność mogą sprawić, że Twoje relacje nabędą takiego charakteru, o jakim marzysz.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/psychologia/porozumienie_...(?)

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

| 2015-10-02
Przeczytana: wrzesień 2015

Książka, bardzo esencjonalnie, ukazuje sposób docierania do potrzeb, jakie leżą u podstawy zachowań kształtujących nasze relacje.

Kolejne rozdziały opisują jak metodycznie pracować nad rozwojem swojej empatii i jak można strukturyzować refleksje i działania, aby służyły one nam i bliskim osobom.

Z jednej strony, dla praktyków NVC jest to zaledwie podręczna ściągawka przypominająca na co zwracać uwagę, z drugiej dla tych czytelników, którzy pierwszy raz stykają się z Porozumieniem bez Przemocy, może okazać się, iż jest w niej za mało przykładów jak w warstwie języka ta metoda działa...

Po bardzo udanej "Porozumienie bez przemocy w mediacjach. Jak być trzecią stroną w konflikcie" ta pozycja mnie nie zachwyciła, co nie znaczy oczywiście, że nie dostrzegam jej dobrych stron - traktuję ją jednak jako skierowaną bardziej do osób już znających NVC z innych publikacji.

.:exile:.

Z_błyskiem_w_oku | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Niewielka ale bogata książeczka oparta o metodę NVC. Bez łatwych odpowiedzi za to z miejscem na refleksję. Pomaga w przeglądzie najważniejszych relacji, zastanowieniu się jakie potrzeby zaspokajają, a jakie zaspokajać lepiej? Kontakt, zrozumienie, akceptacja - jak często pytamy innych np. "Jak mogę Ci pomóc to zrozumieć?" albo "Co myślisz o tym, co właśnie powiedziałam?"
Dwa najważniejsze odkrycia tej metody dla mnie: 1) Inni nie są odpowiedzialni za poziom twojego szczęścia. 2) Jeśli o coś prosić, ale złościsz się, gdy ta prośba nie była spełniona, to znaczy, że to nie była prośba.

Renata | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Kiepska. Po niedawnej lekturze Rossenberga ta pozycja wydaje się być marną kopią i skrótem. Przykłady jakimi się posługuje autorka są tak naiwne i niedorzeczne, że aż zabawne. Pytania, które zadaje czytelnikowi przypominają mi rachunek sumienia z książeczki do modlitwy. Jedynym plusem jaki widzę po przeczytani tej książki to przypomnienie najważniejszych tez NVC. Książka ma jeszcze jeden plus, jest krótka i czyta się ją w godzinę.

Lepiej mi się czytało Rosenberga.

jota | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017