Tydzień z nominowanymi w kategorii Człowiek Książki: poznaj ich i zagłosuj w plebiscycie! Dzień 1

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.02.2023

Plebiscyt Książka Roku Lubimyczytać już prawie na półmetku, a to dobra okazja, by przypomnieć, że – choć to już ósma edycja – po raz pierwszy możecie głosować w kategorii Człowiek Roku. Od dziś przez cały tydzień będziemy prezentować wszystkie osoby, które uzyskały w niej nominacje. Oto pierwsza czwórka nominowanych – autorzy i autorki projektów specjalnie dla czytelników i czytelniczek naszego serwisu odpowiedzieli na kilka pytań!

Tydzień z nominowanymi w kategorii Człowiek Książki: poznaj ich i zagłosuj w plebiscycie! Dzień 1

Słów kilka o Człowieku Książki i od ludzi książki

Przypomnijmy, że w kategorii Człowiek Roku możecie głosować na jeden z dwudziestu projektów, których autorki i autorzy promują czytelnictwo w sieci. Co ważne, do zwycięzcy lub zwyciężczyni trafi nie tylko statuetka, ale i 10 tysięcy złotych. Wśród nominowanych znajdziecie i krytyków literackich, i dziennikarzy, i bookinfluencerów – wybór jest niemały.

Każdą z nominowanych osób poprosiliśmy o to, by odpowiedziała na cztery plebiscytowe pytania. Oto one:

  • Jak zaczęła się twoja/wasza przygoda z promowaniem czytelnictwa w sieci? Jaka idea jej przyświeca i dlaczego to właśnie ona jest dla ciebie/was ważna?
  • Dlaczego czytelnicy i czytelniczki powinni zajrzeć właśnie na twój/wasz kanał?
  • Dlaczego lubisz/lubicie czytać?
  • Czym dla ciebie/was jest nominacja w kategorii Człowiek Książki?

Poznajcie odpowiedzi, których udzielili na te pytania autorzy i autorki projektów: Bardziej Lubię Książki – Diana Chmiel, Smak Książki – Adam Szaja, Prostymi słowami – Natalia Miśkowiec oraz Wojciech Szot – Zdaniem Szota.

Zagłosuj w Plebiscycie Książka Roku 2022!

Projekt: Bardziej Lubię Książki

Autorka: Diana Chmiel

Diana Chmiel, jak sama zauważa, zawsze mówiła i pisała o książkach, bo „są one dla niej jak tlen”, nie wyobraża sobie bez nich życia. Również tego zawodowego – autorka projektu Bardziej Lubię Książki od dzieciństwa marzyła, by zostać bibliotekarką, i to marzenie spełniła. Aby promować czytelnictwo w sieci, najpierw założyła bloga Bardziej Lubię Książki (bardziejlubieksiazki.pl), a potem profil na Instagramie, dzięki czemu mogła połączyć swoje dwie pasje – tę do czytania i tę do fotografowania. Na końcu był YouTube. I, jak dodaje Diana Chmiel, „okazało się, że polecanie książek na szeroką skalę jest naprawdę fantastyczne”.

Dzisiaj (stan na 13 lutego 2023 roku, tak jak w przypadku wszystkich niżej wymienionych projektów) Bardziej Lubię Książki na Instagramie obserwuje ponad 24,3 tysiąca osób, na Facebooku – ponad 10 tysięcy użytkowników, a w serwisie YouTube – 8,5 tysiąca widzów.

Zobaczcie, jak Diana Chmiel, czyli Bardziej Lubię Książki, odpowiedziała na nasze pytania!

Projekt: Smak Książki

Autor: Adam Szaja

Adam Szaja, można by powiedzieć, miłość do książek wyssał z mlekiem matki, która – gdy była z nim w ciąży – pracowała w bibliotece. Wiele lat później zaczął pracować jako researcher i reporter telewizyjny, a od 2015 roku miejscem jego pracy jest przede wszystkim blog Smak Książki (smakksiazki.pl).

„Pewnego dnia, gdy pomyślałem o tym, jak dużo pieniędzy wydaję na książki, postanowiłem, że założę bloga i wtedy będę te książki od wydawców otrzymywać. Tak też się stało” – w ten żartobliwy sposób Adam Szaja rozpoczął swoją odpowiedź na pytanie o to, jak zaczęła się jego przygoda z promowaniem czytelnictwa w sieci. Czy cel udało się osiągnąć? Jak ta historia potoczyła się dalej?

Tego dowiecie się z załączonego poniżej filmiku, my dodamy jeszcze, że dzisiaj Smak Książki na Facebooku obserwuje ponad 46 tysięcy osób, na Instagramie – ponad 2 tysiące czytelników i czytelniczek, a na YouTube – również ponad 2 tysiące osób.

Zobaczcie, jak Adam Szaja, czyli Smak Książki, odpowiedział na nasze pytania!

Projekt: Prostymi słowami

Autorka: Natalia Miśkowiec

„Zawsze imponowały mi osoby opowiadające o książkach w sposób barwny, kwiecisty, ale wiedziałam, że to nie jest mój styl. Że moje opowiadanie o książkach jest bardziej proste i emocjonalne, stąd też nazwa Prostymi słowami” – mówi Natalia Miśkowiec, autorka tego właśnie projektu. Jak zaznacza, swój profil na Instagramie założyła około sześciu lat temu, w początkach formowania się bookstagramowej społeczności.

Bookstagramowa, a później także TikTokowa działalność Prostymi słowami rozwinęła się z czasem tak, że dzisiaj Natalię Miśkowiec na Instagramie obserwuje ponad 26 tysięcy czytelników i czytelniczek, a na TikToku – ponad 23 tysiące osób, jej filmy otrzymały ponad 356 tysięcy polubień.

Zobaczcie, jak Natalia Miśkowiec, czyli Prostymi słowami, odpowiedziała na nasze pytania!

Projekt: Zdaniem Szota

Autor: Wojciech Szot

Wojciech Szot, kolejny z twórców nominowanych w kategorii Człowiek Książki, prowadzi blog Zdaniem Szota (zdaniemszota.pl), jest również dziennikarzem publikującym m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, a także autorem książki „Panna doktór Sadowska”, poświęconej pierwszej w Imperium Rosyjskim lekarce z doktoratem, Zofii Sadowskiej. Wojciech Szot od wielu lat pracuje w branży książki: jako redaktor, wydawca, krytyk. Jednak, jak dodaje, to 7 lat temu po raz pierwszy odważył się „napisać coś własnym zdaniem”, co było doświadczeniem jednocześnie bardzo trudnym, ale i otwierającym – „bo dzięki niemu się poznaliśmy”.

Zdaniem Szota na Facebooku śledzi 45 tysięcy osób, a na Instagramie – ponad 13,7 tysiąca czytelników i czytelniczek.

Zobaczcie, jak Wojciech Szot, czyli Zdaniem Szota, odpowiedział na nasze pytania!

To dopiero pierwszy z serii pięciu artykułów, które przygotowujemy specjalnie po to, żebyście bliżej poznali twórczynie i twórców nominowanych w naszej nowej plebiscytowej kategorii. Zaglądajcie na nasz portal, bo codziennie, do piątku włącznie, będziemy w Lubimyczytać prezentować ich sylwetki. Mamy nadzieję, że odnajdziecie swojego Człowieka Książki, który zainspiruje Was do literackich odkryć i na którego z chęcią oddacie głos w Plebiscycie Książka Roku 2022. 

Zagłosuj na Człowieka Książki w Plebiscycie Książka Roku 2022!


komentarze [3]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
KotGacek _ - awatar
KotGacek 14.02.2023 11:31
Czytelnik

Lubię Dianę, bo jest normalna, naturalna i rzeczowa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Diana Chmiel - awatar
Diana 15.02.2023 14:26
Oficjalny recenzent

Bardzo Ci dziękuję :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 13.02.2023 13:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam