rozwiń zwiń

Sprawy z przeszłości, które wpływają na teraźniejszość. „Pogrzebani” Grega Buchanana

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.06.2021

Ilmars to jedno z wielu nadmorskich, sennych miasteczek. Z pozoru niewiele się tu dzieje: młodzi ludzie stąd wyjeżdżają, starsi w spokoju dożywają swoich dni. Do czasu. Wkrótce przymusowa izolacja ujawni mroczne tajemnice i najgorsze ludzkie instynkty, a problemy innych prędzej czy później stają się naszymi problemami. Przeczytaj fragment „Pogrzebanych” Grega Buchanana! 

Sprawy z przeszłości, które wpływają na teraźniejszość. „Pogrzebani” Grega Buchanana

Pewnego dnia spokój miasteczka burzy wieść o dziwnym, wielokrotnym morderstwie. Lokalny policjant Alec Nichols znajduje na bagnach 16 odciętych końskich łbów, ułożonych w kształcie okręgu. Głowy zwierząt zostały celowo zakopane w taki sposób, by jednym okiem wpatrywały się w niebo.

Ściągnięta w to miejsce przez policję lekarka medycyny sądowej Cooper Allen usiłuje wydobyć od mieszkańców poszlaki i wpaść na ślad rozwiązania nietypowej zagadki kryminalnej. Przesłuchiwani właściciele koni zgodnie odmawiają współpracy. Rozpoczyna się zmowa milczenia.

Cooper usiłuje ustalić, jakie motywy stoją za potworną zbrodnią. Prywatna zemsta? Chęć uzyskania pieniędzy z ubezpieczenia i pozbycia się długów? Rytualny mord będący działaniem sekty? A może właścicieli koni łączy coś innego, o czym wie tylko morderca zwierząt? Cooper szuka rozwiązania, przy okazji ujawniając więcej brudnych sekretów mieszkańców miasteczka.

W poszukiwaniu psychopatycznego mordercy pomaga jej Alec. Stopniowo wdraża ją w lokalne zwyczaje i zaznajamia z problemami mieszkańców. Sam nie jest od wolny od kłopotów: trudna sytuacja rodzinna i życie pod jednym dachem ze zbuntowanym nastolatkiem coraz bardziej przeszkadzają mu w pracy i wysysają całą jego energię. Stąd już tylko krok do brzemiennych w skutkach błędów w śledztwie.

Cooper i Alec wspólnymi siłami usiłują rozwiązać piętrzące się zagadki. Okazuje się bowiem, że brutalna rzeź koni jest bliźniaczo podobna do sprawy, która przed laty wydarzyła się w okolicy. Wówczas zaangażowane było w nią wojsko, a wszelkie plotki szybko wyciszono.

Greg Buchanan

„Pogrzebani” – od lokalnych dramatów do uniwersalnych problemów

„Pogrzebani”, debiutancka powieść Grega Buchanana, to coś więcej niż błyskotliwy kryminał. To opowieść o współczesnych i powszechnych problemach: niskich zarobkach, dojmującym braku czasu, powszechnym zmęczeniu, niedoinwestowanej służbie publicznej – oraz o tym, jakie skutki może przynieść takie właśnie połączenie. W powieści jak w soczewce skupiają się wszystkie problemy małych miasteczek: emigracja młodych, stopniowe odchodzenie starszych, a przez to wymieranie całej miejscowości. Problemy lokalne przekładają się tu na prywatne dramaty, a niskie zarobki zmuszają ludzi do niełatwych wyborów. Mieszkańców łączy ze sobą jeszcze jedno: nikt tu nie widzi dobrego miejsca do życia.

„Pogrzebani” to opowieść o tym, do czego są zdolni ludzie, którzy się boją. To też przestroga dla nas wszystkich: jak na dłoni można tu zobaczyć, że przymusowa izolacja wyzwala najgorsze instynkty.

„Ludzie uważają, że problemem jest fikcja, że filmy, telewizja, gry komputerowe i komiksy znieczulają świat na przemoc i wszelkiego rodzaju potworności. O wiele trudniej jest jednak stawić czoło temu, co prawdziwe. A jest tego tak dużo. Każdego dnia dowiadujemy się, jak okrutny może być świat, jak okrutni są ludzie. Dlatego wszędzie wietrzymy spiski. Dzięki spiskom świat jest łatwiejszy do ogarnięcia. Bardziej ludzki”.

- cytat z książki „Pogrzebani”

Pisarze o książce „Pogrzebani”

Niezwykłe dzieło sztuki, w którym poezja napotyka kino.

C.J. Cooke, autorka The Nesting

Ten ożywczy i doskonale napisany thriller wprawia w tajemniczy nastrój i zapada w pamięć na długi czas.

Sophie Hannah, autorka Dublerki

Imponujący, rewelacyjnie napisany thriller. Porywa od pierwszej do ostatniej strony.

Alex Michaelides, autor Pacjentki

Przeczytaj fragment książki „Pogrzebani”

Pogrzebani

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Pogrzebani” jest już do kupienia w księgarniach internetowych

Artykuł sponsorowany


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 09.06.2021 19:43
Czytelnik

A do mnie książka ,idzie. Lada dzień będzie u mnie  😍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 09.06.2021 13:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post