Tajemnica Świętego Mikołaja odkryta!

sweeciak sweeciak
23.11.2023
Okładka książki Mikołaj z ulicy Pogodnej Joanna Szarańska

W każdym mieście jest taka ulica. Kiedyś tętniąca życiem, a teraz zapomniana i zaniedbana. Omijana szerokim łukiem i żyjąca rutyną swych mieszkańców. Mieszkańców, którzy zapuścili tu swoje korzenie i pogodzili się z szarością swej ulicy. Taką ulicą jest niewątpliwie Pogodna, brzydka i brudna, z przykurzonymi witrynami oraz nielicznymi punktami usługowymi i sklepami. A jednak ma coś w sobie, pewną tajemnicę, która wywołuje uśmiechy i wybuchy radości. Jesteście ciekawi, co to jest?

Joanny Szarańskiej chyba nie trzeba przedstawiać. To polska pisarka, która niesie uśmiech i nadzieję swoim czytelnikom. Już po raz siódmy oddaje nam w ręce powieść świąteczną, która umila nam oczekiwania na Boże Narodzenie. „Mikołaj z ulicy Pogodnej” pojawił się w głowie autorki już w 2017 roku, ale musiał poczekać, aż w naszych sercach zagoszczą bohaterowie bloku przy ulicy Weissa 5 w Kalwarii Zebrzydowskiej (cykl „Cztery płatki śniegu”), aż odwiedzimy „Krainę Zeszłorocznych Choinek”, by kupić niezwykłą bombkę, i aż posłuchamy, a może i pośpiewamy z Hanią pięknych kolęd („Dziś zanucę ci kolędę”). Przez ten czas ewoluował, by zachwycić nas swoją historią w 2023 roku.

Kornelia Starska, niekwestionowana królowa powieści świątecznych, przeżywa kryzys twórczy, którego nawet babcia Tereska, przyszła bohaterka jej powieści, nie jest w stanie pokonać. A gdy dodamy do tego fakt, że zapach cynamonu przyprawia naszą bohaterkę o mdłości, to możecie się domyślić, że sprawa jest poważna. Z pomocą przychodzi jej redaktorka i przyjaciółka Lena, która postanawia natchnąć pisarkę i obudzić w niej świątecznego ducha. Odnajduje historię pewnej ulicy, w której drzewa przyozdabiane są nietypowymi ozdobami, a Mikołaj zostawia prezenty nie pod choinką, a właśnie pod owymi drzewami na ulicy. Kornelia ulega namowom i udaje się na „wakacje” na ulicę Pogodną. Ma zamiar poznać mieszkańców i odkryć, kim jest ów Mikołaj. Czy jej się uda? Cóż, musicie sprawdzić sami.

„Mikołaj z ulicy Pogodnej” to historia, która otula nas wełnianym szalikiem, częstuje pachnącą szarlotką i przenosi na zaniedbaną ulicę, na której dzieją się cuda. Otacza dobrocią i magią. Przyprósza szarość śnieżną bielą i rozbawia dziecięcymi kolorami. To lektura, która zabiera nas w sentymentalną podróż pełną zapomnianych ludzkich historii. To opowieści o miłości i rozstaniach, o podejmowaniu trudnych decyzji i przywiązaniu. To historia, która otacza nas życzliwością i cudami, tymi małymi, ale i dużymi. Pokazuje, że czasem nie potrzeba wiele, by sprawić, że ktoś się uśmiechnie. Że drobne gesty mogą przynieść wiele radości.

Joanna Szarańska zabrała nas w świąteczną podróż, która upływa nam z uśmiechem na ustach. Pełna ciepła i tego specyficznego klimatu, który otula nas świątecznie. Autorka stworzyła historię, która bawi, ale i wzrusza. Sprawia, że mamy ochotę udać się na ulicę Pogodną i poznać jej mieszkańców. Ujrzeć ją oczami autorki i poczuć to. Jeśli szukacie książki, która otuli was świątecznym klimatem, przyprószy śniegiem i pozostawi za sobą zapach cynamonu, to „Mikołaj z ulicy Pogodnej” będzie idealny.

Agnieszka Zwolska-Szydłowska