Karabinem i elfem

Myrkul Myrkul
19.03.2013
Okładka książki Czerwona Mgła Tomasz Kołodziejczak

Świat "Czarnego Horyzontu" Tomasza Kołodziejczaka to jedna z najciekawszych i najbardziej udanych kreacji w polskiej literaturze fantastycznej. Trudno go jednoznacznie zaklasyfikować, wymyka się nawet prostemu, zdawałoby się dychotomicznemu, podziałowi fantasy versus science fiction.

Przypomnijmy pokrótce o co chodzi. Nie tak daleka przyszłość. Pomiędzy Ziemią a innym planem otwiera się przejście. Do naszego świata napływają Balrogi, złowrogie stwory (skojarzenia z Tolkienem nieprzypadkowe) i ich słudzy, którzy błyskawicznie podbijają ogromne połacie naszego świata, w tym Kanadę i Europę Zachodnią. Na szczęście ludzkość otrzymuje nieoczekiwane wsparcie w postaci elfów, odwiecznych wrogów Balrogów.

Jednym z bastionów zjednoczonych sił ludzi i elfów staje się Polska. Elfy w przedziwny sposób łączą z sobą technikę i magię. Ot choćby do komunikacji używają satelitów stworzonych z jesionu i mithrilu, co kilku techników z NASA, którzy nie mogli uwierzyć, że to będzie orbitowało, a co dopiero nadawało, przepłaciło rozstrojem nerwowym. Niektórzy ludzie są na tyle wrażliwi na magię, że mogą walczyć przeciwko Balrogom ramię w ramię z elfami, przy pomocy zaklęć, mieczy i karabinów maszynowych. Po co im miecze, spytacie. Nie wszystkich stworów zrodzonych z magii imają się kule karabinowe.

"Czerwona Mgła" to tytułowa minipowieść (licząca ok. 150 stron) i towarzyszące jej trzy opowiadania, które były już wcześniej publikowane w różnych branżowych periodykach i zbiorach opowiadań. Jednak po raz pierwszy całość została zebrana w jednym miejscu.

Bohaterami wszystkich historii są królewski geograf Kajetan Kłobudzki i jego przybrany ojciec Robert. Ten sam Kajetan, który był bohaterem powieści "Czarny Horyzont". Z opowiadań dowiadujemy się między innymi o tym, jak Kajetan z ziem opanowanych przez Balrogi trafił do Polski, do jakich poświęceń skłonni są naukowcy badający magię wroga oraz jak elfy torturują istoty żywiące się bólem i cierpieniem.

Z kolei w "Czerwonej Mgle" przenosimy się po raz pierwszy na kresy wschodnie. Dowiadujemy się, że tam co prawda nie ma Balrogów, ale jest tajemnicza Czerwona Mgła, w której wciąż żyją ludzie. Jednak od czasu do czasu z niczego potrafią zmienić się w mordercze potwory. Kajetan będzie musiał zbadać co jest tego przyczyną.

Nowy zbiór opowiadań przenosi nas z powrotem w dopracowany świat, w którym klasyczne heroic fantasy miesza się z science fiction, a nawet z horrorem. Kołodziejczak nie unika jednak nawiązań do współczesności, choćby w przedziwnym sojuszu moherowych "starokatolików" z młodymi narodowcami, którzy, choć z różnych powodów, sprzeciwiają się elfiej dominacji w Polsce.

Historie opowiedziane z polotem są dość zróżnicowane. Od typowo przygodowych po rozwiązywanie tajemniczych zagadek. Wszystkie jednak charakteryzuję się spójną, przemyślaną fabułą, dynamiczną akcją i jakimś zaskakującym elementem w punkcie kulminacyjnym.

"Czerwona Mgła" to idealna propozycja dla czytelników, którzy lubią magię połączoną z techniką, tajemnicze stwory i dreszczyk emocji na granicy horroru.

Krzysztof Krzemień