rozwiń zwiń

Ciepłe fantasy z aromatem kawy

corbeau corbeau
30.03.2023
Okładka książki Legendy i Latte Travis Baldree

Ta historia zaczyna się tam, gdzie kończą się inne: oto dzielny wojownik zabija potwora i zdobywa upragniony skarb. I co dalej? Co jeśli nie chce szukać kolejnego zlecenia? Jeśli czuje, że plecy dokuczają coraz bardziej i czas już odwiesić okrwawiony miecz? Dla Viv, walecznej orczycy, nadchodzi czas pożegnania z drużyną i udania się we własną drogę, w poszukiwaniu spełnienia najskrytszych marzeń. I co w tym złego, że obejmują one otwarcie pierwszej w Thune kawiarni? Co z tego, że nikt nie słyszał tam o kawie, a jej wymarzony lokal to tymczasowo rozpadająca się stajnia? Z potężnym talizmanem Viv ma nadzieję spełnić pragnienie swojego serca wbrew wszelkim przeciwnościom – nawet jeśli sama nie do końca zdaje sobie sprawę, czym jest owo pragnienie.

Gdy Travis Baldree własnym nakładem wydał powieść „Legendy i latte”, idealnie trafił w gusta wielbicieli nowego podgatunku fantastyki, nazywanego cozy fantasy. Bohaterowie, których przyzwyczailiśmy się widzieć w heroicznych bitwach, łamią schematy i szukają swojego miejsca w zaciszu kawiarni. Stereotypowe postaci są ukazane w nowej odsłonie: orczyca podaje kawę, sukkub szuka pracy jako kelnerka, gobliny, magowie i inni fantastyczni bohaterowie rozkoszują się kawą i ciastkami. Oczywiście mimo potężnego talizmanu życie Viv nie jest usłane różami, z dnia na dzień piętrzy się przed nią coraz więcej problemów, które najprościej byłoby rozwiązać wiszącym na ścianie mieczem – ale to oznaczałoby powrót do dawnego życia. A Viv wolałaby zawojować świat latte i cynamonowymi bułeczkami.

„Legendy i latte” mogą dostarczyć czytelnikom wiele przyjemności pod warunkiem, że będą świadomi, po jaką książkę sięgają. Najważniejszym motywem – mówiąc wprost – jest prowadzenie przez główną bohaterkę kawiarni. A remont i obmyślanie menu nie brzmi zbyt heroicznie. Klimat książki jest bliższy „Czekoladzie” Joanne Harris niż powieściom magii i miecza. I nie ma w tym nic złego. To właśnie to wyjście poza ramy gatunku tak przypadło do serca czytelnikom. Bohaterowie są wiarygodni i zróżnicowani, często traktowani przez innych stereotypowo i pokrzywdzeni przez los. Ale Baldree przełamuje te stereotypy i uwalnia bohaterów od narzuconych im ról. Żałuję jedynie, że autor nie wykorzystał w większym stopniu możliwości oferowanych przez fantastykę – gdyby bohaterowie byli ludźmi, niewiele by to zmieniło jeśli chodzi o przebieg akcji.

„Legendy i latte” to lekka i ciepła fantastyka z mocnym aromatem kawy. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, zwłaszcza jako odskocznię od cięższych powieści. A na koniec dostajemy też mały bonus w postaci opowiadania będącego prequelem do opisywanych w powieści wydarzeń.

Agnieszka Kruk