Z miłości do potworów

corbeau corbeau
22.08.2022
Okładka książki Dom nad błękitnym morzem TJ Klune
Średnia ocen:
7,9 / 10
1394 ocen
Czytelnicy: 3199 Opinie: 324

Trudno o nudniejsze życie niż to, jakie wiedzie Linus Barker. Co prawda pracuje w Wydziale Nadzoru nad Magicznymi Nieletnimi, ale jego praca sprowadza się głównie do siedzenia za biurkiem, pisania raportów i okazjonalnych wizyt w sierocińcach. Do tego życie uprzykrzają mu niesympatyczni koledzy, apodyktyczna szefowa, coraz większa nadwaga i brak przyjaciół. Wydaje się, że w szarym życiu Linusa ciągle pada, a on nigdy nie ma przy sobie parasola. Aż do dnia, kiedy Niezwykle Ważne Kierownictwo powierza mu tajne zadanie kontroli sierocińca dla bardzo szczególnych magicznych podopiecznych – takich, których większość społeczeństwa nazwałaby „potworami” i którzy mogą stanowić zagrożenie dla siebie, dla innych, a nawet dla świata.

T.J. Klune stworzył w „Domu nad błękitnym morzem” azyl dla dzieci, które nigdzie indziej nie mogły znaleźć dla siebie miejsca. Nie chcę zdradzać, z kim spotka się tu główny bohater, aby dla czytelników było to takim samym zaskoczeniem, jak dla niego. Choć na co dzień w swojej pracy spotyka się z młodymi banshee i dziećmi władającymi telekinezą, to na wyspie pozna przypadki, z jakimi nigdy wcześniej się nie zetknął. Mimo przerażenia z czasem odkrywa, że to, „czym” są te dzieci, nie definiuje tego, jakie są i kim mogą zostać w przyszłości.

Książka ma kilka mocnych stron. Pierwsza z nich to specyficzny czarny humor, często oparty na morderczych groźbach padających z ust uroczych dzieci. Druga to wartościowa lekcja na temat tolerancji i przełamywania ludzkich uprzedzeń. Historia Linusa Barkera uczy nas, że życie w bezpiecznej bańce codzienności może nam zapewniać ochronę, ale może nas też ograniczać. Że warto podążać za marzeniami i walczyć o lepszy los dla tych, na których nam zależy. I dla nas samych.

Powieść jest inspirowana kanadyjskimi szkołami misyjnymi, gdzie izolowano dzieci odebrane rdzennym mieszkańcom, jednak wydaje mi się, że jest to tylko luźne nawiązanie. Można się tu też doszukać motywów związanych ze społecznością queer. Myślę jednak, że przede wszystkim jest to opowieść o potrzebie patrzenia na innych przez pryzmat tego, kim są i jacy są, a nie przez pryzmat tego, jaką przypięto im etykietkę. O potrzebie patrzenia przez pryzmat miłości i troski, a nie lęku i uprzedzeń. Pod tym względem jest to ciepła, zabawna i godna polecenia opowieść.

Agnieszka Kruk

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja