rozwiń zwiń

Koszmary i fantazje

chybarecenzent chybarecenzent
11.08.2022
Okładka książki Wilgość Anna Maria Wybraniec

Wciąż nie wiem dlaczego tzw. weird fiction nie jest naszym sportem narodowym numer jeden. Ten typ literatury trafił na niezwykle podatny grunt w Polsce. Żyjemy w na tyle dziwnym kraju, że ostatnimi czasy obserwujemy prawdziwy wysyp pisarzy tworzących w tym nurcie: Wojciech Gunia, Jakub Bielawski, Bartłomiej Grubich czy w końcu Anna Maria Wybraniec. Nic tylko zaopatrzyć się w kilka książek przed chwilą wymienionych autorów i dać się porwać ich pokręconej wyobraźni. Gwarantuję traumę i kilka lat terapii.

W weirdzie chodzi nie o strach, a o wyjście ze strefy komfortu. Przenikanie się gatunków i konwencji gwarantuje czystą przyjemność czytania. Tym samym każde opowiadanie, każda powieść oblepi nas ciemnością i sprawi, że inaczej spojrzymy na otaczającą rzeczywistość. Nic tylko dać się pochłonąć.

Anna Maria Wybraniec w „Wilgości” serwuje nam jedenaście opowiadań. Każde świetnie napisane, wszystkie dziwne i pokręcone, momentami surrealistyczne, na granicy snu i jawy. Styl autorki jest na tyle sugestywny, że czuć, jak groza przenika nas na wskroś, sprawiając, że sen jest nieprzyjemną czynnością. O sile książki decyduje również umiejętność Wybraniec tworzenia wiarygodnych fabuł umiejscowionych w iście codziennych wydarzeniach. Czasami zadamy pytanie o granice szaleństwa, jednak podświadomie przychylimy się do wersji wypadków widzianych oczyma głównych bohaterów. I tym samym przekonamy się, jak silnie oddziałuje na nas proza autorki. Zwłaszcza że świetnie rozumie ona tworzone postacie i ich drogę ku końcu, jaki by on nie był.

Opowiadania mają to do siebie, że są w miarę krótkie. Bo w „Wilgości” nie ma niepotrzebnych zdań czy pompowania objętości. Dzięki temu czytelnik może je szybko połknąć i w pełni docenić kunszt Wybraniec. Ta forma sprzyja dostrzeżeniu ukrytej grozy i całej niesamowitości wydarzeń. Dzięki temu każde opowiadanie działa na nas silniej. I dłużej analizujemy, co też dokładnie się wydarzyło i co my byśmy zrobili na miejscu opisywanych bohaterów.

„Wilgość” pokazuje nam, jak zagubiony jest człowiek w XXI wieku. Wybraniec pamięta, że to człowiek jest ważny, a nie tylko zwrot akcji i zaskoczenie czytelnika. Pamięta, aby coś nam pokazać, zwrócić na coś uwagę, rzucić trochę światła i wskazać, że nikt nie jest sam ze swoimi problemami. Może i zakończenia poszczególnych historii bywają czasem pesymistyczne, ale to wynika z szarej codzienności, która bywa nieprzyjazna i twarda jak ściana.

Nie wskażę wam, które opowiadania są lepsze, a które gorsze, gdyż kupiłem Wybraniec w całości. Dałem się wciągnąć w momentami dziwną narrację i wczułem się w opisywane wydarzenia. Wiem, że kiedyś jeszcze wrócę do tego zbioru opowiadań, gdyż zdecydowanie warto spędzić z tą książką jeszcze kilka chwil. I raz jeszcze docenić przemyślaną konstrukcję, fabułę, styl oraz pomysłowość autorki. A póki co cieszę się, że mam jeszcze do przeczytania „Niebo, ptaki i robaki”.

Michał Wnuk