rozwiń zwiń

Straszydła i ludzie – kogo się bać?

corbeau corbeau
28.10.2021
Okładka książki Straszydła na co dzień Karel Michal

Oto smutna, szara rzeczywistość lat 60., kiedy uczciwość nie popłaca, przejawianie własnej inicjatywy może zaprowadzić człowieka do więzienia, a prawdę ma odwagę mówić tylko martwy kot. Przeciętni obywatele wiodą swoje przeciętne życie, wypełnione codziennymi obowiązkami i poczuciem beznadziei, do czasu, aż na ich drodze staną najróżniejsze nadprzyrodzone istoty: duch, upiór z poddasza, Biała Dama, czarny kurczak, morderczy (i niezwykle usłużny!) skrzat i wspomniany już gadający kot – w dodatku martwy. Wraz z ich pojawieniem się życie bohaterów bez wątpienia staje się mniej szare. Ale czy prostsze?

„Straszydła na co dzień” Karela Michala to zbiór opowiadań o spotkaniach najzwyklejszych ludzi z najbardziej niezwykłymi stworami. Pojawia się tu księgowy i zmieniający się w niedźwiedzia żebrak, administrator i Biała Dama, dziennikarz i kot, oficer i duch, brukarz i kurczak, podporucznik i upiór, redaktor i skrzat. Spotkania bohaterów ze „straszydłami” budzą nie tyle strach, ile konsternację i cały ciąg zabawnych i kłopotliwych sytuacji. Tyle że ten pozorny, powierzchowny humor jest podszyty czymś znacznie głębszym.

W posłowiu, napisanym przez Violę Fischerovą, żonę pisarza, możemy przeczytać, jakie były okoliczności powstania „Straszydeł na co dzień”, które w latach 60. zyskały sobie miano „biblii kontestatorów”. W opowiadaniach Michala pod warstwą humoru widać pesymizm, frustrację i rozczarowanie „normalnością”. To dlatego jego potwory wydają się o wiele sympatyczniejsze niż ludzie, a lęk budzą nie straszydła, a szara rzeczywistość: księgowy Mikulaszek obawia się „z zasady”, majstrowi Valencie wydzieranie się jest niezbędne do życia, podporucznik potrafi wprawdzie nauczyć upiora zasad moralnych, ale sam nie stara się nimi żyć, a prawda okazuje się niewygodna, a nawet niebezpieczna. Połączenie normalności ze sferą nadprzyrodzoną i humoru ze smutkiem daje znakomity rezultat i odsłania absurdy życia.

„Straszydła na co dzień” stanowią przyjemną lekturę, ale warto poszukać w nich głębszego sensu, skrywającego się pod warstwą humoru. Teksty Michala skłaniają do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę budzi nasz strach, nie tylko kiedyś, ale i dziś.

Agnieszka Kruk