rozwiń zwiń

Labiryntowy detektyw i Jajo Zamętu

corbeau corbeau
03.11.2020

W Zamku na Niebie, na szczycie Drzewolbrzyma, przechowywane jest Jajo Zamętu. Całe Miasto Kanałów przygotowuje się na obchody radosnego święta, podczas którego, jak co pięćdziesiąt lat, Jajo zostanie pokazane tłumom. Jednak jeśli Jajo zostanie ukradzione, w mieście zapanuje chaos. Na szczęście detektyw Pierre czuwa i jest gotów pokonać każdy labirynt i rozwiązać każdą zagadkę, aby dotrzeć do skarbu, zanim wpadnie on w ręce tajemniczych Żelaznych Masek i Ruchu Wyzwolenia Labiryntów.

„Detektyw Pierre w labiryncie. Dziwny przypadek Zamku na Niebie” to kolejna odsłona przygód „labiryntowego detektywa” i jego asystentki. I tym razem na detektywa czeka wiele trudnych zadań, a na czytelników – mnóstwo zabawy. Sąsiadujące strony tej książki o wymiarach 33x25 cm przedstawiają najróżniejsze sceny: hotel, kamienice nad kanałami, bal maskowy, tor wyścigowy, gigantyczne drzewo, a nawet smocze gniazdo. W każdym z tych miejsc detektyw Pierre musi dotrzeć do wyjścia z labiryntu, po drodze odnajdując takie przedmioty jak lizaki, pluszowe misie czy egzotyczne ptaki. Nie jest to łatwe zadanie ani dla detektywa, ani dla czytelników, bo na ilustracjach aż roi się od szczegółów, wśród których autorzy sprytnie ukryli to, czego właśnie szukamy.

Lektura przygód detektywa Pierre’a polega przede wszystkim na szukaniu drogi przez kolejne małe i duże labirynty, a także na odnajdywaniu ukrytych na ilustracjach przedmiotów. W tle rozgrywa się wiele zabawnych scen, które często dostrzega się dopiero przy kolejnej lekturze, co zachęca do powracania do książki i odkrywania na nowo jej tajemnic. Na ostatnich stronach znajduje się garść dodatkowych zagadek i zadań, a młodsi i bardziej niecierpliwi czytelnicy (i ich rodzice) mogą również zerknąć na odpowiedzi. Ta część przygód detektywa Pierre’a jest szczególnie spektakularna, pełna kolorowych balonów, karnawałowych przebrań, gondoli i ukrywających się na każdej stronie wojowników ninja. Mimo że nie ma tu wiele tekstu, to autorom udało się stworzyć ciekawą fabułę, w której znalazło się nawet miejsce na zaskakujące zwroty akcji. Książka z pewnością zapewni dzieciom długie godziny lektury i doskonałej zabawy, pomagając im ćwiczyć spostrzegawczość i skupienie uwagi.

Agnieszka Kruk