Uważaj, komu ufasz

Helluo_librorum Helluo_librorum
21.10.2020
Okładka książki Chmura Claudia Pietschmann Logo Patronat

Emma po śmierci ukochanego brata czuje się samotna i nieszczęśliwa. Pocieszenia szuka w Internecie, gdzie poznaje Paula. Chłopak rozumie ją jak nikt inny – on także stracił bliską osobę i wciąż mierzy się ze swoją stratą. Jest dla dziewczyny ogromnym wsparciem i choć znajomość jest tylko wirtualna, Emma coraz bardziej się w nią angażuje. Paul troszczy się o nią i dba o jej dobre samopoczucie, jednak w pewnym momencie dziewczyna czuje się przez niego coraz bardziej osaczona. Odkrywa też, że jej wirtualny przyjaciel niezupełnie jest tym, za kogo go uważa.

Książka stanowi przede wszystkim ostrzeżenie dla młodych ludzi przed znajomościami zawieranymi za pośrednictwem Internetu i udostępnianiem nieznajomym informacji o sobie. Jest to jednak także ostrzeżenie przed technologią jako taką – główna bohaterka żyje bowiem w tzw. inteligentnym domu, w całości sterowanym za pomocą Internetu i aplikacji mobilnych, co nie jest tak wygodne i pozytywne, jak może brzmieć. Wątek technologiczny nie jest jednak jedynym. Autorka wplotła bowiem w fabułę także inne wątki – relacje Emmy z rodzicami i przyjaciółmi, a także rodzące się między bohaterami uczucie. Dzięki temu w jej powieści każdy znajdzie coś dla siebie.

Wiele uwagi Claudia Pietschmann poświęciła stworzonym przez siebie postaciom. Najlepiej poznajemy Emmę, ponieważ to z jej perspektywy opisywana jest cała historia – jest ona bowiem narratorką powieści i opisuje swoje emocje i odczucia związane z opisywanymi wydarzeniami. Zachowanie bohaterki i jej naiwność mogą irytować, jednak wiek i żałoba, którą przeżywa, może być dla nich pewnym usprawiedliwieniem. Niewiele wiemy natomiast o Paulu – tylko tyle, ile chce on o sobie zdradzić Emmie. Takie szczątki informacji sprawiają jednak, że jawi się on jako tajemnicza i intrygująca postać, którą chce się poznać lepiej. Autorka poświęciła wiele miejsca także bohaterom drugoplanowym i opisaniu ich relacji z Emmą, które jeszcze lepiej charakteryzują główną bohaterkę.

„Chmura” to dokonały thriller dla młodzieży, który jednak przypadnie do gustu także starszym czytelnikom. Choć został osadzony w nieco innej, bardziej nowoczesnej rzeczywistości, porusza bardzo aktualne i realne problemy i stanowi ostrzeżenie przed nierozważnym poddawaniem się technologii i zbytniemu zawierzaniu jej. Lekkie pióro Claudii Pietschmann sprawia, że książkę czyta się szybko i z przyjemnością, a przestroga, pozostawiona przez autorkę pozostaje w pamięci. Szczególnie że poruszony przez nią temat jest stosunkowo rzadko spotykany w książkach młodzieżowych, zwłaszcza jako główny wątek. Tym bardziej więc należy docenić, powieść Claudii Pietschmann jako świeżą, ciekawą i pouczającą lekturę.

Andronika Sawicka