Chmura

Media Rodzina
2019-10-16
2019-10-16
Iwona Mączka
internet manipulacja nastolatka niebezpieczeństwo obsesja powieść dla młodzieży sieć tajemnica thriller chmura nowe media dla młodzieży trauma tęsknota rodzeństwo śmierć

Uważaj, komu ufasz

Z jednej strony bardzo dobra książka. Z drugiej jednak czułam się na nią za stara i przez to niezbyt mi się podobała. Myślę, że dużo młodszym osobom zdecydowanie bardziej się spodoba. Mnie irytowali bohaterowie swoją głupia i przez to ciężko mi się ją czytało.

Na temat "Chmury" słyszałam wiele opinii, większość tych negatywnych, jednak mimo wszystko postanowiłam po nią sięgnąć, ponieważ byłam ciekawa, co kryje się za intrygującym opisem z tyłu okładki.
Claudia Pietschmann przenosi swoich czytelników do świata podobnego do naszego, jednak zdecydowanie lepiej rozwiniętego pod względem techniki i sztucznej inteligencji. Główną bohaterką jest nastoletnia Emma Stone, cierpiąca po stracie młodszego brata mimo, że od jego śmierci minął już jakiś czas. Regularnie korzysta z grupy na Facebooku, do której należą osoby dotknięte żałobą. To właśnie na tej grupie poznaje Paula, z którym szybko nawiązuje nić porozumienia. Może czasami jego zachowanie wydaje się dziwne, ale nikt nie rozumie jej tak, jak on. Czy internetowa znajomość może przerodzić się w coś więcej? Czy w ogóle można ufać osobą poznanym w sieci? Na początku Emma nie ma pojęcia w co tak naprawdę się pakuje. Z czasem przekonuje się, że popełniła największy błąd w jej życiu...
Po przeczytaniu pierwszego rozdziału ogarnęła mnie myśl, że to nie jest książka dla mnie i może gdybym miała z powrotem 11 lat, byłaby dla mnie bardziej adekwatna. Jednak nie jestem osobą, która po przeczytaniu pierwszego rozdziału odkłada książkę, więc postanowiłam dać jej szansę. Z każdą kolejną stroną przyzwyczajałam się do stylu pisania autorki i do historii, którą stworzyła. Udało mi się bardziej wczuć w emocje Emmy, jednak mimo wszystko, wiedziałam, że ta powieść nie przypadnie mi do gustu. Liczyłam na ciekawy młodzieżowy thriller, jednak tak naprawdę przez całą powieść nie działo się nic interesującego. Dopiero w trakcie ostatnich 30 stron akcja nabiera tempa. To co zastałam w "Chmurze" totalnie mnie zaskoczyło. W życiu nie pomyślałabym, że autorka w taki sposób postanowiła poprowadzić całą historię, jednak ja tego nie kupuję. Miałam wrażenie, że Claudia Pietschmann za bardzo dała się ponieść fantazji, a niektóre elementy nie zostały do końca przemyślane. Niestety liczyłam też na inne zakończenie, a tutaj czekało mnie kolejne rozczarowanie, ponieważ zamiast pociągnąć jakoś wszystko do końca, autorka poszła na skróty i wybrała najłatwiejszą wersję zakończenia, a moim zdaniem można było rozegrać to na wiele różnych sposobów. Przez to mam wrażenie, że ta historia przerosła samą twórczynię i dlatego najprościej było to zakończyć w taki sposób, jaki znajdziecie w "Chmurze".
Niestety nie wrócę do tej powieści, ponieważ czuję się nią rozczarowana. Jednak z chęcią przeczytałabym książkę o podobnej tematyce, jednak w lepszym wykonaniu. Nie polecam tej powieści.

Jak cienka granica jest pomiędzy dzisiejszą technologią a tą ukazywaną często w filmach czy prozie science-fiction? Czy możemy zaufać każdej osobie poznanej przez Internet czy jednak należy być z tym ostrożnym?
Emma przekonuje się o tym na własnej skórze, gdy poznaje Paula i zaczyna dzielić się z nim swoim życiem. Chce poznać chłopaka w realnym świecie jednak to nie będzie takie proste. Niestety Paul zaczyna osaczać Emmę i poprzez technologie wpływa na jej życie, nie tylko wysyłając jej do domu kwiaty... Więcej Wam nie zdradzę, ale historia jest bardzo wciągająca i jest to solidny thriller dla młodzieży, ale również możemy znaleźć tu odrobinę fantastyki. Choć wciąż nie jestem pewna czy takie wizje rozwoju technologicznego nie są już wizjami przyszłości, ale mamy z tym kontakt w życiu codziennym. Sami musicie ocenić czy to jeszcze science-fiction czy po prostu nasza codzienność.
Polecam Wam tą pozycję bo daje wiele do myślenia, zwłaszcza młodym ludziom.

Tragiczna śmierć 8-letniego brata - Ethana nieodwracalnie zmieniła życie Emmy i jej rodziców. Wspomnienia sprawiają niewyobrażalny ból. Bohaterowie nie potrafią sobie z tym poradzić. Każdy cierpi na swój sposób. Brak rozmowy sprawia, że ojciec wyprowadza się z domu, a Emma szuka pocieszenia w świecie wirtualnym. Czy je odnajdzie? Ile warta jest znajomość zawierana w internetowych grupach wsparcia? Kim tak naprawdę jest poznany online Paul? Na ile media społecznościowe są bezpieczne? Podejrzewam, że po przeczytaniu tej książki, niejeden czytelnik kilka razy zastanowi się, zanim poda jakiekolwiek dane osobie, z którą dopiero zawarł znajomość w sieci. Warto sięgnąć po „Chmurę”, by docenić siłę prawdziwej, realnej przyjaźni międzyludzkiej i zauważyć, że ciągle rozwijające się, nowoczesne technologie mogą być dla człowieka nie tylko prawdziwym błogosławieństwem, ale i… przekleństwem.

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Nastolatka Emma poznaje w sieci Paula. Z biegiem czasu zwierza mu się nie tylko ze swoich tajemnic, ale także z ważnych rodzinnych wspomnień i informacji.
Okazuje się, że chłopak rozumie ją i jej problemy jak nikt inny. Wraz z rozwojem tej wirtualnej znajomości Emma doświadcza wielu niespodzianek z jego strony, czasem trudnych do wytłumaczenia. Wszystko się zmienia, kiedy dziewczyna poznaje prawdę o swoim przyjacielu.
Kim tak naprawdę jest poznany przez nią Chłopak?
I jakie skutki ma taka wirtualna znajomość?

Według mnie sam zamysł fabuły jest trafny. Opowieść kręci wokół nowej technologii i samych nowinek elektronicznych. Pokazuje też na jakie niebezpieczeństwa mogą natknąć się nastolatkowie w sieci.
Osobiście thrillerem tej powieści raczej bym nie nazwała. Co więcej jak dla mnie w całej historii dzieje się zbyt dużo rzeczy małorealnych. Ponadto główna bohaterka mimo 16 lat wydaje się nader naiwna i łatwowierna.

Podsumowując książka jak najbardziej na tak, ale dla młodszych Czytelników - ja sama jestem po prostu na takie historie za stara 🤗🙉

Niesamowita. Świetnie wymyślona fabuła, pełna zwrotów akcji. Książka wprost porywa.

Chyba najsłabsza książka jaką do tej pory czytałam... Opis bardzo mnie zaciekawił i spodziewałam się czegoś ciekawego, a niestety bardzo się zawiodłam :/ Postacie słabo wykreowane i niesamowicie irytujące. Akcja jakoś dziwnie się toczyła i miałam kłopoty z czytaniem jej, nie wciągnęła mnie. Jedyną zaletą tej książki była zaborczość Paula, tylko to mnie zaciekawiło. To jak kontrolował Emmę i był w stanie posunąć się do naprawdę paskudnych czynności, żeby tylko zatrzymać ją przy sobie. Mimo wszystko był zbyt miły i nie do końca wpasował mi się w początkowy opis. Sam fakt, że Paul był martwy... Strasznie się na tym momencie zawiodłam. Oczekiwałam realnego zagrożenia z jego strony, tego że być może wkrótce przyjdzie po Emmę i naprawdę coś jej zrobi, a tymczasem chłopak nawet nie istnieje :/ Kompletnie nie przypadła mi do gustu i zdecydowanie nie polecam.

niektore momenty przesadzone, jak np. sygnalizacja swietlna czy menu w stolowce, ale tak to serdecznie polecam, bo ksiazka strasznie ciekawa

Dwu setna strona mnie przeraziła i chciałam odłożyć tą książkę ale czytałam dalej i bardzo polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Przeczytane w 2020
  • Młodzieżówki