rozwiń zwiń

Nigdy nie jest za późno na debiut literacki

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.05.2021

Tomik wierszy Gordona McCullougha stał się bestsellerem w serwisie Amazon. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie wiek poety, a także udzielona mu pomoc wnuczki, której tweet stał się viralem, masowo udostępnianym przez innych internautów.

Nigdy nie jest za późno na debiut literacki

101 PoemsPisanie wierszy było dla Gordona McCullougha pasją od zawsze. Swoimi próbami literackimi mieszkający w szkockim Braidwood poeta próbował zainteresować wydawnictwa już wcześniej, niestety z marnym skutkiem. Wreszcie, z pomocą swojej rodziny, w wieku 96 lat zdecydował się na opublikowanie pisanych przez lata wierszy w jednym tomiku, dzięki możliwościom, jakie daje self-publishing. 128-stronicowa książka „101 poems”, zilustrowana przez samego autora, ukazała się drukiem i jest dostępna w sprzedaży poprzez serwis Amazon.

Rodzinna publikacja hitem sprzedaży

Jak mówił w rozmowie z „The Guardian” syn pisarza, wydanie książki miało być rodzinnym projektem, a jego celem było zebranie wszystkich wierszy Gordona McCullougha w jednym miejscu oraz pozyskanie recenzji od rodziny i przyjaciół. Ale Jessica Keachie, wnuczka pisarza, postanowiła opublikować na Twitterze wzmiankę o książce swojego dziadka.

Jej tweet stał się internetowym viralem, czyli stał się postem, który podawany był przez internautów dalej. Otrzymał blisko 300 tys. polubień, a udostępniło go ponad 48,5 tys. użytkowników. Tego typu reakcje wywołały również zainteresowanie samą publikacją.

Na liście bestsellerów Amazona zajmuje ona obecnie 11. miejsce w kategorii książek poetyckich. To stan na 6 maja, godzinę 12:00 – wcześniej książka była nawet na miejscu pierwszym. Jak ponownie za pośrednictwem Twittera napisała Jessica Keachie, wraz z rodziną liczyli na to, że uda się sprzedać najwyżej 100 egzemplarzy, a teraz książka jej dziadka i zawarte w niej słowa są czytane przez czytelników z całego świata. Wnuczka McCullougha podziękowała również za to, że mogła wywołać na jego twarzy uśmiech. Jak podkreślił syn pisarza, sukces sprzedażowy książki jest jedną z tych rzeczy, których debiutujący w tak podeszłym wieku autor nie mógł się spodziewać.

Sukces 96-latka zainspiruje innych?

Simon Johnson, dyrektor Amazon EU Books w rozmowie z „The Guardian” powiedział, że wspaniałe jest obserwowanie tego, jak poezja McCullougha sobie radzi w serwisie i angażuje czytelników na całym świecie. Zaznaczył również, że sukces szkockiego poety będzie inspiracją dla innych autorów, którzy chcą spełnić swoje wydawnicze marzenia i opublikować pierwszą książkę.

Teraz Gordon McCullough przeszukuje przepastne szuflady i półki ze swoją twórczością, szukając wierszy, których nie umieścił w tomiku „101 poems”. Zachęcony sukcesem autor zamierza wydać drugą część swojej książki. Trzymamy kciuki i życzymy nie stu, a dwustu lat w zdrowiu i literackiej pasji.

[aj]

 


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
JustynaZaczytana 09.05.2021 20:20
Czytelniczka

Fantastycznie. Wszystko ma swój czas. Ważne, że rodzina doceniła i pomogła. Super, że się udało :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysiek Żuchowicz 08.05.2021 15:29
Autor

Inspirujące, trzeba przyznać. I też zmusza do postawienia pytania: co jest grane w wydawnictwach, że odrzucili jego dzieła (choć nie ma danych w ilu był)?
Kiedyś przeczytałem, że większość książek przynosi straty wydawnictwom i liczą tylko na bestsellery. Czyli może trudno jest po prostu wyłowić dobrze zapowiadających się autorów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 06.05.2021 13:18
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post