Tales from the Arabian Nights

angielski
Pearson
literatura dziecięca
angielski

To absolutny klasyk zarówno literatury Dalekiego Wschodu, jak i literatury erotycznej, jak Pieśń nad Pieśniami z Biblii. Jednak opowieści Scheherezady są są jędrniejsze, barwniejsze, i niezwykle zbudowane. Magiczne. Polecam.

Pomysł na fortunę ukradnij komuś, bo nie ważne jak dojdziesz do bogactwa, ważne, że je zdobędziesz.

Książka ta spędziła na mojej półce przynajmniej 12 lat, naprawdę. Po prostu od kiedy ją dostałam, wrosła w moją półkę, jako stały jej element, niekoniecznie jako coś do przeczytania ;). Jednak w końcu postanowiła temu zaradzić i lektura okazała się całkiem przyjemna. Lubię czytać baśnie, i jak dotąd większość z nich była z europejskiego podwórka, więc ta lektura okazała się...

„Najpiękniejsze baśnie z 1001 nocy" otworzyły mi w dzieciństwie drzwi do świata książek, magii i wyobraźni.

Baśnie te należą do jednych z piękniejszych - i na pewno stoi za tym kultura arabska. Intryguje i oczarowuje.

Niewątpliwie warto się z nimi zapoznać!

Dobra, ale pod kątem poznania kultury - literacko dla mnie mało porywająca. Plusem jest, że po przeczytaniu można precyzyjniej uchwycić różnice w rozumieniu świata między kulturą europejską i arabską.
Szkatułka w szkatułce czasem za głęboko schowana.

To była jedna z pierwszych książek, jakie przeczytałem będąc dzieckiem. Całe lata nosiłem w sobie wspomnienie o „Najpiękniejszych baśniach z 1001 nocy”.

Mając takową okazję, nie zastanawiałem się długo i przeczytałem ponownie ten zbiór.

Niestety, lata mijają przybywa siwych włosów w brodzie. Powrót do tych jakże magicznych i niesamowicie mądrych baśni (tak zostały...

Jak sama nazwa wskazuje - baśnie. Przyjemne, z morałem, opisujące świat Orientu. Lekkie one nie są, za to pojawia się krew, kłamstwo, trup i oszustwo. Ale też i spryt, mądrość i łagodność.
Zdecydowanie dla "starszego" czytelnika, a nie małego dziecka. Przynajmniej wersja, jaką ja posiadam, tłumaczona z niemieckiego. A mimo to, przyjemnie było powrócić do korzeni, do baśni,...

Wybitne baśnie. Jeśli chodzi o bajki to chyba tylko mogę z Andersenem porównywać, to ten poziom, nie przypominam sobie abym coś podobnego wcześniej czytał. Szkoda, że w dzieciństwie tego nie czytałem, ale mimo wszystko nawet teraz baśnie z tysiąca nocy robią spore wrażenie. Dużo w nich mądrości, ukazania ludzkich zależności, charakterów, sprytu czy pomysłowości. To taki...

Zmęczyłam po kilku miesiącach tą książkę. Podobało mi się tylko kilka ostatnich opowieści, większość natomiast bardzo mnie znudziła. Zaskoczeniem był fakt, że baśnie te są nasączone erotyką, a opisy niektórych zbliżeń były piękne, poetyckie, pełne wyszukanych porównań.
Mimo znudzenia, a czasem nawet chęci odłożenia książki uważam, że warto się pomęczyć, aby poznać baśnie...

1 889
    1 213
  • Chcę w prezencie
  • Z dzieciństwa
  • Dzieciństwo
  • Klasyka
  • Księga tysiąca i jednej nocy