Hans Christian Andersen

Kolorowa Klasyka
Greg
bajki

Kup książkę

Bracia Grimm sa dla mnie duzo ciekawsi

Baśnie Andersena to tak naprawdę przypowiastki filozoficzne, właściwie chyba mógłby być traktowany jak następca Ezopa. Styl trochę momentami bardziej rozwlekły, ale nie zmienia to faktu, że "nowe szaty cesarza", "brzydkie kaczątko", "dziewczynka z zapałkami", "słowik" to historie, które czasem bawią, czasem wzruszają, a zawsze pouczają o ...

Na półkach: , , , ,

Cała opinia do przeczytania tutaj: https://kaginbooks.blogspot.com/2018/09/210-basnie-hans-christian-andersen.html

Na półkach: , , , , ,

Cała moja opinia do poznania tutaj: http://kaginbooks.blogspot.com/2018/09/210-basnie-hans-christian-andersen.html

Strasznie wymęczyłem te "Baśnie"... Jako dziecko od Andersena wolałem braci Grimm albo tom "Bajarka opowiada". Postanowiłem skonfrontować pogląd o Andersenie w życiu dorosłym. Wkurza mnie jeszcze bardziej, niż kiedyś. Może teraz jestem mądrzejszy, bo po lekturze biografii pisarza i jego pamiętników czytałem baśnie w zupełnie inny sposób. On sam jest bohatere...

Warto wrócić do tej lektury, bo jako dorośli, zabiegani, zapracowani, bardzo często zapominamy o prostych, ale jakże ważnych morałach płynących z tych króciutkich historii.
Sam autor zastrzegał, iż jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza.

Na baśnie nigdy nikt nie będzie za stary - są to utwory ponadczasowe, które można czytać bez względu na upływ czasu i tego ile kto ma lat. Na każdym etapie życia można znaleźć w nich coś pięknego i mądrego.
Te historie osadzone w baśniowym świecie pod postacią i w zachowaniach Calineczki, Dziewczynki z zapałkami, czy też Brzydkiego Kaczątka ukazują nas samych.
Każda ...

Miałam to szczęście w 2007 odnaleźć dom Andersena !Piękne historie ale tez i smutne Stokrotka i słowik -czytałam cała we łzach .Świat Baśni ma swoje dobre i złe strony-jest ucieczką od rzeczywistości,ale tu rzeczywistość wchodzi do Świata Baśni -bo piękno może być podziwiane ,ale też bardzo szybko porzucone i zapomniane.

Powrót do dzieciństwa :)

Jezus Maria, jakie paskudztwo.
Przez większość życia myślałam, że lubię Andersena, bo taki smutny i w ogóle. Nie. Nie lubię. Jest tanim moralistą, który nawet się z morałami nie kryje, promuje chrześcijaństwo i to naprawdę z gracją i delikatnością starych katechetek. W dodatku językowo zawodzi. Może to kwestia tłumaczenia (chociaż Iwaszkiewicz?), ale ciężko mi było to czyta...

Hans Christian Andersen Baśnie i opowieści, tom I
Hans Christian Andersen Baśnie i opowieści, tom I