Smak zazdrości

Kolejny dzień z kolejną częścią ''Kliki z San Francisco''! Przyjaciółeczki czy jednak rywalki?
W ''Smaku zazdrości'' pojawia się tajemniczy ranking siódmoklasistek ze szkoły panny Gamble. Nazywa się ''Okiem Kliki'' jednak klika na pewno nie jest za niego odpowiedzialna. W takim razie kto? Ashley Spencer nie nurtuje za bardzo to pytanie- w końcu to ona jest #1!
Mnie się podoba Klika i ta część podobała mi się bardziej niż część pierwsza. Chyba dlatego, że czytamy o życiu panien A. i Lauren, a nie o nieudolnych próbach wbicia się Lauren. Mamy chłopaków, mamy zazdrość, mamy telewizję, mamy bogactwo. Czego więcej chcieć może nastolatka? Jednak nadal uważam, że dziewczęta zachowują się raczej na 15- latki niż na 12-latki. To drobny aspekt, który mnie irytuje.
Polecam i pamiętajcie! Królową jest tylko Ashley Spencer! Chociaż...Same przeczytajcie.

Mnie się...

''Modne ciuchy, najnowsze gadżety, a przede wszystkim SŁAWA! Każda dziewczyna w szkole dałaby się za nie pokroic żywcem. Od lat na topie są niezmnienne panny Ashley, teraz w towarzystwie przebojowej Lauren, która ma zamiar na stałe wejśc do ścisłej elity. Czy supermodne księżniczki oprą się pokusie wystąpienia w nowym reality show? Za nic! Co zrobią, by utrzymac się na szczycie? Wszystko! Nawet najbardziej paskudne rzeczy''

''Kiedy w sieci rusza nowa strona z rankingiem popularności dziewczyn, okazuje się, że w walce o miano najpopularniejszej nie ma miejsca na sentymenty. Kto stoi za powstaniem nowego portalu? I jak daleko posunie się Ashley Spencer, by udowodnic, że tylko ona zasługuje na miano # 1 ?''

1983

No i mimo słabej oceny poprzedniej części zabrałam się za drugą. Mamy tutaj historię tych samych dziewczyn, co w części poprzedniej. Ashley, Lili, A.A. oraz Lauren. Tym razem ta ostatnia próbuje naprawić to, co zepsuła i znów dostać się w szeregi Kliki. Tym razem wykorzystuje fakt, że zostaje zaproszona do telewizyjnego programu Królowa nastolatek. Prosi dziewczyny z Kliki by udawały jej przyjaciółki przez widzami. Powoli wtapia się w ich grupkę. Na dodatek w szkole ruszył blog Okiem Kliki i nie, nie jest to jakiś projekt Kliki. Żadnej z nich. Ocenia on wszystkie dziewczyny z szkoły panny Gamble. Oczywiście #1 jest Ashley, jednak Lili z całych sił próbuję strącić przyjaciółkę z piedestału.

Mamy tutaj też kłopoty sercowe, problemy z popularnością i inne. Tylko dlaczego to muszą być dwunastolatki? Jest to dla mnie tak bardzo nierealne. Czy dziewczynki w tym wieku naprawdę mogą wchodzić do drogich restauracji bez kolejek, nosić buty na wysokich obcasach i malować się jak profesjonalne modelki?

Nie zaprzeczę, iż bardzo miło czyta mi się Klikę z San Francisco. Mimo dużej ilości wad, jakie tam napotykam przy tych książkach można naprawdę odpocząć i się po całości zapomnieć. Widać, iż autorka umie pisać. Widzę kilka minusów, jednak zapewne nie wszystkim będą one przeszkadzać. Cały czas się zapominam i wtrącenie o wieku bohaterek sprawia, że się krzywię niemiłosiernie. Denerwują mnie też ciągłe kłopoty sercowe dziewczyn.

Melissa de la Cruz powinna przemyśleć niektóre sprawy dotyczące książek. Głównie chodzi o wiek i zdaję sobie sprawę, że się tego czepiam jak ostatniej deski ratunku, jednak rzuca mi się to w oczy. Dużo nie da się o tej książce napisać, gdyż wszystko, co w niej zawarte wiąże się z czymś innym.

Biorąc pod uwagę całokształt to czytałam dużo gorsze książki. Komu mogę ją polecić? Wiem, że nie jesteście do niej przekonani z różnych powodów, jednak zawsze, gdy brak już co czytać albo chcemy odpocząć, można zapoznać się z życiem wyższych sfer. Jednak dziewczyny, które lubią bohaterów, nie bohaterki, głęboko się zawiodą. Każdy jest tam przystojny i tak samo denny.

Czyta się szybko, jak i poprzednią część. Muszę przyznać, iż nie miałam ochoty przestać czytać. Zabrałam się już za następną część, jednak czytanie jej będzie się przeplatać z lekturą, więc potrwa dłużej.

"Smak zazdrości" jest drugą częścią serii "Klika z San Francisco", napisaną przez Melissę de la Cruz. Autorka pochodzi z Ameryki i napisała kilka serii, które zyskały ogromną popularność. Seria ta, jest moim pierwszym spotkaniem z tą autorką i jak na razie jest to dosyć udane spotkanie. Mam nadzieję, że kolejne książki pani Melissy, które będę miała okazję przeczytać, nie zepsują mojego zdania o jej twórczości.

"Czy zastanawiałyście się może, czy popularność można sprzedawać w butelkach, niczym perfumy celebrytek?"*

Wydarzenia z ostatniego tygodnia, zmieniły wiele rzeczy w życiu panien Ashley. Lili cieszy się, że Ashley jednak żyje, jednak mimo to ma jakieś wątpliwości co do jej osoby. Ashley jako pierwsza z Kliki ma chłopaka - Tri'ego, który jest przyjacielem A.A., a ona sama nie może przebywać w towarzystwie zakochanej pary, tak jakby była zazdrosna. A Lauren nie spocznie dopóki nie rozbije Kliki. Dzięki swojemu tacie ma okazję wystąpić w programie telewizyjnym, jednak do tego potrzebuje grupki przyjaciółek. Oczywiście od razu wybiera Klikę, która zgadza się na to. Między Lili a Ashley nastaje spięcie, obie dziewczyny chcą wygrać pierwsze miejsce w tym programie. Na dodatek w sieci ruszyła nowa strona z rankingiem popularności dziewczyn z siódmej klasy, a Ashley będzie chciała zdobyć pierwsze miejsce, czy się jej to uda? Natomiast Lauren spotyka na imprezie dwóch chłopaków. Obaj są nią poważnie zainteresowani. Teraz pytanie, kogo wybrać?

"Nie należy przejmować się tym, co myślą inni, choć o wiele łatwiej jest się tym nie przejmować, kiedy wszyscy cię lubią. Albo się ciebie boją. Albo chcą być tobą."**

Styl pani Melissy jak taki sam jak w pierwszej części tej serii i właściwie według mnie, druga część jest na takim samym poziomie jak pierwsza. Nie ma w niej jakichś długich opisów, czy niezrozumiałych zwrotów, które osoby w młodym wieku mogłyby nie zrozumieć. Język prosty, styl autorki przyjemny w czytaniu, a samą książkę czyta się bardzo szybko. Duża czcionka, krótkie rozdziały, wszystko wpływało na to, że czas przy tej książce mija nam bardzo szybko. Książkę przeczytałam od deski do deski, ale nie czytałam jej z zapartym tchem, oczekując wydarzeń. Nie chciałam odwrócić książki na sam koniec by sprawdzić jak to się wydarzy. A jeśli tak robię, lub mam ochotę robić, książka wywołuje u mnie dużo emocji, przez co naprawdę jest wciągająca. Ta natomiast taka nie była. Tak jak w poprzedniej części irytowało mnie zachowanie tych dziewczyn, a miały one przecież dopiero 12 lat. Może gdyby autorka opisała wydarzenia z udziałem dziewczyn w wieku 16 lat, wydawałoby mi się to bardziej prawdopodobne. Książka podzielona na rozdziały, a na końcu znajduje się epilog, w którym znajdują się notki z pamiętników dziewczyn - tak jakby podsumowanie książki. Ten pomysł mi się spodobał. Oczywiście do tej części doszły nowe postacie, a o niektórych postaciach z pierwszej części są tylko wzmianki, ale one już nie występują. Szkoda. Polubiłam Dex'a i jak dla mnie on jest plusem w tej serii. Okładka nawet mi się podoba, ale jakoś nie przyciąga mojego wzroku.

Podsumowując, "Smak zazdrości" jest napisany na takim samym poziomie jak pierwsza część, czyta się ją bardzo szybko. Lekka lektura na zwykłe dni, gdy nie wiemy co ze sobą zrobić. Polecam tym, którzy zapoznali się już pierwszą częścią. Polecam osobom młodszym, którym spodobał się opis. Sądzę, że raczej nie przypadnie ona do gustu osobom starszym. Nie zachwyca, ale nie jest też jakaś zła.

*cytat z książki, strona: 9.
**cytat z książki, strona: 252.

Ekstra

Ekstra

nie zachwyciła tak jak tego oczekiwałm ale i tak jest świetna
nie mogę się doczekać kolejnego tomu

nie zachwyciła tak jak tego oczekiwałm ale i tak jest świetna
nie mogę się doczekać kolejnego tomu

Ta część była już trochę lepsza, ciekawsza.

Ta część była już trochę lepsza, ciekawsza.

Taka przeciętna ...

Taka przeciętna ...

Zabawne perypetie grupki nastolatek . Oderwanie od nie zawsze fajnej codzienności gwarantowane :>

Czytane w wieku 11-12 lat, wtedy mi się podobało. Jak byłoby teraz? Wolę nie sprawdzać, bo już nie jestem targetem takich książek, ale pamiętam, że całkiem przyjemnie się podczas lektury bawiłam.

• 2011
  • Serie

Dodaj cytat z książki Smak zazdrości