Córka medium

2011-01-01
2012-01-01
978-83-62955-21-3
Julia Chimiak
córka medium duchy dziewczyna zjawiska paranormalne literatura młodzieżowa

Polecam, przekonała mnie do siebie. Przekonajcie się sami

Polecam, przekonała mnie do siebie. Przekonajcie się sami

"Może być" to jest najlepsze określenie na "Córkę Medium". To opowieść, o której zapomina się zaraz po przeczytaniu. Sama historia bardzo rozciągnięta. Niestety nawet wątek miłosny został tutaj przedstawiony byle jak.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Strasznie tajemnicza i magiczna- jak dla mnie idealnie.
I ten klimat epoki wiktoriańskiej- swoją drogą idealnie oddany- jest kolejnym plusem.
Miła książka do przeczytania w wolnym czasie.
Może nie jest wybitna, ale bardzo przyjemna.
7 na 10

Strasznie tajemnicza i magiczna- jak dla mnie idealnie.
Miła książka do przeczytania w wolnym czasie.
Może nie jest wybitna, ale bardzo przyjemna.
7 na 10

Violet nie wierzy w duchy i gdybyście byli na jej miejscu, też byście nie wierzyli. W końcu dziewczyna całe życie spędziła asystując matce-oszustce udającej medium, wie zatem, że rytuały spirytystyczne to zwyczajne bujdy. Problem zaczyna się, gdy pewnego dnia nawiedza ją duch zamordowanej arystokratki, która to nie spocznie dopóki jej morderca nie zostanie ukarany. Violet nie ma wyjścia. Musi odkryć tożsamość zabójcy i to szybko, zanim sama znajdzie się w niebezpieczeństwie.

Książki Alyxandry Harvey to takie moje małe guilty pleasure. Kroniki Rodu Drake'ów do dzisiejszego dnia wspominam niezwykle miło, pamiętając jak przyjemnie mi się je czytało oraz jak bardzo lubiłam bohaterów z serii. Zabierając się za "Córkę medium" nie spodziewałam się niczego specjalnego, wiedząc, że wiele czytelników było zawiedzionych, ale równocześnie miałam nadzieję, że ze mną będzie inaczej i książka przypadnie mi do gustu.

Myślę, że największy minus tej powieści to styl w jakim została napisana. Po jakości treści, można wywnioskować, że autorka wydaje się nieco niepewna wymyślonej przez siebie fabuły, co potwierdza mnóstwo niepotrzebnych scen, bohaterów krążących bez celu i nieadekwatne czasami, do ich charakterów, zachowanie. Zazwyczaj jeśli pisarze tworzą jakąś sekwencję wątków, jest na to konkretny powód, natomiast wiele elementów, wprowadzonych przez Harvey w tej powieści, wydaje się po prostu niepotrzebnych i - nie da się ukryć - przerysowanych. Postacie reagują w przesadzony sposób, sztuczna dramaturgia sprawia, że ma się ochotę wywrócić oczami - tego typu rzeczy. Innym problemem pozostaje fakt, jak ciężko było mi wsiąknąć w lekturę, bo przez jakieś sto początkowych stron strasznie się nudziłam i nie byłam w stanie przyzwyczaić się do nieśpiesznego tempa oraz, często zmieniającej humory, głównej bohaterki. Nie zrozumcie mnie źle - Violet nie jest najgorszą czy najbardziej irytującą żeńską narratorką, jaką dane mi było poznać, ale znów - miałam wrażenie, jakby autorka nie była pewna na jaką osobę chce ją wykreować.

Jako że akcja książki toczy się w XIX wiecznej Anglii, aż chciałoby się poczuć nieco klimatu tamtejszych czasów, niestety - pomimo ogromu potencjału, Harvey nie udało się mnie zainteresować tłem. Jest to element, nad którym wciąż ubolewam, bo wydaje mi się, że solidnie nakreślona, nieco gotycka atmosfera byłaby w stanie uratować tę pozycję.

"Córka medium" jest powieścią nieco naiwną i bezbarwną. Nie jest to najgorsza książka jaką czytałam - właściwie to po tym jak przyzwyczaiłam się do wolnego tempa akcji i zaczęłam traktować tę pozycję jako lekkie czytadło z przewidywalną fabułą, reszta lektury upłynęła mi dość miło, dzięki czemu mogłam się zrelaksować. Książka zdecydowanie ma szansę bardziej trafić do młodszych czytelników, zwłaszcza tych, którzy nie oczekują wiele, a liczą na co najwyżej na nieco paranormalną, prostą historię z dość uroczym wątkiem romantycznym oraz tajemnicą w tle. Wszystkim innym lekturę odradzam.

Świetna książka. Trudno oderwać się odczytania, a główni bohaterowie są bardzo sympatyczni. Ta przygoda z duchami bardzo udana

Bałam się prawie przez większość książki.Historia ta opowiada nam o córce i matce które zarabiają na życie poprzez oszukiwanie ludzi.Udają że matka Violet jest medium i dzięki temu zgarniają dużo pieniędzy.Po jakimś czasie okazuje się że to Violet jest prawdziwym medium.Nawiedza ją pewien duch który swoją postawą niszczy jej życie.Gdy wychodzi na jaw że matka dziewczyny wszystkich oszukiwała to Violet przejmuje pałeczkę i musi udowodnić że jest prawdziwym medium.Przez ten cały czas duch nie daje dziewczynie spokoju a jednocześnie domaga się rozwikłania straszliwej tajemnicy.Czy Violet uda się bycie zarówno normalną dziewczyną jak i bycie medium?Czy rozwikła zagadkę i nie narazi się przy tym na niebezpieczeństwo?Dowiedzcie się sami.

Córka Medium Alyxandry Harvey to kolejna książka, która od dawna się prosiła o to, aby ją w końcu przeczytać. Nabyłam ją prawie siedem lat temu na Salonie Ciekawej Książki, który cyklicznie organizowany jest w moim rodzinnym mieście. Córka Medium zaintrygowała mnie nie tylko tytułem (nadal mam słabość do paranormalnych historii),ale także opisem. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością tejże autorki i szczerze powiedziawszy nie za bardzo wiedziałam czego mogę się spodziewać po tym tytule. Trochę się go bałam, ponieważ przez te siedem lat mogłam zwyczajnie wyrosnąć z historii stworzonej przez Harvey, na szczęście powieść okazała się uniwersalna. To znaczy nie odczułam tak mocno faktu, że Córka Medium została napisana z myślą o młodszych czytelnikach.

Akcja książki dzieje się w XIX-wiecznej Anglii, a konkretniej w drugiej połowie tego wieku. Violet jest tytułową córką medium, a raczej córką oszustki, która za wszelką cenę chce wybić się ponad swój stan - nawet za szczęście swojego jedynego dziecka. Violet zmuszona jest uczestniczyć w przedstawieniach matki i z niesmakiem przygląda się jak jej rodzicielka wykorzystuje ludzi pogrążonych w żałobie. Dziewczyna przez to nie wierzy w duchy ani w zjawiska nadprzyrodzone, jednak wkrótce zaczynają się dziać dziwne rzeczy i dostrzega to, co dla zwykłych ludzi jest nieosiągalne. Zjawa, która przychodzi do Violet czegoś od niej chce, a ona będzie musiała dowiedzieć się o co jej chodzi. To zapoczątkuje serię wydarzeń, które zmienią jej życie na zawsze. W trakcie rozwiązywania tej, jak się później okaże, mrocznej zagadki, będzie mogła liczyć na pomoc kogoś, kto od zawsze przy niej był. Na Colinie.

Jak wspomniałam wcześniej, trochę obawiałam się lektury Córki Medium, ale jak się później okazało moje obawy były bezpodstawne, chociaż nie jest to idealnie stworzona historia. Moim zdaniem autorka trochę poskąpiła nam klimatu XIX-wiecznej Anglii. Czuję z tego powodu lekki niedosyt, bo to, co udało się w tej książce Harvey wyczarować było naprawdę dobre. Poza tym bardzo się cieszę, że autorka postanowiła, aby głównym wątkiem historii było rozwiązanie mrocznej tajemnicy z przeszłości a nie miłosne perypetie kolejnej niezdecydowanej nastolatki. Owszem, w Córce Medium pojawia się miłosny wątek, ale dzięki Bogu nie jest on nachalny, niesmaczny i sztuczny. Książka Harvey przypomina mi klimatem trylogię Libby Bray „Magiczny krąg”, w której oprócz podobnego czasu akcji (koniec XIX wieku) pojawiają się zjawiska paranormalne i oczywiście miłość. I co zabawne obie autorki podobnie naszkicowały klimat tamtego okresu, tylko jakby Bray bardziej się postarała (albo miała większe pole do popisu, bo stworzyła trylogię, a Alyxandra Harvey, z tego co wiem, to tylko jeden tytuł). Podobało mi się także stopniowanie napięcia (rozwiązywanie zagadki śmierci młodej dziewczyny) oraz wątki paranormalne. Wyszło to wszystko całkiem zgrabnie i nawet realistycznie, a duch psa, który pojawia się w drugiej połowie książki totalnie mnie rozczulił i rozłożył na łopatki.

Alyxandra Harvey nie stworzyła zwyczajnej, paranormalnej historii dla młodzieży (a konkretniej dla nastolatek). W Córce Medium pojawia się wiele trudnych sytuacji, z którymi główna bohaterka musi się zmierzyć. Przede wszystkim z bezwzględnością matki wynikającej z pragnienia wybicia się ponad swój stan oraz… brakiem jej miłości i akceptacji. Każde dziecko: małe, średnie czy dorosłe pragnie być kochane przez rodzica (rodziców). Niestety Violet mogła tylko o tym pomarzyć… o bezwarunkowej miłości matki. Harvey porusza w książce także temat śmierci i tego jak bardzo wpływa ona na otoczenie. Córka Medium oprócz rozrywki może skłonić czytelnika do dłuższej refleksji. Po jej lekturze zbytnio nie zastanawiałam się nad tym, co autorka chciała w niej przekazać, jednak kiedy usiadłam do recenzji i powróciłam myślami do fabuły, mocno uderzyło we mnie to, jaka dobra historia kryje się za tym niepozornym tytułem. Powieść, którą stworzyła Harvey jest niewątpliwie przemyślana i nic nie dzieje się w niej przez przypadek.

Bohaterowie, podobnie jak fabuła, są dobrze wykreowani i przemyślani. Żadna z postaci nie jest sztuczna, aczkolwiek nie do końca przekonała mnie do siebie główna bohaterka, a raczej jej zachowanie. Nie przepadam za słabymi postaciami (w sensie, że nie potrafią być one asertywne),a Violet jest taka pół na pół. Z jednej strony wobec nakazów matki jest posłuszna jak baranek, chociaż są one sprzeczne z jej własnymi odczuciami, a z drugiej strony budzi się w niej wojownicza księżniczka, która nie boi się wyskoczyć z okna, kiedy zachodzi taka potrzeba. Z kolei matka Violet mimo, że nie jest medium, a zwyczajną naciągaczką jest niezwykle wyrazistą i realistyczną postacią. Bez niej historia ta byłaby trochę nijaka i bezwartościowa.

Podsumowując: Córka Medium okazała się naprawdę dobrą i wartościową powieścią dla nastolatek. Oprócz tego, że przynosi rozrywkę i pozwala oderwać się na chwilę od rzeczywistości, to pokazuje, że nie wszystko wydaje się być takie, na jakie wygląda, a prawda zawsze wychodzi na jaw. Nie wiem czy sięgnę po inne książki Alyxandry Harvey, ale cieszę się, że w końcu zdecydowałam się poznać Córkę Medium.

[http://dzosefinn.blogspot.com/2018/02/alyxandra-harvey-corka-medium.html]

Na półkach: , , , , , , ,

Świetna książka przenosząca w czasy dorożek, lordów, dżentelmenów, hrabiów i mnóstwa zieleni.
Violet odkrywa w sobie nowy talent. Widzi duchy, choć tego nie chce. A jeden z duchów, chce by odkryła jego mordercę, ale utrudnia sprawę wciąż strzegąc swojej siostry i dając bardzo mało wskazówek.
Za to matka Violet zostaje zdemaskowana jako fałszywe medium.
Czy dziewczynie uda się uwolnić od matki i odkryć mordercę młodej dziewczyny, skoro wszyscy mówią o nieszczęśliwym wypadku, a jej grozi niebezpieczeństwo?
Książka pełna zawirowań i ciekawych zwrotów akcji.
Bardzo przyjemna.
Gorąco polecam!

Za to matka Violet zostaje zdemaskowana jako fałszywe medium.
Czy dziewczynie uda...

Przyjemna lektura przenosząca czytelnika do przeszłości . Czyta się ją z przyjemnością i lekkością.

Bardzo lubię twórczość Alyxandry Harvey i o ile Kroniki Rodu Drake'ów bardzo mi się podobały tak to trochę mniej, ale to również świetna książka.