Trzech panów w łódce, nie licząc psa

Jerome K. Jerome Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Koliber klasyka
klasyka
Kazimierz Piotrowski
Koliber
literatura angielska XIX wiek powieść

To bardzo zabawna powieść, dość krótka. Oczywiście próżno tu szukać jakiś rozbudowanych postaci czy wątków. Chodzi o ciekawy opis wyprawy po Tamizie, z komizmem sytuacyjnym i nietypowymi anegdotami. Bardzo przyjemna, lekka książka do zabrania na wakacyjny wyjazd.

Zakochałam się w tej książeczce. Przesympatyczna opowieść o trzech przedstawicielach klasy próżniaczej z XIX wiecznego Londynu. Angielski humor w najlepszym stylu. Kocham:-)

Książka do połowy ma pazur i angielski humor. Druga jej część jest nieco nużąca bardziej dla miłośników żeglarstwa. Z czystym sumieniem przyznaję, że i tak było warto.😊

Była to przyjemna i zabawna podróż. Opowieść lekka, przeplatają się w niej opisy przygód z wyprawy trzech panów i opisy miast nad Tamizą, które mijają, a także trochę historii.

Książka, która docelowo miała być przewodnikiem turystycznym dla podróżujących po Tamizie, a stała się wymownym rysopisem stereotypowego Anglika.

Nie doszukujcie się w niej akcji - płynie ona jednostajnym tempem wraz z wodami rzeki, którą pokonuje trzech Londyńczyków-hipochondryków oraz jeden foksterier. Wynajęli oni łódź, aby w ciągu dwóch tygodni przepłynąć w górę...

Na półkach: , , , ,

Na początku powieść Jerome'a czytało się przyjemnie. Podobał mi się humor, ale z kolejnymi rozdziałami książka stawała się coraz bardziej monotonna. W każdym razie czytało się przyjemnie, ale bez większych zachwytów.

Wybitnie zabawna książka, pełna typowo angielskiego humoru. Przeczytałam dwa czy trzy razy na przestrzeni 30 lat., ostatnio z 11-letnią córką. Za każdym razem śmiałam się do rozpuku, córka też ( gdy wujek Podger wiesza obraz ja płaczę ze śmiechu). Pozostałe części są równie zabawne.

Bardzo rzadko pojawiają się w moich ocenach 8, 9 czy 10. Ale jeśli książeczka napisana 132 lata temu nadal bawi - to to musi być arcydzieło. Brytyjski humor, scenki, które na zawsze zapadają w pamięć, przeżycia bliskie wszystkim wodniakom a całość okraszona ciekawostkami krajoznawczo-historycznymi. Do tego absolutnie wyjątkowy foksterier. Książka, do której się wraca...

Trochę, ale tylko troszkę, humoru jest. Poza tym niewykorzystany potencjał fabularny. Zawiodłem się.

Napisana z poczuciem humoru opowiastka, w której właściwie nic się nie dzieje, a clou stanowi wysmakowane poczucie humoru tytułowych dżentelmenów i ich wspomnienia.

3 491
    2 479