Wybierz szczęście

Okładka książki Wybierz szczęście Sonja Lyubomirsky
Okładka książki Wybierz szczęście
Sonja Lyubomirsky Wydawnictwo: MT Biznes nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
How of happiness
MT Biznes
2004-01-01
2004-01-01
Tomasz Rzychoń
psychologia szczęście

Po pierwsze, ta książka jest po prostu stara, ma prawie 20 lat. Zawarta w niej wiedza niesamowicie oczywista i dziś ogólnodostępna. Na poczucie szczęścia wpływają - wsparcie społeczne, rodzina/przyjaciele, cele, nawyki, uważność, duchowośc, medytacja, praktyka wdzięczności, życiowy optymizm, realne ocenianie sytuacji, życzliwość itd. Nie wpływa na długotrwałe poczucie szczęścia wygrana, awans, wielki dom, małżeństwo, miejsce zamieszkania czy poprawki urody. Tu chodzi o zjawisko hedonicznej adaptacji, czyli wszystko powszednieje, każda nowość staje się w końcu zwyczajną codziennością. Tylko my to już w 2022 powszechnie wiemy... Książka pisana jest w niezwykle monotonny, nudny sposób. Mocno rozwleczona.

Podoba mi się pomysł dostosowania "szczęściodajnych" działań pod swoją osobowość i preferencje. Zawiera propozycje konkretnych aktywności, które mogą nam pomóc być szczęśliwszymi - i te które wypróbowałem, rzeczywiście działają.
Finalnie książka nie zmieniła wiele w moim życiu, ale kilka porad utkwiło mi w głowie i wywiera (nawet jeśli drobny) efekt na jakość mojej rzeczywistości.

Wszyscy w życiu życzymy sobie nawzajem trylion razy szczęścia, wszyscy chcemy je mieć i osiągnąć. Czym tak naprawdę to upragnione i wyczekiwane szczęście jest? Myślę, że książka ułatwi znaleźć odpowiedź tym, którzy jeszcze tego nie wiedzą. Pozycja jest idealną dla tych co chcą wytrwać w tym "szczęściu", pod warunkiem, że solidnie się przyłożą nie tylko do czytania ale i do wykonywania zadań oraz zawartych w książce praktycznych wskazówek. "Pamiętaj, że źródłem szczęścia jest dążenie do celów, a nie osiąganie ich".

Mam tę książkę w innym wydaniu, z ładniejszą okładką :) Autorka przekonuje, że szczęście jest w każdym z nas, tylko trzeba umieć je wyzwolić. Podpowiada jak stać się szczęśliwym człowiekiem nawet, jeżeli rzeczywistość nie sprzyja optymistycznym nastrojom. Wręcza dwanaście kluczy, które otwierają drogę ku szczęśliwemu życiu. Jednocześnie zaznacza, że nie chodzi o to, by ciągle chodzić z uśmiechem na twarzy lecz nauczyć się podnosić z trudnych doświadczeń i dostrzegać płynące z nich lekcje oraz możliwości.

Takie książki jak „Wybierz szczęście” pomagają osiągnąć stan trwałego szczęścia, dzięki któremu możemy pokonywać pojawiające się trudności efektywniej. Poleciłabym ją każdemu, kto pragnie stworzyć trwałe poczucie szczęścia i czerpać z niego siłę w codziennych zmaganiach z życiem. To lektura odpowiednia na dzisiejsze czasy, w których panuje chaos, lęk, niedostatek, pandemia i trudno jest wielu ludziom wykrzesać w sobie chociażby odrobinę optymizmu.

Zaprezentowane w poradniku „Czterdziestostopniowe rozwiązanie” jest narzędziem, w którym zawiera się obietnica osiągnięcia szczęścia poprzez nasze działania i decyzje. To aż 40% tego, co możemy zrobić dla siebie, mając świadomość, że w naszych rękach trzymamy klucze do lepszego życia, dlatego uważam, że warto spróbować to wykorzystać!

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2020/11/672-wybierz-szczescie.html

Typowy poradnik psychologiczny. Mimo wszystko można się domyślić, że treści oparte są na solidnych podstawach naukowych. Autorka chyba trochę przesadziła z chęcią szerokiej dostępności i prostoty treści. Wynik jest taki, że do wartościowych informacji trzeba się przebijać przez duże ilości, miejscami trywialnego, wodolejstwa. Chyba trudno jednak znaleźć osobę, która nie byłaby zainteresowany tematem książki. Po wielu wiekach dociekań filozoficznych i innych, warto wiedzieć się co w tym temacie ustaliła nauka.

Poradnik - co ważne - zawierający treści dobrane dość sceptycznie i na podstawie omówionych badań naukowych. Jedyne, co może w nim drażnić, to oparty na nieustannym powtarzaniu tych samych treści styl.

• Rozwój
  • Rozwój osobisty
  • Psychologia
  • Szczęście
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Wybierz szczęście