Pamiętniki Fanny Hill

Okładka książki Pamiętniki Fanny Hill John Cleland
Okładka książki Pamiętniki Fanny Hill
John Cleland Wydawnictwo: Alma-Press Seria: Najsłynniejsze powieści erotyczne świata literatura obyczajowa, romans
Najsłynniejsze powieści erotyczne świata
Fanny Hill: Memoirs of a Woman of Pleasure
Alma-Press
1989-01-01
1989-01-01
837020077X
Mieczysław Sztycer
erotyka kobieta Mieczysław Sztycer

Najgorsze tłumaczenie jakie w życiu czytałam! Dla osób chcących zapoznać się z historią Fanny Hill - sięgajcie po tłumaczenie Joanny Środy. Porównałam tłumaczenie Sztycera z oryginałem i o borze szumiący, jest źle. Użyty w książce język jest infantylny, momentami wręcz odrzucający (można użyć w tym miejscu słowa "cringe"). Brakuje fragmentów opisów, a część z nich została przerobiona na dialogi. Widać też brak jakichkolwiek konsultacji językowych, co przejawia się np. w błędnym tłumaczeniu elementów ubioru. Czytając tłumaczenie Sztycera miałam wrażenie, że czytam najpospolitszego starego harlequina, a nie bogatą językowo opowieść o losach byłej kurtyzany, jak ma to miejsce w angielskim oryginale.

Fanny Hill. Wspomnienia kurtyzany to powieść erotyczna Johna Clelanda wydana w 1748 roku. Powieść przedstawia losy XVIII-wiecznej kurtyzany, tytułowej Fanny Hill. W powieści możemy poznać ówczesny świat Londynu, lecz widziany z perspektywy młodej i niedoświadczonej dziewczyny, która trafia w niepowołane ręce.
Fanny Hill w formie listu przedstawia swoją historię, swoje pierwsze seksualne doświadczenia. Dziewczyna poznaje od podstaw swoją seksualność, ale także uczy się swojego ciała oraz jak go wykorzystywać w męskim świecie.
Ja miałem okazję czytać ten tytuł wydany nakładem Wydawnictwa Vesper. Powieść ta ukazała się w serii Arcydzieła Literatury Światowej.
Tytuł ten ma 256 stron, na przeczytanie których potrzebowałem ośmiu dni oraz ośmiu posiedzeń. Wynik taki plasuje ten tytuł na 209 miejscu na 230 książek Przeczytanych Na Tronie. Warto poznać tę klasykę.

Fanny Hill w formie listu przedstawia swoją historię, swoje...

Książka ciekawa, można pod kołdrę z innej epoki zajrzeć, podejrzeć gusta, zachowania, słownictwo. Niemniej powtarzalność fabuły momentami nuży i chce się tylko dobrnąć jakoś do końca. Ot, pikantna ciekawostka.

"Wspomnienia kurtyzany" biorąc pod uwagę datę pierwszego wydania dalej są jedną z najlepszych książek z dziedziny erotyki. Czytałam wiele nowszych pomysłów wielu autorów i dalej wybieram Fanny Hill.

To książka z moich starych zbiorów, kiedyś wszyscy się nią ekscytowali, po latach nie wzbudza może już może aż takich emocji, to jednak jak na tak starą książkę to nawet dobrze napisana, chociaż moim zdaniem zbyt dużo podobnych opisów.
Dla zmiany literatury można poczytać...

Dla zmiany literatury można poczytać...

Pamiętam że w połowie książki zaczęły już męczyć mnie te kwieciste opisy seksu w burdelowej scenerii. Jak dla mnie dużo za dużo, każdy rozdział o tym samym, tak samo bogato opisany.

7/10

7/10

Nie pamiętam już, kiedy przeczytałam Pamiętniki Fanny Hill po raz pierwszy, chyba na początku studiów, ale pamiętam, że przyprawiły mnie o piekące wypieki na twarzy. To była powieść tak wciągająca, przełamująca tabu i przyspieszająca bicie serca, że trudno mi się było od niej oderwać. Ciekawa byłam, czy teraz, po tych wielu latach, bo studia to dawno temu były, ta książka nadal wyda mi się tak interesująca, czy może jednak nie.

Bałam się, że zepsuję sobie wspomnienia. Tym bardziej, że teraz trochę inaczej patrzyłam na Pamiętniki Fanny Hill wiedząc, że ta książka ma prawie 300 lat – pierwszy raz została wydana w 1748 roku. Jest to chyba jedna z pierwszych powieści erotycznych literatury angielskojęzycznej, a na pewno jedna z najsłynniejszych.

Naiwna Fanny

Książka jest oparta o jakże przyjemny archetyp kopciuszka, który po pewnej dozie cierpień trafia na swojego księcia. Nie inaczej jest w Pamiętnikach Fanny Hill. Fanny to biedna nastolatka ze wsi, której umierają rodzice. Nie wie, co ze sobą zrobić, więc namówiona, wyjeżdża do Londynu, gdzie wpada w oko pewnej burdelmamie, wyłapującej młode dziewczyny w pośredniaku z pracą. Kobieta ta zdobywa zaufanie naiwnych i strachliwych (ale ładnych) wieśniaczek, po czym przyucza je do najstarszego zawodu świata. Wyłapuje i namawia też biedną Fanny. Wiedząc jednak, że dziewczyna jest jeszcze dziewicą, burdelmama trzyma ją jako specjalny kąsek dla pewnego jegomościa.

Niestety dla burdelmamy, a stety dla Fanny, niedługo przed zaplanowaną inicjacją, dziewczyna ucieka z burdelu, oczywiście z pomocą pewnego przystojnego młodzieńca. Młodzieniec jest oczywiście jurny i bogaty, więc przez parę miesięcy żyją sobie szczęśliwie, aż okazuje się, że nic w życiu nie jest za darmo… Para się rozstaje w dramatycznych okolicznościach, ale Fanny i w tej sytuacji sobie radzi. Wszak po tych wszystkich doświadczeniach z bojaźliwej wieśniaczki, stała się przebiegłą, wyrachowaną kobietą, w dodatku znającą się na swoim nowym fachu…

Nadal budzi emocje

Wbrew obawom, książka nadal budziła we mnie emocje, ale raczej na zasadzie dobrze skomponowanej i zabawnej historii romantycznej z elementami porno, niż jakiejś niesamowicie bezpruderyjnej książki. Więcej kontrowersji niż tu, znajdziemy u Blanki Lipińskiej.

Ciekawe, że niespodziewanie ciężko mi się czytało początek. Wszyscy wydawali się knuć wokół naiwnej Fanny i myśleć, jak ją sprowadzić na drogę nierządu. Trudno było mi się wczuć w zbyt szybki rozwój postaci, bo Fanny bardzo szybko nabiera przebiegłości. Właściwie są momenty, gdzie całe miesiące są opisywane w jednym zdaniu, np: “I tak żyliśmy sobie przez kilka miesięcy”. Przez to postać Fanny traci na realizmie, ale dzięki temu książka jest cienka, a akcja wartka, więc w sumie specjalnie się nie czepiam. To nie Trylogia Kusziela.

Opisy seksualnych uniesień nie były tak barwne, jak je zapamiętałam, ale to nie one robią robotę w tej książce, tylko jak wcześniej wspomniałam wartka akcja i ładna kompozycja. Zresztą Cleland, jak na faceta, całkiem nieźle opisał naiwną Fanny i w ogóle nieźle mu intuicja podpowiedziała niektóre z kobiecych pobudek i zachowań.

Początek książki skupia się na pokazaniu kim główna bohaterka właściwie była, a była prostą, młodziutką dziewczyną ze wsi, która nie znała świata, miała czyste serce i intencje, a na pewno nie przypuszczała, że jest pełen seksu i namiętności. To sprawia, że czytelnik nie potępi dziewczyny, której współczuje. Poza tym w internecie czytaliśmy o gorszych rzeczach, które się mogą przydarzyć ludziom i co nie musi być wcale ich winą. Podobnie jest u Fanny, a później dodatkowo okazuje się, że choć ciało zniosło dużo, to dusza pozostała czysta, a cała historia kończy się pozytywnie.

Takie powieści erotyczne życzyłabym sobie czytać.

W czasach wydania książka ta była skandalem a historia szokowała społeczeństwo. Dzisiaj to lekki i zabawny erotyk. Historia nie jest górnolotna ale czyta się bardzo lekko.

Przeczytałam tę jakże słynną i bardzo kontrowersyjną książkę erotyczną wydaną w 1748 roku. To klasyka literatury światowej.
I ta książka jest dokładnie tym czym jest faktycznie czyli erotyką i niczym więcej nie próbuje być.
I rozumiem dlaczego w tamtych czasach była uważana, za niegodziwą i oburzającą.
A co ją wyróżnia na tle dzisiejszych erotyków? Kwiecisty, piękny język i barwne opisy aktów seksualnych i według mnie właśnie tak powinny być pisane erotyki. Bo nawet ten wstydliwy i wyśmiewany a nawet i pogardzany gatunek literacki, może ukrywać skarby i do takich skarbów zaliczam, w moim odczuciu, "Fanny Hill. Wspomnienia Kurtyzany".
I wcale mi nie wstyd, że spodobała mi się ta książka, wręcz pokuszę się o stwierdzenie, że jest majstersztykiem w swoim gatunku.
Ona nie jest niczym więcej jak tylko rozrywką i niczego oprócz erotyki i seksualnych uniesień nie znajdziecie, ale jest wartościowa pod względem językowym i na tym poziomie przewyższa wiele współczesnych, nie erotycznych, niby pseudomądrych i wartościowych książek i za to ją cenię.
Dla mnie jest tak świetnie i dobrze napisana, że jestem pod wrażeniem, że można tak pięknie pisać o cielesności i seksie, wręcz stworzyć z tego dzieło sztuki, tak... nie wacham się użyć tego określenia, ta książka jest dziełem sztuki w swoim gatunku.
"Bo prawda nie może być przyzwoita lub nieprzyzwoita, piękna lub brzydka. Prawda jest tylko prawdą i niczym więcej."

I rozumiem dlaczego w tamtych czasach była uważana, za niegodziwą i oburzającą.
A co ją wyróżnia na tle dzisiejszych erotyków? Kwiecisty, piękny...

• Erotyka
  • Literatura angielska