WC na końcu Orinoko

1998-01-01
1998-01-01
83-908432-2-6
podróże Cejrowski Ameryka Południowa

Żałuję, że tej książki nie przeczytałem lata temu, jak było mniej literatury podróżniczej. Teraz, na tle innych książek, zwłaszcza kolejnych publikacji WC książka ta wypada blado-ciągnięcie dwóch wątków na raz i przeskakiwanie między nimi, dużo wtrąceń "przy okazji" itp. czyni tę książkę mało przejrzystą i czytelną, co dla mnie jest jej największą wadą.
Zaletą tej książki jest z kolei możliwość dostrzeżenia, jak bardzo WC udoskonalił swój "warsztat" i styl pisarski, jego obecne książki są o niebo lepiej napisane, niż "... Orinoko".

Zaletą tej książki...

Na wstępie zaznaczę, że jestem fanem twórczości W.Cejrowskiego - zarówno w aspekcie filmowym jak i literackim.
Po "WC na końcu Orinoko" sięgałem pełen entuzjazmu. Mając już przeczytane kilka książek podróżniczych autorstwa Pana Wojciecha liczyłem na coś więcej. Mimo tego, że klimatu książce odmówić nie można, trochę mało tu "końca Orinoko", za to dużo opowieści o tym, jak przebiegały przygotowanie do podróży, znalezienie przewodnika itp.
Mimo tego serdecznie polecam fanom Pana Wojtka, miłośnikom Ameryki Łacińskiej oraz ludziom z poczuciem humoru.

To mi się najmniej podoba z przyrodniczych książek pana Cejrowskiego. Niby ciekawa, owszem, ale jakoś tak jakby wstęp do reszty: trochę opowieści o przygotowaniach do wyprawy, mniej samej wyprawy. No i przemyślenia o współczesnym świecie i jego moralności, choć z większością się zgadzam, wtrącane dość nachalnie jako wstawki odrywające od opowieści.

Nieziemskie przygody. Lasy w Amazonii już w większości wycięte. Za niedługo tego typu przygód nikt już nie przeżyje.

Dodaj cytat z książki WC na końcu Orinoko