Diabły; Dwunastu

Okładka książki Diabły; Dwunastu Tadeusz Nowak
Okładka książki Diabły; Dwunastu
Tadeusz Nowak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej literatura piękna
Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej
Wydawnictwo Literackie
1977-01-01
1977-01-01
nowak powieść powieść polska proza proza polska

Okładka książki Łódź poprzez wieki. Historia miasta, tom 1: do 1820 roku Marek Adamczewski, Adam Bartnik, Łukasz Ćwikła, Marek Cybulski, Krzysztof Fortuniak, Artur Ginter, Tadeusz Grabarczyk, Piotr Gryglewski, Radosław Janiak, Jarosław Kita, Piotr Kittel, Michał Kobierecki, Anna Kowalska-Pietrzak, Tadeusz Nowak, Marek Olędzki, Janusz Pietrzak, Aleksander Szmidt, Jan Szymczak, Alicja Szymczakowa, Wojciech Tołoczko, Elżbieta Umińska-Tytoń, Zdzisław Włodarczyk, Elżbieta Żądzińska, Paweł Zawilski, Hanna Zdanowska, Hanka Żerek-Kleszcz
Łódź poprzez w... Marek Adamczewski, ...
Okładka książki Paweł Althamer, Artur Żmijewski. Pieśń ostateczna Anna Achmatowa, Krzysztof Kamil Baczyński, Jean-Marie Benjamin, Tadeusz Borowski, Władysław Broniewski, Andrzej Bursa, Paul Celan, Edward Field, Stanisław Grochowiak, Kazimiera Iłłakowiczówna, Xu Jun, Konstandinos Kawafis, Bożena Keff, Adam Mazur, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Oskar Miłosz, Tadeusz Nowak, Papusza, Maria Anna Potocka, Edward Stachura, Teresa Truszkowska, Rafał Wojaczek
Paweł Althamer... Anna Achmatowa, Krz...

Diabły 10/10. Dwunastu 5/10. Diabły czyta się wspaniałe, dwunastu jest już mocno filozoficzna, dość trudna do zrozumienia przede wszystkim.ostaynie rozdziały. Czytając Diabły czułam się jak w jakimś filmie, ciężko było mi się oderwać i wrócić do rzeczywistości. Polecam!

Marek Grechuta napisał muzykę do jego wierszy i nagrał na swojej płycie "Pieśni Marka Grechuty do słów Tadeusza Nowaka". Do jego wierszy "Psalm" i "Requiem" muzykę skomponował Przemysław Gintrowski, a "Nie wiem o trawie" po latach wspaniale przypomniał Grzegorz Turnau.

Tadeusz Nowak przetrwał w zasadzie dzięki poezji. Warto jednak pamiętać, że pisał też piękną prozę poetycką, "utrzymaną w baśniowo-balladowej konwencji, sięgającą do pokładów literatury ludowej, kreującą świat pełen prastarych archetypów i motywów biblijnych" /za Wikipedią/. Przed tygodniem wpadły mi w ręce jego "Diabły". Poza urodą języka, książka przypomina jak to było nieraz z żołnierzami wyklętymi na polskiej wsi po wojnie. Warta uwagi i odkurzenia.

A to jeden z moich ulubionych wierszy Tadeusza Nowaka https://www.youtube.com/watch?v=_WNU8gFv81o

Bardzo poetycki,piękny język,literacka bajka o nierealnym świecie,trudna w jednoznacznej ocenie.

• PRL
  • PWN POLSKIE