50 cm życia tom 1

2023-09-09
2023-09-09
Michał Chodkowski
Okruchy życia Josei Zwierzęta Japonia Koty

Okładka książki Re-Living My Life with a Boyfriend Who Doesnt Remember Me Vol. 2 Eiko Mutsuhana, Gin Shirakawa
Re-Living My L... Eiko Mutsuhana, Gin...
Okładka książki Re-Living My Life with a Boyfriend Who Doesnt Remember Me Vol. 1 Eiko Mutsuhana, Gin Shirakawa
Re-Living My L... Eiko Mutsuhana, Gin...

Spodziewałam się, że to będzie spokojna manga o beztroskim życiu kociaków, ale okładka to przeciwieństwo tego, co zobaczyłam w środku.
Godny uwagi tytuł, który pokazuje, że ludzie i zwierzęta zupełnie inaczej postrzegają tę samą rzeczywistość. Polecam!

Świetna manga. Kreska jest wyraźna, miła dla oka. Historia chwilami zabawna, chwilami smutna, a nawet wzruszająca. Polecam.

2080

Trochę o tym, jak ludzie potrafią być źli, trochę o porzucaniu zwierząt, o śmierci właścicieli, o dokarmianiu bezpańskich kotów. I to pierwszy komiks/książka, gdzie bohatera się boi i nie lubi kotów. Łał.

Historia o bezpańskich kotach i ostrzegam bardzo realistycznie przedstawia problemy bezpańskich kotów. Także jeśli ktoś jest na to wrażliwy, to nie do końca polecam.
A ogólnie bardzo dobra historia i wzruszająca. Porusza ważne tematy. I do tego śliczne rysunki.

Opowiastka o bezdomnym kocie i mlodej wlascicielce lazni, ktorzy maja ze soba cos wspolnego.
Czyta sie calkiem niezle, ale opowisc jest dosc ctkliwa.

Czyta sie calkiem niezle, ale opowisc jest dosc ctkliwa.

2081

Kolejna seria dla kociarzy tylko tym razem bardziej poruszająca poważne tematy niż dotychczasowe historie o kotach. Jest to historia dwoch bezpanskich kotow, ktore zyjac na ulicy musza mierzyc sie z roznymi problemami. Na dodatek nie wszyscy ludzie uwielbiaja koty. Glowna bohaterka w przeciwienstwie do swojego brata za nimi nie przepada, a w dodatku sie ich boi. Los chce, ze na jej drodze staja te dwa bezpanskie kociaki. Co laczy z nia kota Nanao w obrozce z dzwoneczkiem? Czy serio zostal porzucony, a moze jest to nieco bardziej skomplikowane? Juz na tym etapie jest to wzruszajaca i wciagajaca opowiesc, mysle, ze z kolejnymi tomami rozwinie sie ona rownie ciekawie.

Internet zasypuje nas filmikami z przesłodkimi zwierzątkami. Nie oznacza to jednak, że wszyscy je kochają. Niektórzy wręcz się ich boją, nawet gdy są one młode i małe. Najnowsza manga wydawnictwa Waneko opowiada właśnie o takiej osobie bardzo negatywnie nastawionej do kotów. Nie pomaga nawet brat zakochany w tych zwierzakach. Stoi jednak za tym większa historia, można wręcz powiedzieć, że ludzki dramat. Odkrywamy go, czytając kolejne strony 50 cm życia.

Głównymi bohaterami mangi z jednej strony jest dwójka bezpańskich kotów, starająca się przetrwać na niebezpiecznych ulicach Tokio. Z drugiej strony, mamy z kolei rodzeństwo, które przeniosło się do stolicy. Starsza siostra prowadzi łaźnię, młodszy brat studiuje. Z czasem dowiadujemy się dlaczego tu przybyli, jaka jest ich historia, a ta nieoczekiwanie okazuje się być powiązana z jednym z wspomnianych kotów.

To co jako pierwsze rzuca się w oczy, to bardzo wiarygodne ukazanie żywota oraz sposobu myślenia bezdomnych kotów. Myślą przede wszystkim o przetrwaniu, znalezieniu ciepłego i bezpiecznego miejsca do pospania, a także posiłku. Generalnie, nie ufają ludziom i z tego co obserwujemy, większość z nich (gdyż wkrótce po rozpoczęciu lektury poznajemy całą gromadę kotów) ma negatywne doświadczenia związane z ludźmi.

Dwójka wysuwających się na pierwszy plan kotów to pogodny, beztroski, trochę bezmyślny Nanao, którego znakiem rozpoznawczym jest wielki dzwonek zawieszony u szyi oraz bardzo racjonalny, może wręcz emocjonalnie chłodny, choć bardzo dbający o swoich przyjaciół Machi. Trzymają się razem, dyskutują o kolejnych krokach, o tym czy ludziom można zaufać, itd.

Kociej części komiksu towarzyszy ta ludzka. Poznajemy Yoshino, dobrze zorganizowaną, pogodną kobietę, której przeszłość skrywa jednak dramatyczną historię. Tę zresztą z czasem poznajemy. Musimy pamiętać o niej jedną rzecz. Boi się i nie toleruje kotów. Od razu startuje do nich z miotłą, po uprzednim krzyku z zaskoczenia. Na przeciwnym biegunie stosunków na linii człowiek-kot znajduje się jej brat Kippei. Student, trochę leniuch, a co najważniejsze, kochający koty. Można śmiało powiedzieć, że ma na ich punkcie fioła.

W pewnym momencie drogi naszych kocich i ludzkich bohaterów przecinają się, a ta z pozoru dosyć spokojna i pogodna historia opisana w 50 cm życia nabiera głębi i nowych odcieni. Jest w nią wpisana wielka miłość, niespodziewany wypadek, śmierć i nowy początek. Nie zdradzając wam zbyt wiele dodam tylko, że bardzo ciekawie zapowiada się relacja Nanao-Yoshino, których losy są ze sobą połączone.

Pięknie prezentują się wszystkie kocie podrygi, które zmalował Shirakawa Gin. Są bardzo autentyczne, często zabawne. Są te słodkie momenty, za które najpewniej większość ludzi kocha koty, ale są także te pełne niebezpieczeństwa i walki o przetrwanie. Wszystkie wydają się być bardzo realne. Do tego koty występują tu w przeróżnych wydaniach. Sierściuchy, różne umaszczenia, znaki charakterystyczne. Wizerunki zwierzęcych postaci naprawdę zapadają w pamięć. Chyba najważniejsze jest jednak to, że autor doskonale przekazuje nam emocje. Zarówno kotów jak i ludzi, a 50 cm życia, to historia, która poruszy niejednego czytelnika.

Jako opiekun dwóch kotów, nie mogłem przejść obojętnie obok takiej mangi. Nie dość, że bardzo szybko mnie wciągnęła, to jeszcze zaskoczyła swoją głębią i dramaturgią. Ta z życia wzięta historia mogłaby przytrafić się każdemu z nas. Dlatego tak bardzo oddziałuje na czytelnika, a przynajmniej tak było w moim przypadku. Uwielbiam gdy z kart komiksów płynie życiowa prawda, a z fabuły możemy wyciągnąć ważną lekcję dla nas samych. Tak właśnie jest w przypadku tego tytułu, do którego przeczytania gorąco was zachęcam.

Manga skupia się na perypetiach dwóch bezpańskich kotów grasujących po ulicach japońskiego miasta. Są nimi Nanao, który nosi na szyi charakterystyczny dzwoneczek i dostojny Machi. Para stara się przetrwać na ulicach metropolii, ale nadchodząca zima i spadek temperatury, a także coraz mniej pożywienia utrudniają im życie.

Para w poszukiwaniu ciepła zakrada się do łaźni prowadzonej przez młodą kobietę i jej brata. Pierwsze spotkanie z dziewczyną o imieniu Yoshino Narita przebiega tragicznie. Jednak jest ono początkiem ważnej relacji pomiędzy futrzakami a człowiekiem.

Znaczna część pierwszego tomu poświęcona jest przybliżeniu historii bohaterów. Dowiadujemy się jak poznali się Nanao i Machi. Skąd ten pierwszy kotek ma obrożę z dzwoneczkiem, również zostaje wyjaśnione. Jest też miejsce na odrobinę historii bohaterki prowadzącej łaźnię. Dzięki temu bardzo szybko otrzymujemy konkretne postacie z odpowiednią głębią.

Para w poszukiwaniu ciepła zakrada się do łaźni...

HISTORIA SIEDMIU ŻYĆ

Jakiś czas temu pożegnaliśmy przyjemną serię „The Walking Cat”. No przyjemną dla fanów postapo i żywych trupów pożerających krwawo ludzi, ale… No sami wiecie. Ledwie co pożegnaliśmy się też z „Cześć, Michael!” i to już bardziej nieodżałowana strata, bo super było, klasycznie, znakomicie i w ogóle. Nadal co prawda wychodzi „Starszy pan i kot”, ale wiadomo, na kolejne tomiki trzeba swoje poczekać. Więc teraz jeszcze dochodzi nowa kocia seria, „50 cm życia” i… No i sympatycznie jest, uroczo, ale i ze wzruszeniami.

Nanao i Machi. Dla nich życie nie jest lekkie, łatwe i przyjemne. Te dwa koty – bo tak, o koty właśnie chodzi – żyją bezpańsko, dziko i na każdym kroku muszą obawiać się o własne życie i co przyniesie jutro. Czy jakiś człowiek mógłby zmienić ich los? Być może, ale dla nich dwunożne stworzenia to jedynie istoty, którym zawdzięczać mogą coś do jedzenia. No i wtedy pojawia się ona, Narita, kobieta, która… No dość powiedzieć, że to pierwsze spotkanie dalekie jest od udanych, ale wkrótce stanie się bardzo brzemienne w skutki i…

HISTORIA SIEDMIU ŻYĆ

• Manga