Okładka książki Nagie słońce Isaac Asimov
2013-10-01
2013-10-01
Michał Wroczyński
robotyka roboty

Okładka książki Droga Do Science Fiction. Od Wellsa Do Heinleina Isaac Asimov, Edgar Rice Burroughs, Aldous Huxley, Murray Leinster, Jack London, H.P. Lovecraft, Lester del Rey, Olaf Stapledon, Herbert George Wells, Jack Williamson, Alfred Elton van Vogt
Droga Do Scien... Isaac Asimov, Edgar...
Okładka książki Deus Irae Philip K. Dick, Roger Zelazny
Deus Irae Philip K. Dick, Rog...
Okładka książki Rakietowe szlaki 1. Opowiadania fantastyczno-naukowe. Poul Anderson, Ray Bradbury, Arthur C. Clarke, Jack Finney, Harry Harrison, Malcolm Jameson, Cyril M. Kornbluth, Murray Leinster, Robert Sheckley, Alfred Elton van Vogt
Rakietowe szla... Poul Anderson, Ray ...

Robotyka a eugenika

Drugi tom przygód detektywa Baleya podnosi poprzeczkę z pierwszego tomu. Dostajemy zgrabną zagadkę kryminalną, w futurystycznym anturażu okraszoną bardzo dziś aktualnymi przemyśleniami o robotyce w życiu człowieka. Czytało się szybko, sprawnie, zagadka była ciekawa, postaci intrygujące a wykreowany świat stawiał wiele pytań o naszą przyszłość.

Jedna z bardziej spokojnych i "płytkich" odsłon Uniwersum Asimova (Roboty - Fundacja - Imperium),dość prosta historia zabarwiona kryminalnie.

„Oni odizolowali się od samych siebie”
Te słowa w dobie obecnych czasów są trafione w sam punkt.
Jeśli zastanawiasz się czy warto przeczytać zapraszam do zapoznania się z tą krótką wideo recenzją:

„Oni odizolowali się od samych siebie”
Te słowa w dobie obecnych czasów są trafione w sam punkt.

Wyjątkowa gratka dla miłośników klasycznej sci-fi i Herculesa Poirot. Śledztwo prowadzone na podstawie logiki i obserwacji a jednocześnie ciekawa koncepcja świata przyszłości - planety Solarii. Mogłaby to być lektura obowiązkową dla zwolenników radykalnej sanitaryzacji i izolacji społecznej - ta utopia albo ich zachwyci, albo przestraszy :)

Kolejna część przygód pary detektywów, człowieka i robota. Połączenie kryminału i SF ma tą przewagę, że dużo trudniej przewidywać zakończenie ze względu na dużo większe możliwości wprowadzania zaskakujących rozwiązań i tak też było tym razem. Coraz bardziej podoba mi się ta mieszanka. Polecam!

Chyba można spokojnie powiedzieć że można by tą część przeczytać osobno, ale fajnie łączy się w całość poznajemy dalej światy i tak naprawdę rozwijamy wiedzę o ziemi.
Fajnie się czyta dobry kryminał wg mnie nie wpadł bym na takie zakończenie. Ciekawe czy ktoś z czytelników się domyśli wcześniej. Zaczyna mnie jednak denerwować u Asimowa żonglerka imionami i nazwiskami o co chodzi; raz wspomniał imię i nazwisko bohatera całe a potem używa imienia na przemiennie z nazwiskiem taka niby narracja autora ale mnie to zmyliło jeśli nie czyta się też ciurkiem nagle nie wiemy czy w pokoju były 2 czy 3 osoby. Trochę mnie to denerwuje. Ciekawe czy dalej też tak będzie. Całość fajna dla fanów sf super.

200 000 robotów i 20 000 mieszkańców – jednym słowem Solaria. Mieszkańcy planety żyją dostatnio, mają posiadłości wielkości państw całych, zrobotyzowaną służbę wielkości armii, prowadzą wideokonferencje z „przyjaciółmi” i są zadowoleni z życia i... dość specyficzni. Od wczesnego dzieciństwa przechodzą „psychiczną modyfikację”, która ma na celu utwierdzenie ich w przekonaniu, że najbardziej obrzydliwą rzeczą we Wszechświecie jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Jest obrzydliwszy niż Ziemianie. Jedyny problem to prokreacja, póki co wymaga kontaktu fizycznego, a to bardzo stresujące. Na plus: brak możliwości popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa, bo robot nie może, a człowiek się boi. Nie przeszkadza to jednak rozstać się z życiem Delmarrowi, a zabić mogła go jedynie żona Gladia.
Mimo tych oczywistych oczywistości, szczęśliwie dla czytelnika, do akcji wkracza ponownie duet Baley – Dannel.
Tutaj zagadka kryminalna ciekawsza od poprzedniej, ale przyznajmy: w tym cyklu nie o zagadki kryminalne chodzi. To – ubrana w ciekawe pomysły – wielka rozprawa psychologiczno – filozoficzno – socjologiczna nad sztuczną inteligencją. Nad tym czy i jak może się rozwijać.
Do tego świetnie napisana postać Gladii, mocno przebojowy Baley, w którym przemiana z agorafobicznego Ziemianina w zdobywcę kosmosu przebiega opornie, ale konsekwentnie. Tak jak z zagorzałego przeciwnika robotów w przyjaciela... robota właśnie.
To są te smaczki w całym cyklu. Asimov subtelnie coś sygnalizuje i równie subtelnie rozbudowuje z opowieści na opowieść. Nic nie jest nieistotne, wszystko odegra swoją rolę później, albo jeszcze później. Ale odegra.

Nic tu nie wymyślę nowego, odkrywczego. Absolutnie genialna pozycja. Wciąga jak odkurzacz :)

Ależ ta książka się źle zestarzała... Obecnie nikt by chyba tego nie wydał. Kolejny raz dostajemy taki sobie kryminał, co prawda trochę lepszy od Pozytonowego detektywa, ale jednak wciąż niezbyt dobry.

„Nagie słońce” Asimova - ponadczasowy miks kryminału z hard SF
Nagie słońce
(Greater Foundation Universe #03)
(Robot #2)
by
Isaac Asimov
Michał Wroczyński (Translator)
Mako New (Narrator)
audiobook
Published by mako new (first published 1958)
tekstem czytanym jest edycja wydawnictwa Prima
Original Title
The Naked Sun

Czy to dzieło hard science fiction z 1956 oparło się upływowi czasu? Mało powiedziane! W ramach poznawania w kolejności chronologii świata przestawionego powieściowej megaserii Greater Foundation Universe Asimova sięgnąłem po Nagie słońce i ten miks powieści detektywistycznej oraz klasycznej SF wręcz mnie powalił! Obie warstwy dzieła stoją na najwyższym poziomie, ale o ile ponadczasowość warstwy kryminalnej mniej dziwi, o tyle fantastycznonaukowa wprawa w zdumienie. Elementy psycho i socjologiczne do dziś zadziwią każdego, kto jeszcze tego nie zna. Całość nadal tworzy harmonijne, perfekcyjnie dopracowane Dzieło. Absolutnie polecam każdemu, nie tylko miłośnikom starego dobrego SF. Sam wybrałem wybrałem wersję audio w wykonaniu mako new i muszę powiedzieć, że ten bądź co bądź amator wydał absolutnie profesjonalną książkę czytaną.

„Nagie słońce” Asimova - ponadczasowy miks kryminału z hard SF
Nagie słońce
(Greater Foundation Universe #03)
(Robot #2)
by
Isaac Asimov
Michał Wroczyński (Translator)
Mako New (Narrator)
audiobook
Published by mako new (first published 1958)
tekstem czytanym jest edycja wydawnictwa Prima
Original Title
The Naked Sun

Czy to dzieło hard science fiction z 1956 oparło się...

• Science Fiction
  • Sci-fi

Dodaj cytat z książki Nagie słońce