Trzy stygmaty Palmera Eldritcha

Philip K. Dick Wydawnictwo: Rebis Seria: Dzieła wybrane Philipa K. Dicka fantastyka, fantasy, science fiction
The Three Stigmata of Palmer Eldritch
Dzieła wybrane Philipa K. Dicka

Oficjalne recenzje i

Dick w pigułce

[ 37 ] Link do recenzji

Dick opisuje, w książce wydanej w 1964 roku(!), Ziemię dotkniętą kryzysem klimatycznym, gdzie temperatury uniemożliwiają życie na powierzchni i zmuszają ludzi do emigracji na nowe planety. To oczywiście tylko tło dla narracji o spotkaniu z potężna obcą cywilizacją i jak to u Dicka o religii i bogu.

Książka mocno psychodeliczna, pełna wizji i halucynacji zatopionych w intrygującej fabule w otoczce science-fiction. Momentami trudna w odbiorze, jeśli jest się niedostatecznie skupionym. Czasem czytając miałem wrażenie, że częściowo przedstawia ona naszą rzeczywistość w krzywym zwierciadle.

Nie ma tutaj głębokich rysów postaci. Jest za to fantastyczna fabuła z dobrymi...

"A: Czy ma szanse istnieć naukowe uzasadnienie doświadczania obecności 'subiektywnego poczucia szczęścia związanego z gustem'?
B: Tak. Pozdrawiam"
I tak to właśnie mniej więcej brzmią rozmowy trójwymiarowych postaci na temat ontologii. Czas to dziwka :D
Ale najbardziej i tak imponują mi ateiści, którzy tak mocno wierzą w to, że nie wierzą w nic <3
Niby słowa to tylko słowa,...

Do pewnych książek trzeba dojrzeć.
Do tej jestem jeszcze zbyt zielona.
Na początku było fajnie - zagadka, prekognicje, podróże w kosmosie... ale później, po przejściu na poziom metafizyczny, zagmatwało się i przestało mi się podobać.
Dla wytrwałych.

masterpieace

Ciekawa koncepcja depresji po opuszczeniu planety i radzenia sobie z tym narkotykiem. Stworzenie boga poprzez podanie narkotyku, rozprzestrzenianie się go. Typowe dla Dicka lekkie pojebanie i skomplikowana fabuła

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

7,5/10

Na półkach: , , , , , , ,

Niesamowita książka, która nie daje o sobie szybko zapomnieć. Mąci w głowie, narzucając coraz to nowsze tematy do rozważań. Och, ile pytań, na które nigdy nie poznam odpowiedzi przeszło mi przez myśl.

Dick pokazał pełną klasę. Napisał powieść, po której zamiast śmiać się czy płakać miałam ochotę podejść do niego i uderzyć go w twarz tak jak on zrobił to mnie za pomocą...

"Bóg obiecuje życie wieczne. My je dajemy"
Ten cytat mówi wiele o tym, z jakim dziełem mamy do czynienia. Nie chcę pisać peanów pochwalnych, opisywać jak owa książka jest wspaniała, ciekawa, intrygująca i dziwaczna. To wszytko już zostało powiedziane przez bardziej kompetentnych ode mnie ludzi. Każda książka oddziałowuje różnorako na danego czytelnika, uzależniając go...

Brawurowa żonglerka zagadnieniami z pogranicza filozofii i teologii, unurzana w psychodelicznym sosie ze sporą dawką postmodernistycznego bełkotu. Pół wieku temu ta powieść pewnie solidnie waliła po głowie i zachwycała, dziś chyba już nie ma takiej siły. Warto się jednak pomęczyć, bo Dick miał kilka ciekawych koncepcji, a poza tym zawsze można poćwiczyć trochę mózg w grze w...

Dyskusje

2 444