Nowa antena

popularnonaukowa
Towarzystwo Wydawnicze „Rój”
1935-01-01
1935-01-01

Początek XX wieku to była niezwykła epoka. Rewolucja przemysłowa zaczęła się sto lat wcześniej ale to jeszcze nie wpłynęło jakoś mocno na życie codzienne "zwykłych ludzi" - było po prostu więcej zasobów, więcej żywności, więcej ubrań i więcej broni, ale ludzie żyli w większości tak jak żyli zawsze przedtem. Za to pierwsza połowa XX wieku zmieniła wszystko i nic już nie było takie jak wcześniej dla nikogo. Oświetlenie elektryczne, gramofon, samochód, samolot, telefon, radio i telewizja przychodzą od razu na myśl. Ale to tylko początek bo były też rzeczy, które są mniej oczywiste, jak teoria względności, stal zbrojeniowa, masowe szczepienia, sulfonamidy, chrząszcz colorado (i mrówki faraona!),neutron (ale wcześniej też i proton),nawierzchnie bitumiczne, koleje elektryczne (więcej przystanków!),radar, penicylina i bomba atomowa. A to nadal tylko początek.

Bruno Winawer był czołowym felietonistą - popularyzatorem nauki - wówczas były czytane, żeby wiedzieć co się dzieje w nauce i technice a dziś są świadectwem tego gdzie była wówczas ludzkość na drodze rozwoju ale także świadectwem tego, że poza rozwojem ludzkość zawsze byłą pod wpływem zupełnie innych, do pewnego stopnie przeciwnych prądów. Płaskoziemcy to nie jest wynalazek naszej epoki. Antyszczepionkowcy, albo ich przodkowie, również działali energicznie już w 1935 roku. Ludzie twierdzący, że narodowość czy rasa jest wyznacznikiem wartości mieli się wówczas bardzo dobrze a i dziś mają się coraz lepiej.

Warto czytać, żeby wczuć się w epokę ale może i żeby nie powtarzać tych samych błędów...

Dodaj cytat z książki Nowa antena