Oczy królowej

Okładka książki Oczy królowej Oliver Clements
Okładka książki Oczy królowej
Oliver Clements Wydawnictwo: Rebis Cykl: Agenci korony / Agents of the Crown (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Agenci korony / Agents of the Crown (tom 1)
The Eyes of the Queen
Rebis
2021-06-29
2021-06-29
Maja Justyna
królowa Anglia skarb

Tylko trochę tła epoki, mało ale wystarczająco Na uwagę zasługuje opis bardzo interesujących szyfrów.

Akcja książki dzieje się za czasów królowej Elżbiety I. Autor pisze o mądrości królowej, jej strategiach, trudnościach finansowych i sposobach radzenia sobie z nimi. Książka pełna intryg, spisków zasadzek, zdrad, tajemnic, szyfrów. Wśród tego wszystkiego wierny i oddany za cenę życia John Dee, który jako alchemik i żołnierz nie cofnie się przed niczym dla nauki i królowej.
Polecam.
Dla mnie 6/10.

"Oczy królowej" to pierwszy tom serii "Agenci korony".
Akcja książki została osadzona w 1572 roku w Paryżu i Anglii.
Jest to thriller psychologiczny rozgrywający się w czasie trwania rządów Elżbiety I.
Na wstępie dostajemy rzeź w noc św Bartłomieja dokonanej przez katolików na hugenotach.
Pozycja królowej Anglii jest zagrożona. Lud widziałby na jej miejscu Marię Stuart, królową Szkotów.
Książka opowiada po części o powstawaniu Tajnych Służb Królowej.
Pierwszy agent był uczonym alchemikiem i żołnierzem. Swoim oddaniem został "oczami królowej" .
Co do zamysłu autora w kwestii fabuły ciężko jest mi napisać jaki był.
Postacie są nijakie i praktycznie, żadna nie przypadła mi do gustu. Dużo się dzieje co momentami powodowało, że nie wiedziałam o co chodzi. W sumie nic to nie wnosiło.
Nie nazwałabym to thrillerem. Opis jaki czytałam odnośnie tej książki bardzo dużo odbiega od tego co w niej dostałam.
Miało być na kanwie prawdziwych wydarzeń, postaci, ale to było takie sobie.
To jak autor przedstawił Marię Stuart zdecydowanie odbiega od wiedzy jaką mam na jej temat i z jaką możemy spotkać się w historii.
Książka mnie zawiodła, a byłam jej bardzo ciekawa i liczyłam na klimatyczną powieść.
Może kolejny tom będzie ciekawszy, bardziej poukładany. Jednak na chwilę obecną nie wiem czy mam na niego ochotę.
Plusem jest świetna okładka i piękne wydanie wewnątrz książki.

"Oczy królowej" to pierwszy tom serii "Agenci korony".
Akcja książki została osadzona w 1572 roku w Paryżu i Anglii.

John Dee, tajne służby królowej, akcja i przygoda - nie da się tego zepsuć. Chyba. Może. Nie no, trochę się da. Clements potrafił.

No dobra, to nie tak, że "Oczy królowej" to beznadziejna książka. Najlepszym porównaniem jakie przychodzi mi do głowy są tanie filmy kostiumowe z lat 90 - z braku laku można obejrzeć, ale raczej nie jest to optymalny wybór. Książka Clementsa napisana jest bardziej jak scenariusz takiego filmu niż faktyczna powieść. Akcja jest momentami szatkowana, a autor próbuje nadać dynamizmu historii używając BARDZO. Krótkich. Zdań.

Postacie są niezbyt interesujące i nie mamy nawet szczególnej okazji ich poznać. Bohaterowie są i robią różne rzeczy, ale ich działania nie potrafią czytelnika zainteresować i utrzymać w napięciu. Antagonistą jest ktoś o kim nic nie wiemy, moment kulminacyjny jest sztampowy do bólu i naprawdę trudno kibicować tutaj komukolwiek. Nie rozumiem też dziwnych wstawek erotycznych wepchniętych do książki - nie prowadzą właściwie do niczego. Po prostu są jak wiele innych rzeczy w "Oczach królowej" i wcale nie dodają powieści wartości.

Książka Clementsa jest króciutka i chociaż łatwa w odbiorze to nie udaje się jej spełnić jednej, fundamentalnej roli - zapewnić rozrywki. Dialogi nudzą, akcja jest przewidywalna i brakuje w niej koherentności, a bohaterowie są puści. Z braku laku czyta się to całkiem wartko i lekko, ale nie cieszy to tak jak powinno. Trochę szkoda. Na mój gust - nic nie stracicie jeśli nie przeczytacie "Oczu królowej", ale z drugiej strony książka też nie zmęczy Was zbytnio. Wasz wybór, ja się rozczarowałem.

Bardzo dobry thriller historyczny, rozgrywający się za czasów rządów Elżbiety I w Anglii. Książka rozkręca się powoli, ale później nabiera tempa a przy końcu nie można się od niej oderwać.
Główną osią powieści są knowania królowej Marii, która chce odebrać tron Elżbiecie I, są tajne dokumenty, spiski morderstwa oraz zamach na królową, do którego próbuje nie dopuścić główny bohater John Dee, uczony, żołnierz i alchemik.
Jest to pierwszy tom cyklu "Agenci Korony'. Dopiero po wydarzeniach w tym tomie tworzone są tajne służby, w których nasz główny bohater ma przydzielony numer 007, walka się dopiero rozpoczyna, ale to w następnym tomie.

2028

„Oczy Królowej”:
Po stuleciach nędzy, prześladowań religijnych i barbarzyńskich obyczajów Europa nareszcie otwiera się na nowe idee. Uczeni, filozofowie i poeci wierzą, że będzie to epoka rozumu i nadziei dla wszystkich bez wyjątku. Niestety Hiszpania nadal poluje na tych, którzy ośmielają się sprzeciwić katolickiej ortodoksji, i wyrzyna ich w pień.
Tylko jeden kraj może stawić czoło mrocznym siłom zagrażającym renesansowym przemianom – jest nim Anglia, którą włada niezwykle inteligentna Elżbieta I. Odważna i uparta, ale też świadoma, że tej wojny nie wygra samym orężem. W momencie, gdy angielski skarbiec świeci pustkami, potrzebuje broni, dzięki której uda się jej stoczyć zupełnie inną wojnę… Wojnę podstępów, tajnych szyfrów i sekretów.

Oczy królowej to swoista historyczna odpowiedź na przygody Jamesa Bonda. Jest tu akcja, są szpiegowskie i sensacyjne klimaty, a wszystko to osadzone w realiach prawdziwych wydarzeń sprzed wieków. Akcja jest tu szybka, ale nieprzesadnie, treść ciekawa i zaskakująca – zarówno jako opowieść sensacyjna, jak i historyczna.
Do tego powieść jest dobrze napisana. Satysfakcjonuje jako lektura o wydarzeniach sprzed lat, jak i opowieść akcji. Miłośnicy takich klimatów na pewno będą bardziej niż zadowoleni z lektury. Polecam zatem.

„Oczy Królowej”:
Tylko jeden kraj może...

„Przyciska papier do mokrej powierzchni. Ciepło świeżego moczu wystarczająco dobrze działa i nie będzie musiała chuchać. Wyłania się szyfr.
W jej oczach pojawia się niepokój. Czytanie w lustrze zajmuje chwilę. Maleńkie cyfry ze skrawka papieru przenosi na inny kawałek...”

Elżbieta I, niezwykle charyzmatyczna i inteligentna angielska królowa i John Dee, mężczyzna, który zrobiłby dla niej wszystko. On nie może przyznać się do swojego uczucia, ale ona wszystko wie. Wie także, jak dobrze to wykorzystać w bezwzględnej politycznej walce. John nie może zdobyć królewskiego serca, ale może zrobić dla niej jeszcze więcej. Może stać się „królewskimi oczami”...

„O tobie, John, zawsze myślę jak o swoich oczach, które wyraźnie widzą w ciemności, podczas gdy oczy innych potrafią ujrzeć wyłącznie ciemność.”

Książkę Olivera Clementsa to nie łatwa lektura. Mimo, że temat jest „zawsze młody”, a fabuła niezwykle ciekawa, to język powieści, ogrom zdarzeń oraz postaci sprawił, że ciężko było mi się wgryźć w tę fabułę. Czytelnik od pierwszych stron wrzucony jest na głęboka wodę wydarzeń, które mkną jedno za drugim. W związku z tym pierwsza połowa powieści była dla mnie jedynie próbą połapania się kto jest kim i w którym miejscu fabuły teraz jestem. Na szczęście druga cześć „Oczu królowej” w końcu przyniosła tę prawdziwą czytelniczą radość. Poznałam nie tylko bohaterów, ale także specyficzny styl autora i dopiero wtedy mogłam zatopić się w tej szalonej lekturze. Mówię „szalonej”, bo fabuła gna „na łeb, na szyję” i nie zwolni aż do końca.

„Wydrapał dla niej symbol u siebie na ścianie, banalny - dwoje oczu osłoniętych przed słońcem dłonią z kciukiem zwróconym do dołu. Do złudzenia przypominał dwa zera i siódemkę.”

Chyba jednak nie do końca tego spodziewałam się po tej powieści. Myślałam, że dostanę trochę leniwą, przygodową opowieść z gatunku płaszcza i szpady, a lektura ta okazała się krwawym thrillerem w nowoczesnym wydaniu.
„Oczy królowej” zdecydowanie są dla mnie zaskoczeniem. Czy to dobrze? Chyba jeszcze nie wiem, ale chętnie przeczytałabym drugi tom, bo ten pozostawił niedosyt, który wynikał z mojego późnego „odnalezienia się” w fabule 😉. Autor zdecydowanie kupił mnie trochę nieoczywistym i zdecydowanie oryginalnym stylem 🤩

Sensacyjne wydarzenia, tajni agenci, niezwykle krwawe i sugestywne opisy, wszystko to składa się na fabułę tej powieści.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Rebis.

Kiedy sięgałam po tą książkę nie wiedziałam czego się spodziewać. Thriller historyczny, gatunek z którym się stykam pierwszy raz. Na początku nie mogłam się w nią wczuć a znowu później nie mogłam się oderwać.

Poznajemy Elżbietę I jako tą która zasiada już na tronie, któremu cały czas zagraża uwięziona królowa Maria. Demoniczna była władczyni zrobi wszystko żeby usunąć Elżbietę z tronu, jest w stanie posunąć się nawet do wymyślenia planu zamachu. Wszystkie krucjaty przeciwko obecnej królowej planuje z miejsca, w którym jest najlepiej strzeżona, a jednak jest w stanie dostarczyć wiadomości do zewnętrznego świata.

Elżbieta potrzebuje "swoich dodatkowych oczu", które pomogą jej i będą wypatrywały grożącego jej niebezpieczeństwa. Na tą rolę idealnie nadaje się John Dee, tym bardziej że królowa nie jest mu obojętna, on chyba jej też nie.

Zdarzają się sceny okrutne, które mrożą krew w żyłach, opisy krwawych mordów, są bardzo realistyczne. Erotyczne upodobaniami królowej Marii opisane są ze szczegółami. Fikcja miesza się tutaj z faktami ale nie przeszkadza to w czytaniu.

Nie przepadam zbytnio za powieściami historycznymi, ale przyznaję że akurat ten wątek walki o tron między Elżbietą I a jej kuzynką Marią Stuart zawsze mnie ciekawił. Z tym większym zainteresowaniem sięgnęłam po "Oczy królowej", gdzie opis jeszcze bardziej podsycił moją ciekawość.
Chociaż muszę zaznaczyć że na początku gubiłam się w tych zawiłościach wątków i ilości bohaterów, to potem już poszło z górki i załapałam rytm.
Fikcja literacka pomieszana z faktami tworzy ciekawą mieszankę, a zwroty akcji mile zaskakują. Uwielbiam intrygi, spiski, tajemnice. Gdzie tak naprawdę nie wiadomo kto stoi po czyjej stronie. Kto zasługuje na zaufanie, a kto nie. A może ktoś zdradził?
Z przyjemnością zapoznam się z kolejną częścią aby sprawdzić kto jeszcze zostanie wciągnięty na listę Tajnych Agentów Jej Królewskiej Mości.

Jest rok 1572. W Paryżu trwa noc św. Bartłomieja - rzeź hugenotów. Ulice spływają krwią. Francis Walsingham i John Fellows, agenci królowej Anglii Elżbiety I muszą wydostać się z Francji wraz z pewnym dokumentem, który może zapobiec katastrofie państwa. Anglia ma kłopoty. Wciąż żyje (choć pod kuratelą) Maria Stuart. Jej sojusznicy za wszelką cenę chcą zdetronizować Elżbietę i osadzić na tronie Marię. Jeśli dokument trafi w ich ręce, państwo nie tylko straci królową, ale i stanie się katolickie...

(cd recenzji na fb)

• Egzemplarz recenzencki