Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach

Okładka książki Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach
2021-05-17
taterniczki kobiety

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Druga część książki lepsza od pierwszych rozdziałów... ci którzy lubią biografie będą zadowoleni... ci, którzy liczą, że dowiedzą się coś wiecej o wspinaczce i konkretnych przejściach poszczególnych Pań zawiodą się tak jak ja... mi osobiście brakuje w książce wykazów dróg (jakiegoś podsumowania osiągnięć)... po pierwszych rozdziałach miałam wrażenie, że pierwsze kobiety poszły w góry bo były chore psychicznie... zamysł książki był super, autorka pokonuje drogi pierwszych Pań itp. Ale zabrakło mi jednak informacji wspinaczkowych czy samego rozwinięcia wątka społecznego/przełamywania stereotypów i konwenansów, a dużo było o problemach rodzinnych, niespełnionych miłościach czy chorobach psychicznych... no historia romansu Skłodowskiej-Curie bo była ciocią jednej z Pań był może ciekawy, ale po co tyle o tym mówić... spoko książka, ale zupełnie nie tego się spodziewałam niestety...

Tatry nie są potężnymi górami, ale dostaliśmy książkę, która zabiera nas na wyżyny literackie 😊
Dobrze przemyślana, skonstruowana, napisana i wydana.
Brawo dla autorki!

Czyta się te monografie pierwszych polskich taterniczek z dużym zainteresowaniem. Historie są tak opowiedziane, że nie popada się w odmęty nudy. Autorka, opisując trasy przejść, wie bardzo dobrze, o jakich drogach pisze - sama je przeszła, więc ma o nich rzeczywiste pojęcie.

W narracji wyczuwa się dużo subtelności, delikatności i podziwu - to zasługa autorki-kobiety. Myślę, że mężczyzna zupełnie inaczej spoglądałby na te postaci. Choć chętnie przekonałabym się o tym 😎

Widać, że autorka sporo czasu poświęciła buszując w materiałach historycznych - dzięki temu mamy świetne i pełne portrety pań. Udało się też oddać klimat tamtych czasów - relacje między wspinaczami, to jak wyglądało Zakopane, jak przebiegało życie wspinaczy, jakim posługiwali się sprzętem i w co byli ubrani.

Tatry są bardzo specyficzne - piękne, urokliwe i nasze. Siłą rzeczy przyciągają i czarują - jak raz wejdzie się na ścieżkę, to się przepada. Tak było ze mną i tak było z pierwszymi taterniczkami.

Szkoda, że dopiero teraz otrzymujemy książkę, która skupia się na pierwszych kobietach - w końcu te dziewczyny działały cuda w Tatrach. A jak do tej pory niewiele miejsca im było poświęcone - dobrze, że to się zmienia.

Warto zatem pamiętać o Helenie Dłuskiej, Wandzie Herse, Jagience Honowskiej, Zośce Krókowskiej, siostrach Skotnicównach , Jadwidze Roguskiej-Cybulskiej, Wandzie Jeromin czy Zofii Paryskiej. To bardzo inspirujące kobiety!

Autorce udało się pokazać, że taterniczki to przede wszystkim kobiety, które góry uznały za swój sposób na życie.
Na życie w wolności z samą sobą.
Na życie odważne.

Dobrze przemyślana, skonstruowana, napisana i wydana.
Brawo dla autorki!

Rewelacyjna książka! Czytałam dosłownie z zapartym tchem. Wspaniała opowieść o ludziach i górach. W dodatku autorka przemierza szlaki, które zdobywały jej bohaterki. Napisana swobodnym, ale starannym językiem. Sporo zdjęć, co na pewno uatrakcyjnia treść. Polecam!

Bardzo ciekawa pozycja!
Anna Król zabierze nas w podróż do przeszłości, w podróż po tatrzańskich ścianach. Przedstawi kobiety, które jako pierwsze miały odwagę ubrać spodnie, chwycić linę i zdobywać trudne drogi taternickie.
To kobiety, które wędrowały u boku m.in. Mariusza Zaruskiego. Które zostawały przewodnikami tatrzańskimi. Miały odwagę pokazać mężczyznom, że również potrafią chodzić wymagającymi drogami. Ich losy bywały różne - ginęły młodo spadając ze zdobywanej góry, patrzyły na śmierć w górach, popełniały samobójstwo lub były mordowane w obozach koncentracyjnych. Inne dożywały sędziwego wieku. Jedno je zdecydowanie łączyło - miłość do Tatr, umiłowanie wspinaczki, pragnienie czegoś więcej.

Bardzo podoba mi się to, że autorka poza opowiadaniem o tych kobietach, sama pokonywała drogi, z którymi bohaterki mierzyły się sto lat temu. Pani Król opisami wzbudza pragnienie spakowania plecaka i udania się na tatrzańskie szlaki, szczyty... Dziękuję, że mogłam poznać pierwsze taterniczki - szczerze mówiąc, przed lekturą tej książki znałam tylko siostry Skotnicówny. Bardzo zaskoczyło mnie, że w gronie pierwszych taterniczek znalazła się siostrzenica Marii Skłodowskiej!
A co Ciebie zachwyci lub zaskoczy podczas lektury tej książki?
Polecam serdecznie!

Bardzo ciekawa pozycja!

Kawał tytanicznej pracy! Tytanicznej dlatego, że de facto nie ma informacji o kobietach wspinających się na początku XXw. Informacje, które można znaleźć to zaledwie wzmianki, pojedyncze akapity w bardzo starych książkach.

Dlatego wielkie brawa i słowa uznania należą się autorce, że z tego, co znalazła, uszyła tak piękne historie. Czyta się te życiorysy (skromne i krótkie) jak opowieści o przyjaciółkach, o kimś bliskim. I co najważniejsze - nie tylko siostry Skotnicówny zasługują na pamięć i uznanie. Mieliśmy swego czasu sporo kobiet, które na przełomie wieków walczyły o swoje miejsce nie tylko w skałach! Ta książka jest właśnie o nich.

Wpleciona perspektywa współczesna - czyli autorka pokonująca te same drogi wspinaczkowe, co jej poszczególne bohaterki - podkreśla kontynuację babskiego zacięcia, wiąże autorkę osobiście z pierwszymi taterniczkami i sprawia, że ta książka jest wyjątkowa. Tego nie ma w innych książkach.

Świetnie napisana książka! Dostałam ją na prezent i nie miałam wygórowanych oczekiwań, ale okazała się naprawdę wciągająca. Bardzo ciekawie dobrane historie, ciekawe postacie. Podobało mi się również, że autorka pokazywała przejścia ze swojej perspektywy, współcześnie.

Kiedy nie mogę być w górach, chociaż o nich czytam ⛰️ Ta książka jest wspaniała! ❤️ Nigdy nie patrzyłam na Tatry od strony historycznej, a już zwłaszcza nie pod kątem pierwszych kroków kobiet na szlakach i skałach. Czyta się znakomicie, a książka jest po prostu pięknie wydana i zdjęcia towarzyszące tekstowi są bajeczne. 10/10

Dobrze skomponowana książka - informacje o pionierkach polskiej wspinaczki w Tatrach przeplatane własnymi historiami i wrażeniami dotyczącymi przejść tych samych tras, co bohaterki. Czyta się jednym tchem. Na pewno książka, do której się będzie wracać.

Poznawczo ciekawa, choć miejscami grafomańska.

Poznawczo ciekawa, choć miejscami grafomańska.

Chyba czytałem już wcześniej, +!

Chyba czytałem już wcześniej, +!