Sanditon (wydanie serialowe)

Okładka książki Sanditon (wydanie serialowe) Kate Riordan
Okładka książki Sanditon (wydanie serialowe)
Kate Riordan Wydawnictwo: Świat Książki powieść historyczna
powieść historyczna
Sandition
Świat Książki
2021-05-19
2021-05-19
Alina Siewior-Kuś

Książka daleka jest od ducha powieści Austen, odnoszę też wrażenie, że - niestety - Autorka nie zrobiła wystarczającego researchu dotyczącego obowiązujących w XIX wieku zasad dobrego wychowania czy pewnych szczegółów, np. tego, jak wyglądały wówczas bale. Fabuła banalna i niezaskakujaca, postaci płytkie i trudne do polubienia, zakończenie co najmniej rozczarowujące. Z pewnością nie przeczytam powieści po raz drugi i nikomu jej nie polecę.

Przejrzałam tę książkę z grubsza i jest to powieściowa wersja scenariusza serialu 1:1. Niestety nie wnosi niczego nowego. Nie uważam, żeby sama historia była jakaś zła, jest całkiem wciągająca, ale powtórzę to co pewnie wszyscy przede mną - nie ma za wiele wspólnego z pisarstwem Jane Austen. Książka jest zbyt prostacka i banalna.
Austen była prawdziwą damą i czuć to w jej dziełach, a mimo to potrafiła przemycać cięty humor i komentarze dotyczące społeczeństwa.
Sanditon pisanej przez Kate Riordan bliżej do Bridgertonów.
Jeśli ktoś chce poznać tę historię to lepiej obejrzeć serial. Przynajmniej jest ładnie wykonany (a opisy w książce dotyczące bohaterów i świata są bardzo ubogie).

Austen była prawdziwą damą i czuć to w jej...

Stylu Jane Austen nie da się podrobić , dlatego wszystkie jej książki są ponadczasowe ale Kate Riordan bardzo ciekawie przedstawiła historię bohaterów Sanditon , tym bardziej że sama jest pasjonatką Jane Austen.

Na półkach: , , , , , ,

To nie jest to, co fani Jane Austen lubią najbardziej.
"Sanditon" to książka, którą Jane nie zdążyła skończyć. Nie dziwię się więc, że są dziś osoby, które chciałyby dodać coś od siebie do powstałego zarysu. I tu jest też pies pogrzebany, ponieważ ta wersja, z okładką serialową, ma niewiele wspólnego z tym, do czego przyzwyczaiła czytelników Jane Austen. Ja lubię bardzo jej poczucie humoru, zwłaszcza przy kreowaniu postaci drugoplanowych, te niedopowiedzenia, których trzeba się często domyślić, uniwersalne i aktualne postaci kobiece i szczęśliwe zakończenia. Tego wszystkiego zabrakło w tej wersji "Sanditon".
Starałam się czytać dalej i znaleźć jakieś zalety, ale całe to uwspółcześnienie historii i języka, jakim posługują się bohaterowie - były słowa, których Jane na pewno by nie napisała, sceny, o których nawet by nie pomyślała, żeby opisać, były też dialogi samych mężczyzn i ich niewybredne żarty , których Jane nigdy nie dodawała do swoich powieści - mi zepsuły lekturę. Wiem, żyjemy w XXI wieku, i regencja dawno za nami, jednak, jak pisałam wyżej, świat Jane Austen jest tak specyficzny, że chce się o nim czytać. Uwspółcześnianie go w książce odbiera cały urok. Mam wrażenie, że niektóre romanse historyczne, które piszą współczesne autorki, są czasem bliższe światu Jane niż ta wersja "Sanditon".
Nie podobała mi się ta książka. Bardzo mi się nie podobała. Dałam się nabrać na to, że to będzie znane i lubiane przeze mnie pióro. A tu okazało się, że nazwisko Jane Austen miało zakryć wady, nic więcej.

To nie jest to, co fani Jane Austen lubią najbardziej.

Miałam przeczytać zwykłe "Sanditon", ale ostatecznie sięgnęłam po wydanie serialowe i teraz nie wiem, czy w tym od Jane Austen też mają miejsce takie wydarzenia, czy jednak nie. Na pewno za jakiś czas porównam obie książki, bo jestem ogromnie ciekawa różnic i podobieństw w fabule.

Jeśli chodzi o tę książkę to ona mi się bardzo podobała! Bawiłam się na niej wyśmienicie, polubiłam chyba większość bohaterów a samo zakończenie było dla mnie tak okropne i smutne, że dawno nie doświadczyłam takich uczuć podczas lektury jakiejkolwiek powieści.

Przyznaję, że obejrzałam też serial, który zawrócił w mojej głowie. To wydanie serialowe jest kropka w kropkę z wydarzeniami prezentowanymi w serialu. Obstawiam, że w przypadku innego wydania książki by tak nie było. Jeśli czytaliście inny egzemplarz tej historii oraz oglądaliście serial, to dajcie znać!

Na pewno nie jest to książka pisana w duchu Austen, bez względu na to co głosi opis czy przedmowa. Austen nie napisałaby czegoś takiego, czegoś, co ociera się prostactwo, które można często i gęsto w tej powieści zauważyć. Że już nie wspomnę o zakończeniu, wybitnie nie w stylu Austen. Może serial uratuje i historię i jej zakończenie, bo jak słyszałam, mają powstać kolejne sezony. Książce i autorce mówię jednak stanowcze "nie".

Utrzymana w klimacie Jane Austen. Lekka przyjemna powieść z wieloma wątkami i szybka akcja. Zakończenie zaskakujące.

Lepiej obejrzeć serial. Książka nie wnosi nic dodatkowego.

Lepiej obejrzeć serial. Książka nie wnosi nic dodatkowego.

Całkiem sympatyczna historia , jednak to nie ten język i klimat co u J. Austen

Całkiem sympatyczna historia , jednak to nie ten język i klimat co u J. Austen

Niespodziewanie bardzo fajnie się czytało, zero nudy😊

Niespodziewanie bardzo fajnie się czytało, zero nudy😊

• Rozczarowania
  • Literatura angielska

Dodaj cytat z książki Sanditon (wydanie serialowe)