Sanditon (wydanie serialowe)

Okładka książki Sanditon (wydanie serialowe)
Kate Riordan Wydawnictwo: Świat Książki powieść historyczna
powieść historyczna
Sandition
Świat Książki
2021-05-19
2021-05-19
Alina Siewior-Kuś

Okładka książki Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 1 Francesco Artibani, Graziano Barbaro, Alessandro Barbucci, Paolo Campinoti, Barbara Canepa, Bruno Enna, Elizabetta Gnone, Gianluca Panniello, Donald Soffritti, Daniela Vetro
Ocena 8,3
Czarodziejki W... Francesco Artibani,...
Okładka książki Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 2 Francesco Artibani, Graziano Barbaro, Alessandro Barbucci, Paolo Campinoti, Bruno Enna, Elisabetta Gnone, Gianluca Panniello, Donald Soffritti, Daniela Vetro
Ocena 8,2
Czarodziejki W... Francesco Artibani,...
Okładka książki Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 3 Francesco Artibani, Paolo Campinoti, Giulia Conti, Bruno Enna, Elisabetta Gnone, Alessia Martusciello, Paola Mulazzi, Gianluca Panniello, Giovanni Rigano, Claudio Sciarrone, Daniela Vetro
Ocena 8,1
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Na półkach: , , , , , ,

To nie jest to, co fani Jane Austen lubią najbardziej.
"Sanditon" to książka, którą Jane nie zdążyła skończyć. Nie dziwię się więc, że są dziś osoby, które chciałyby dodać coś od siebie do powstałego zarysu. I tu jest też pies pogrzebany, ponieważ ta wersja, z okładką serialową, ma niewiele wspólnego z tym, do czego przyzwyczaiła czytelników Jane Austen. Ja lubię bardzo jej poczucie humoru, zwłaszcza przy kreowaniu postaci drugoplanowych, te niedopowiedzenia, których trzeba się często domyślić, uniwersalne i aktualne postaci kobiece i szczęśliwe zakończenia. Tego wszystkiego zabrakło w tej wersji "Sanditon".
Starałam się czytać dalej i znaleźć jakieś zalety, ale całe to uwspółcześnienie historii i języka, jakim posługują się bohaterowie - były słowa, których Jane na pewno by nie napisała, sceny, o których nawet by nie pomyślała, żeby opisać, były też dialogi samych mężczyzn i ich niewybredne żarty , których Jane nigdy nie dodawała do swoich powieści - mi zepsuły lekturę. Wiem, żyjemy w XXI wieku, i regencja dawno za nami, jednak, jak pisałam wyżej, świat Jane Austen jest tak specyficzny, że chce się o nim czytać. Uwspółcześnianie go w książce odbiera cały urok. Mam wrażenie, że niektóre romanse historyczne, które piszą współczesne autorki, są czasem bliższe światu Jane niż ta wersja "Sanditon".
Nie podobała mi się ta książka. Bardzo mi się nie podobała. Dałam się nabrać na to, że to będzie znane i lubiane przeze mnie pióro. A tu okazało się, że nazwisko Jane Austen miało zakryć wady, nic więcej.

To nie jest to, co fani Jane Austen lubią najbardziej.

Miałam przeczytać zwykłe "Sanditon", ale ostatecznie sięgnęłam po wydanie serialowe i teraz nie wiem, czy w tym od Jane Austen też mają miejsce takie wydarzenia, czy jednak nie. Na pewno za jakiś czas porównam obie książki, bo jestem ogromnie ciekawa różnic i podobieństw w fabule.

Jeśli chodzi o tę książkę to ona mi się bardzo podobała! Bawiłam się na niej wyśmienicie, polubiłam chyba większość bohaterów a samo zakończenie było dla mnie tak okropne i smutne, że dawno nie doświadczyłam takich uczuć podczas lektury jakiejkolwiek powieści.

Przyznaję, że obejrzałam też serial, który zawrócił w mojej głowie. To wydanie serialowe jest kropka w kropkę z wydarzeniami prezentowanymi w serialu. Obstawiam, że w przypadku innego wydania książki by tak nie było. Jeśli czytaliście inny egzemplarz tej historii oraz oglądaliście serial, to dajcie znać!

Utrzymana w klimacie Jane Austen. Lekka przyjemna powieść z wieloma wątkami i szybka akcja. Zakończenie zaskakujące.

Na półkach: , , , , ,

Na pewno nie jest to książka pisana w duchu Austen, bez względu na to co głosi opis czy przedmowa. Austen nie napisałaby czegoś takiego, czegoś, co ociera się prostactwo, które można często i gęsto w tej powieści zauważyć. Że już nie wspomnę o zakończeniu, wybitnie nie w stylu Austen. Może serial uratuje i historię i jej zakończenie, bo jak słyszałam, mają powstać kolejne sezony. Książce i autorce mówię jednak stanowcze "nie".

Romanse, zdrady, zawiedzione nadzieję, intrygi a na dodatek porwanie, a to wszystko dzieje się w XX wiecznej Anglii. Bardzo miła lektura na letni wieczór. Książka rozpoczęta prze Jane Austen i dokończona całkiem udanie przez współczesną pisarkę.

Już dawno nieczytalo mi się tak dobrze.

Już dawno nieczytalo mi się tak dobrze.

Pannie Charlotte Heywood z Willingden nie marzyło się nawet, że przez niewiarygodne zrządzenie losu spotka na swej drodze szanowne małżeństwo Parkerów, co zaowocuje podróżą do nadmorskiego miasteczka Sanditon. Gdy zaś poznaje przystojnego, acz niezwykle tajemniczego Sidneya Parkera, dotychczas spokojna egzystencja zmienia się w pasmo osobliwych zdarzeń pełnych intryg i namiętności. Pan Tom Parker wraz z żoną próbują w Sanditon stworzyć sławny na cały kraj kurort i kiedy napotykają szereg problemów niweczących ich plany, nasza bohaterka stara się uczynić wszystko, by pomóc swym dobroczyńcom. Jak potoczą się losy mieszkańców? Czy Charlotte Heywood znajdzie w Sanditon szczęście i miłość?

„Sanditon” to niedokończona powieść Jane Austen, na podstawie której powstał miniserial telewizyjny, którego zaś scenariusz na karty powieści przeniosła Kate Riordan. I choć jest to luźna kontynuacja dzieła jednej z najwybitniejszych angielskich autorek, równie udanie potrafi oczarować czytelnika. Klimat powieści odbiega jednak od twórczości Jane Austen, czyniąc ją bardziej intrygującą. Poznajemy też wachlarz ciekawych postaci, z których każda ma swoje tajemnice i skrzętnie ukrywane słabości. To dzieło nieco mroczniejsze, dojrzalsze, ale niepozbawione „austenowskiej” niewinności i czaru.

Oczywiście na próżno szukać w książce znakomitego stylu ukochanej Jane Austen, a jak też zdążyłam wspomnieć, stworzona została na podstawie scenariusza do serialu. Trzeba się więc nastawić, że klimatem nowy „Sanditon” odbiega sporo od zamysłów mistrzyni, której zarys dzieła sięga co najwyżej połowy pierwszego odcinka 😉 Gdy już mamy ten fakt na uwadze, można czerpać przyjemność zarówno z lektury, jak i adaptacji telewizyjnej. Po cichu liczyłam na klasyczne zakończenie, jednak fakt, iż dostaniemy 2 i 3 sezon zapewnił radość oczekiwania na więcej.

Polecam powieściową adaptację oraz serial „Sanditon”, którego zapierająca dech w piersiach sceneria oraz nieszablonowi bohaterowie skradną Wasze serca😊

Liczyłam na przyjemną rozrywkę w duchu powieści Jane Austen. Przynajmniej tyle obiecywały zapowiedzi i kilka słów wstępu od Andrew Daviesa, słynnego scenarzysty serialu "Duma i uprzedzenie". Jak zwykle, obietnice obietnicami, a rzeczywistość skrzeczy.
Kate Riordan jest słabą pisarką, nie wnikam czy brak jej talentu czy doświadczenia, ale niedostatki warsztatowe czuje się tu niemal na każdej stronie.
Kreacja bohaterów jest fatalna, brak im jakichkolwiek cech charakteru, odróżniają ich od siebie zaimki osobowe i imiona, poza tym są jakby "z jednej kalki". Akcja kuleje, zawiązanie intrygi jest co najmniej głupie, perypetie bohaterów to nie ciąg przyczynowo -skutkowy, tylko zlepek scen potrzebnych autorce tylko po to, by pchać tę powieść naprzód.
Rozdziały nie mają sensownych początków, ani zakończeń, sceny urywają się w środku bez żadnej logicznej przyczyny, podobnie dialogi. Motywacja bohaterów przeczy ich postępowaniu, nic z niczego nie wynika i donikąd nie prowadzi. Finał powieści jest "od czapy", nie pojmuję dlaczego autorka wpadła na taki pomysł, kompletnie nie "w duchu Jane Austen".
Powieści Jane Austen wyróżniały się przede wszystkim umiejętnością obserwacji i wnikliwym spojrzeniem na drugiego człowieka, Kate Riordan to dziecko współczesności, a dzisiaj już mało kto skupia się tak bardzo na poznawaniu ludzkich charakterów, kiedy jego uwagę odciągają telewizja czy internet, a wiedzę o bliźnich i samym sobie czerpie z poradników. I to się w "Sanditon" czuje, każdy z bohaterów jest ledwie zarysowaną figurą, szkicem pozbawionym jakiejkolwiek głębi.
Tak sobie myślę, że wszelkie niedokończone dzieła, wszelkie pamiętniki, korespondencje, jakie pisarz pozostawia po sobie powinno się zostawić w spokoju, o ile autor nie zapisał w testamencie jasno i wyraźnie, że zgadza się na publikację. Niech naukowcy i badacze pochylają nad tym głowy, niekoniecznie jest to potrzebne czytelnikom. Ciąg dalszy "Przeminęło z wiatrem" był okropny, dopisywanie "ogona" do trylogii "Millenium" było fatalnym pomysłem, "Sanditon" to kompletna porażka.
Jane Austen była doskonale wychowaną damą i zapewne znalazłaby jakieś uprzejme słowa dla Kate Riordan, ja wychowaną damą nie jestem i po prostu mnie trafia, kiedy tak zacne nazwisko szarga się tylko i wyłącznie dla kasy. Wstyd.

Dodaj cytat z książki Sanditon (wydanie serialowe)