Listy pełne marzeń

2020-12-01
2020-12-01
9788381954105
Inne

Uwielbiam książki wszelakie w klimacie świątecznym. Nie ma tu wyjątku. Każda ma swój przekaz i trafia w serce czytelnika. W tej znajduje się cały wszechświat świątecznych tematów, które co roku jak królik z kapelusza wyskakują i uczą nas spojrzenia na życie, dystansu do siebie i problemów jakimi się otaczamy. Przypomina nam się, że potrafimy kochać, potrafimy mieć czas dla bliskich i na rzeczy, jakie w codzienności na pewno byśmy sobie nie pozwolili. Nagle umiemy śpiewać i współczuć. Być tu i teraz.
Ach lubię, naprawdę lubię i tę książkę i historię, bo znów pokazuje człowieczeństwo.

Książka miła i przyjemna. W świątecznym klimacie.

Książka miła i przyjemna. W świątecznym klimacie.

Autorka jak zwykle nie zawiodła - "Listy pełne marzeń" to ciepła lektura na zimne dni, w której można być pewnym happy endu.
Achronologia była odrobinę męczącym, aczkolwiek ciekawym zabiegiem literackim.

Achronologia była odrobinę męczącym, aczkolwiek ciekawym zabiegiem literackim.

Listy pełne marzeń" Magdaleny Witkiewicz to książka, której główną bohaterką jest starsza Pani- Maryla Jędrzejewska. Owa Pani postanowiła zostać Świętym Mikołajem, a jej elfim pomocnikiem został listonosz Marcin.
Pani Marylka "przechwytywała" listy pisane do Mikołaja i spełniała życzenia tam wypisane jak tylko umiała najlepiej.
Historia mega wciągająca, bardzo klimatyczna, magiczna ❤️

Chcecie się dowiedzieć jakie listy odnalazła Pani Marylka? Jakie marzenia i czyje udało jej się spełnić? Czy udało jej się spełnić jej marzenie?

Tego wszystkiego dowiecie się właśnie z tej książki.

Historia mega wciągająca, bardzo klimatyczna,...

Uwielbiam świąteczne powieści Magdaleny Witkiewicz. Są przepełnione ciepłem, humorem oraz magiczną atmosferą. Tak samo jest w powieści ,, Listy pełne marzeń''.
Fabuła jest naprawdę przewspaniała. Nie mieści się ona w jednym czasie ani miejscu. Raz akcja dzieje się w latach młodości Maryli tu znowuś powracamy do teraźniejszości. Dzięki temu książka nie jest monotonna i wciąga. Postacie są różnorodne. Mamy żywiołową a za razem dobrą jak anioł Marylę. Panikującego Marcina który dla Maryli zrobi wszystko. Janusza kochającego Marylę ponad wszystko i naprawdę wiele innych postaci.
Podoba mi się również sposób w jaki Witkiewicz przedstawiła spełnianie dziecięcych marzeń. Maryla nie spełniała wszystkich dziecięcych marzeń gdyż wiedziała że niektóre to tylko zachcianki w postaci zabawek. Wybierała te listy w których widziała prawdziwe dziecięce marzenia.
Jedyna rzecz do której mogłabym się przyczepić to fakt że przez tyle lat Maryla nie mogła wybaczyć Januszowi. To trochę denerwujące, no bo żeby przez trzydzieści lat się na kogoś gniewać? Tak czy siak naprawdę wartościowa książka i będę do niej często wracać. Polecam.

Maryla Jędrzejewska znalazła radość w prostych rytuałach i pisaniu listów. Choć może nie opuszczać domu, to w wyobraźni podróżuje daleko. Marzenia spełniają się czasem w słowach, a jej sekretarzyk stał się mostem między codziennością a magicznym światem, gdzie nawet list do Mikołaja może odkryć ukryte skarby.

Maryla, choć siedemdziesięcioletnia i ograniczona przestrzennie, odnajduje w piśmie siłę przekształcania swojej rzeczywistości. Jej listy są jak magiczne klucze, otwierające drzwi do niezwykłych krain wyobraźni. Siedząc przy sekretarzyku, staje się podróżniczką w świecie słów.

Wspomnienie o wysyłaniu listów do Mikołaja rzuca światło na jej wyjątkową perspektywę. Choć może być to tylko krok z domu do skrzynki pocztowej, dla Maryli to podróż w nieznane, w poszukiwaniu czegoś więcej niż tylko materialnych życzeń. Jej wybór pokazuje, że nawet w pozornie rutynowych czynnościach tkwi potencjał marzeń i nieoczekiwanych przeżyć.

Niech więc sekretarzyk Maryli będzie świadkiem nie tylko codziennych rytuałów, ale również niezgłębionych tajemnic, jakie kryje w sobie każdy z napisanych przez nią listów. To nie tylko recenzja życia Maryli Jędrzejewskiej, lecz także hołd złożony magii prostych gestów i potędze wyobraźni, która nie zna granic wieku czy miejsca.

W miarę jak Maryla tkwi w swej rutynie, wprowadza w życie swój sekretarzyk i listy do Mikołaja, co sprawia, że nie tylko przemieszcza się w przestrzeni, lecz także w czasie. Przenosi się z powrotem do dzieciństwa, do czasów, gdy marzenia były jeszcze niewinnością, a Mikołaj miał moc spełniania najskrytszych życzeń.

Każdy kolejny list Maryli staje się kawałkiem historii. To nie tylko papier i atrament, to magiczne artefakty, które przekazują cząstkę jej duszy. W tej powolnej podróży przez życie, Maryla odkrywa, że prawdziwa magia nie kryje się w Laponii, ale w sercu każdego z nas, gotowego uwierzyć w siłę marzeń i wyobraźni.

Jej historia jest jak subtelny utwór muzyczny, budujący atmosferę zwykłego życia przeplatanej nićmi niezwykłych chwil. Może nie ma spektakularnych zwrotów akcji czy efektów specjalnych, ale właśnie w swojej prostocie i autentyczności ukrywa swoją siłę. Maryla Jędrzejewska na swoim sekretarzyku pisze nie tylko listy, ale komponuje pieśń życia, która może poruszyć serca nawet najbardziej zatwardziałych czytelników.

Maryla, choć siedemdziesięcioletnia i ograniczona przestrzennie,...

Miła, ciepła, otulająca, dająca nadzieję i wracająca wiarę w ludzi i Świętego Mikołaja. Czyli typowa świąteczna książka, której lektura mnie pochłonęła i dała możliwość poczucia świątecznej atmosfery. Chociaż nie, może to była bardziej atmosfera czynienia dobrych uczynków.

Piekna swiateczna opowiesc, bije od niej cieplo.
Momentami dialogi lekko irytujace ale to nic bo calosc wprowadza w nastroj mroznej zimy a goracej atmosfery.

Piekna swiateczna opowiesc, bije od niej cieplo.

Za mało świątecznego klimatu! Przez 3/4 książki jedynym świątecznym akcentem są tytułowe listy do Mikołaja, a więcej jest perypetii bohaterów sprzed lat i teraz. Liczyłam na typową "przypruszoną śniegiem" lekką zimową powieść i trochę tego klimatu świąt mi tutaj zabrakło.
Za to wspomniane linie czasowe są dobrze prowadzone i jedynie przez kilka pierwszych stron wymagają chwilowego większego skupienia na tym, kto jest kim, a później wszystko sprawnie się układa i można z łatwością skakać między aż trzema (??) liniami czasowymi!
Można też się uśmiechnąć dość często do pani Marylki i jej zabawnych tekstów. Luźna i przyjemna, ale polecam na listopad niż na grudzień haha :)

Ciepła opowieść opisana z humorem. Świetna lektura na ponury dzień , podnosi na duchu.

• Świąteczne