Lalka bez głowy

Piotr Jakub Karcz Wydawnictwo: E-bookowo kryminał, sensacja, thriller
E-bookowo
2020-04-09
2020-04-09

Po przeczytaniu "Drzewa Wisielców" pana Karcza jedynie kwestią czasu było kiedy złapię coś nowego jego autorstwa.
Mój wybór padł na "Lalkę bez głowy" i szczerze mogę napisać, że się nie zawiodłam.
Powieść mocna i brutalna. Wielowątkowa i z wieloma plot twistami. Do kupienia na empik go za niecałe 7 zł. Polecam :) #lalkabezglowy
#piotrjakubkarcz
#lubimyczytac

To moje pierwsze spotkanie z literacką twórczością Pan Piotra Jakuba Karcza ale wiem już, z całą pewnością, iż nie będzie ono ostatnie, gdyż autor ujął mnie znakomitym warsztatem twórczym, nieszablonowym w podejściem do tematu oraz świeżością pomysłu o który coraz trudniej w natłoku, licznej publikacji związanej z tym gatunkiem.

Oczywiście, jak w każdej dobrej powieści kryminalnej najważniejsza jest odpowiednio zawiązana intryga oraz pewna tajemnica, która będzie motorem napędowym toczących się później wydarzeń i wokół której, snuć się będą i ogniskować wszystkie powieściowe wątki. Autor doskonale doskonale zdaje sobie z tego sprawę, wybiega jednak troszkę dalej (i chwała mu za to),łącząc na różnych płaszczyznach również elementy charakterystyczne dla thrillera oraz powieści psychologiczno- obyczajowej, mocno osadzonej w społecznym obrazie naszej współczesności.

Autor wciąga nas w ponurą, mroczną historię w którą dramatycznie wplecione zostają losy kilku, bardzo interesująco wykreowanych postaci (zmagającej się z traumą przeszłości Caroliny, steranego życiem i alkoholowymi problemami detektywa, młodej, przepełnionej pasją policjantki i pięknej, tajemniczej Serbki Anji) i która, krok po kroku, wciąga nas w wir emocjonujących zdarzeń, prowadzących, naturalnie, ku zaskakującemu finałowi. U jej podstaw legnie okrutny mord, dokonany na młodej, odnalezionej na plaży, kobiecie i mozolne, wielotorowe dochodzenie, które stopniowo zaczyna odsłaniać przed nami tragiczną prawdę, choć szczegółów, z oczywistych powodów, nie zdradzę, nie chcąc nikomu psuć przyjemności obcowania z lekturą.

Bez wątpienia jedną z największych zalet prezentowanej tu książki (przynajmniej moim, skromnym, zdaniem, ale nie sądzę bym był w swojej ocenie bardzo odosobniony) oprócz, naturalnie, samej rozwijającej się stopniowo kryminalnej intrygi i okalającej jej sekretów jest znakomicie oddany, z ogromnym smakiem i znajomością rzeczy obraz i klimat Portugalii, zwłaszcza Lizbony i Sesimbiry. Uchwycony w niezwykle barwny i plastyczny sposób, pełen ciekawych, sugestywnych opisów miejsc jest niejako pomostem, łączącym rozmaite fragmenty lektury, stając się milczącym obserwatorem rozgrywających się dramatów i osobistych, ludzkich tragedii.

Pisarz bardzo zręcznie i wielotorowo prowadzi narrację oraz odpowiednie buduje nastrój i napięcie, podrzucając co rusz kolejną wskazówkę, dzięki czemu historia coraz bardziej nas wciąga, porusza, szarpie emocjami, nie pozwalając by wkradła się nuda i o to właśnie (pomijając, oczywiście, fundamentalne Kto zabił?) w dobrej literaturze chodzi.

Książka Piotra Jakuba Karcza „Lalka bez głowy” to znakomita pozycja dla wszystkich, którzy chcą poznać, interesującą, niebanalną i dobrze napisaną opowieść, osadzoną w pięknej nadmorskiej, południowej scenerii. Czeka nas kilka naprawdę ciekawych wieczorów. Polecam.

Oczywiście, jak w każdej dobrej powieści...

Autor serwuje czytelnikom powieść skonstruowaną w bardzo przemyślany sposób i sprawnie napisaną. „Lalka bez głowy” wciąga, intryguje, stwarza napięcie i w końcu zaskakuje.
Musicie sięgnąć po tę książkę, bo jest naprawdę świetnie napisana, pełna emocji, zwrotów akcji, niespodzianek.
Polecam

Polecam

Fantastyczna historia trzymająca w napięciu. Ciekawi , nieprzerysowani bohaterowie . Bez czerni i bieli , mający swoje za uszami . Czyta się szybko i przyjemnie . Gwarantowany syndrom jeszcze jednego rozdziału. Gorąco polecam .

Dość mroczna historia dzieje się na tle uliczek Lizbony . Ciekawe postacie , opisy przyrody Portugalii .

• Priorytet do kupienia
  • Czekam cierpliwie:)