rozwiń zwiń

Więzy krwi

Okładka książki Więzy krwi
Hanna Greń Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Dioniza Remańska (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Dioniza Remańska (tom 2)
Czwarta Strona
2020-05-06
2020-05-06
literatura polska

Tom drugi zdecydowanie lepszy od pierwszego. Intryga zawiła i mimo pozornej przejrzystości, zakończenie nieoczekiwanie zaskakujące. Polubiłam bohaterów i chętnie poznam ich dalsze perypetie, kryminalne i nie tylko.
Powieść napisana językiem prostym i lekkim, z nutą humoru.

Powieść napisana językiem prostym i lekkim, z nutą humoru.

Na półkach: , , , , ,

"Więzy krwi" Hanny Greń zapowiadały się intrygująco i wciągająco. Niestety, ten tom z Dionizą Remańską okazał się słabszy niż poprzedni. Fabuła, choć ciekawa, to w znacznym stopniu monotonna. Dużo gadania, przemyśleń, niewiele akcji i zero napięcia. Choć z drugiej strony, ta powieść pokazuje jaki kawał dobrej roboty odwalają policjanci poszukujący dowodów, stawiający hipotezy. Jednak dla mnie w dużej mierze liczy się tempo, adrenalina, a tej tutaj zabrakło.
Główni bohaterowie także byli jakby przytłumieni, rozstawieni po kątach, szczególnie Diona- wyciszona, zepchnięta na drugie tory, czasami jakby nieobecna.
Przyznam, że trochę wymęczyłam ten tom, ale nadal z ogromną przyjemnością i ciekawością sięgnę po dalsze części.

Kolejny raz nie zawiodłam się na autorce. Dalszy ciąg przygód głównej bohaterki przeczytałam w ekspresowym tempie. Polecam.

Kolejna z przygód byłem policjantki o umyśle równie nieprzeciętnym co jej imię- tym razem Dionizja Remańska wyjaśniać będzie sprawę brutalnego gwałtu i morderstwa młodej kobiety przybylej do miejscowości Świerczyn. Wioletta Kamińska przybyła z drugiego krańca kraju i podpytując na wsi sprawiała wrażenie jakby kogoś szukała..
Dionkę w zadaniu wspomagać ma Inka, daleka krewna Lipskiego.
Sprawa dziwna, ludzie mało rozmowni a nawet nabierający wody w usta a postać Inki.. przekombinowana moim zdaniem. Czytało się naprawdę nieźle, ale czegoś mi w tej historii zabrakło.

Dionkę w zadaniu wspomagać ma Inka, daleka krewna...

łoda kobieta zostaje brutalnie zgwałcona i zamordowana. Nie wiadomo dlaczego przyjechała na drugi koniec Polski, do miejscowości w której w zasadzie nikogo nie znała.

Diona próbuje rozwikłać tą zagadkę. Pomaga jej daleka krewna Lipskiego - Inka, niezbyt rozgarnięta, egoistyczna policjantka, której za tenże właśnie egoizm przyjdzie zapłacić.

Mieszkańcy Świerczyn nie są zbyt chetni do współpracy, ale detektywka ma szósty zmysł. Zastanawia się czy aby na pewno, za gwałt i zabójstwo odpowiada ta sama osoba. Okazuje się, że niektórych łączą silniejsze wiezy krwi niż mogłoby się wydawać, a to z kolei pcha to knucia intryg, niekoniecznie zgodnych z prawem.

Muszę Wam powiedzieć, że polubiłam bohaterkę. Jestem ciekawa też jak rozwiną się jej prywatne relacje z Lipskim 😉.

Mieszkańcy Świerczyn nie są...

Kolejna seria kryminalna robi wrażenie, na początku czytało się bez emocji ale później akcja się rozkręciła.
Polecam tym którzy lubią książki kryminalne polskich autorów.

Polecam tym którzy lubią książki kryminalne polskich autorów.

Chociaż zakończenie okazało się wzglednie ciekawe, to cala reszta ksiazki mnie nie zachwycila. Spodziewalam sie czegos lepszego patrzac po opisie.

Słabo, naprawdę słabo. Liczyłam na rehabilitację po bardzo srednim pierwszym tomie przygód Diony, byłej policjantki, ale nic z tego. Wielka szkoda, bo intryga dawała nadzieję na naprawdę wciągający kryminał. Główna bohaterka zachowuje się jak pierwsza naiwna, druga bohaterka raz jawi się jak cwana sztuka, a za chwilę przedstawiona jest jak totalna idiotka. Motywy działania postaci drugoplanowych dość niejasne, nie licząc ofiary ( już w pierwszych rozdziałach jest to podane jak na tacy). Rozwiązanie intrygi niepotrzebnie zagmatwane. Ogólnie zmarnowany potencjał.

W Świercznicy - miejscowości graniczącej ze Strzygomiem - zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny. Mimo pozostawionych śladów policja nie jest w stanie ustalić sprawcy. Starszy aspirant Marcin Lipski prosi Dionizę Remańską o pomoc w rozwiązaniu sprawy. Czy Dionie uda się wskazać mordercę?

"Więzy krwi" to drugi tom serii książek o Dionizie Remańskiej, w którym @hanna.gren.pisarka kolejny raz udowadnia, że dobry kryminał nie musi zawierać krwawych scen. Podobnie jak w przypadku "Wioski kłamców" akcja toczy się tu niespiesznie, ale w ogóle nie nudziłam się w trakcie lektury. Małe, duszne społeczeństwo, rodzinne tajemnice, zdrady no i przede wszystkim sprawa kryminalna do rozwiązania sprawiły, że książka mnie dosłownie pochłonęła (przeczytałam ją w jeden wieczór, co ostatnio nie zdarza mi się zbyt często ;)). "Więzy krwi" czyta się bardzo przyjemnie dzięki lekkiemu stylowi autorki, która nie boi się poruszać trudnych, społecznych tematów. No i Dioniza - naprawdę ją lubię i myślę, że bez problemu byśmy się dogadały. W trakcie lektury zastanawiała mnie tylko jedna rzecz - skoro Świercznica granicy ze znanym z pierwszego tomu Strzygomiem, to naprawdę nikt w niej nie słyszał o Dionizie Remańskiej i jej udziale w rozwiązaniu sprawy śmierci komendanta Roszaka? ;)

Jeśli jeszcze nie czytaliście "Więzów krwi" zachęcam Was do lektury.

"Więzy krwi" to drugi tom serii książek o Dionizie Remańskiej, w którym...

Z prozą Hanny Greń zetknęłam się trzy tygodnie temu czytając "Północną zmianę". Odebrałam ją bardzo pozytywnie, zwłaszcza za niewymagający, lekki styl, dość dobrze skrojone tło historyczne i ciekawą intrygę kryminalną.

Teraz przyszło mi zmierzyć się z inną bohaterką - Dionizą Remańską - byłą policjatnką, a w tym tomie nieformalną prywatną panią detektyw pracującą na zlecenie komendanta Lipskiego - przyjaciela z policji. Przyznam, że po bardzo mocnym, intrygującym i mrocznym prologu, a potem wtajemniczeniu mnie, w pierwszych rozdziałach, w najważniejsze aspekty umorzonego śledztwa, przepadłam na amen. Od wczorajszego późnego wieczora nie spoczęłam, póki nie skończyłam powieści.

Bo dlaczego w sprawie gwałtu i zabójstwa niejakiej Wioletty Kamińskiej, w małej wsi Świercznica w Beskidzie Żywieckim, w 2019 roku, nie daje się ustalić sprawcy? Dlaczego w niewielkiej, zamkniętej, konserwatywnej z zewnątrz społeczności, gdzie wszyscy niby coś wiedzą, przed stróżami prawa buzię zamykają na kłódkę, udzielając sobie wzajemnie fałszywego alibi? Jak to zwykle bywa, nie wszystko jest takie, jak wygląda. A stopień degeneracji tego środowiska rośnie z każdą stroną ksiązki. Od powszechnego alkoholizmu i przemocy domowej, poprzez zdrady małżeńskie autorka doprowadza nas do kazirodztwa i zamordowania przez rodziców własnej córki.

Takie mroczne historie dziejące się w zamkniętych kręgach lokalnej społeczności, z wieloma podejrzanymi, to, dla mnie osobiście, coś bardzo wciągającego. Autorka jednak nie przegina. Nie umieszcza zbyt wielu postaci, nie zagłębia się w wątki poboczne. Nie tracimy zatem z oczu tego, do czego zmierzamy- kto i dlaczego zgwałcił i zabił 23-latkę? Razem z Remańską i Lipskim budujemy drzewo genealogiczne zamordowanej, o której wiemy, że przyjechała kilak tygodni wcześniej z drugiego końca Polski i poszukiwała swej biologicznej matki..Prawda jest przerażająca: "Dziecko to tylko zlepek komórek, nic więcej. Czy płacze pan nad obciętym paznokciem?" Tak może mówić o swoim dziecku potwór, nie ojciec.

W recenzjach wielu podkreśla nieco naiwne śledztwo, brak szybkiego wiązania faktów przez bohaterkę i jej towarzyszkę - Jeminę Dorycką, niezrozumiałą otwartość miejscowych przed obcymi kobietami. Owszem, to trochę rzucało się w oczy, ale dla mnie nie miało istotnego znaczenia. Odkrywałam powoli prawdę, przerzucając strony z niecierpliwością, a kolejne okienka wskakiwały tworząc coraz bardziej przerażające puzzle...

Dobra, mocna rzecz. Duży plus za wspaniale skreślony obraz obyczajowości polskiej prowincji. A jeszcze większy za opinię na temat pracy współczesnego nauczyciela albo troski władz o poczęte i wydane na świat życie. Zgadzam się z autorką w całej rozciągłości.
Coraz bardziej lubię Hannę Greń:))

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to