Kobiety dyktatorów

biografia, autobiografia, pamiętnik
2020-02-12
Anna Maria Nowak
Prawdziwe historie
literatura francuska Maria Rostworowska kobieta dyktator żona kochanka Claretta Petacci Jiang Quing Hitlera Stalina Mussolini Mao Tse-Tung Mao Zedong Lenin Bokassa Ceaușescu Salazar

Dużym atutem książki są nieznane fakty, ciekawostki wyciągnięte z licznych korespondencji osobistych kobiet i ich partnerów, którzy za swoje twarde rządy okrzyknięci zostali dyktatorami. Osiem rozdziałów, mnie najbardziej wciągnął o Ewie Braun i Elenie Ceaucescu. Po za tym lektura na dwa wieczory.

Ciekawa, przejmująca, miejscami niewiarygodna; szczególnie kiedy zagłębiamy się w podziw jaki wzbudzali w swoich kochankach zbrodniarze. Na pewno warta poświęconego czasu.

Dyktatorzy zazwyczaj kojarzą nam się z mężczyznami, którzy rządzili swoimi krajami silną ręką, ograniczali prawa i wolności obywatelskich nie tolerowali jakiegokolwiek sprzeciwu, prześladowali swoich wrogów politycznych i przemocą domagali się posłuszeństwa od swoich społeczeństw. Wielu z nich miało przy sobie żony i/lub kochanki, które towarzyszyły im przez całe życie lub...

Albo ta książka zawiera przynajmniej jeden skopiowany fragment z "Dworu czerwonego cara", albo autorzy obu książek popełnili plagiat kopiując jeszcze inne źródło... Wspomniany fragment dotyczy opisu wieczoru przed śmiercią Nadii Stalin.

8 dyktatorów, 8 życiorysów ludzi znanych z podręczników historii lub pierwszych stron gazet, ludzi wpływających na losy świata. A kto wpływał na nich lub z kim najchętniej obcowali? Mussolini, Lenin, Stalin, Salazar, Bokassa, Mao, Causescu, Hitler. Pierwszy garnitur. I mnóstwo zakochanych (lub nie) kobiet. Zapowiadało się świetnie, ale dla mnie byłoby fajniej, gdyby:
-...

Ciekawie napisana, nie dłuży się, nie nudzi. Dużym plusem książki są dosłowne cytaty z listów czy pamiętników. Momentami rozbawi, niektórym postaciom można współczuć ich losu i trybu życia. Po przeczytaniu jest się bogatszym w wiedzę jak wyglądały relacje między ludźmi na najwyższych szczeblach władzy. Polecam!

Wbrew pozorom kobiety dyktatorów to nie tylko panienki, które się ładnie prezentują, ale nierzadko wcielenie absolutnego zła, które solidnie przyczyniły się do wykreowania dyktatorów ze zwyczajnych mężczyzn.
Jak to mówią, za każdym sukcesem mężczyzny stoi jakaś kobieta ;)

"Kobiety dyktatorów" to pierwsza cześć fascynujących biografii kilkudziesięciu wpływowych kobiet świata. Przeważnie stały w cieniu wielkich i potężnych polityków, ale wiele miało na nich ogromny wpływ. Żony, kochanki i przyjaciółki, które murem stały za swoimi "guru" i w ciemno szły w stronę szalonych reżimów często wtykając w szalone plany dyktatorów swoje trzy...

Pełna ciekawostek i smaczków książka dla osób zainteresowanych historią. Bardzo ciekawe rozdziały o Mussolinim, Stalinie i Ceaușescu.

Na półkach: , , , ,

Lubię sięgać po tę serię książek, choć nie wszystkie pozycje mi się podobały. Ta będzie jedną z nich.

Motyw jest ciekawy- skupienie się na żonach czy kochankach dyktatorów. Jednak styl pisania niezbyt przypadł mi do gustu. Czytało mi się to bardzo cieżko.

Dodatkowo nie mamy tutaj przybliżonej historii tych dyktatorów. Przez to cieżko jest się odnaleźć w poszczególnych...

Dyskusje

2 473