Kobiety dyktatorów

Okładka książki Kobiety dyktatorów
Diane Ducret Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Prawdziwe historie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Prawdziwe historie
Femmes de Dictateur
Znak Horyzont
2020-02-12
2012-03-05
Anna Maria Nowak
literatura francuska Maria Rostworowska kobieta dyktator żona kochanka Claretta Petacci Jiang Quing Hitlera Stalina Mussolini Mao Tse-Tung Mao Zedong Lenin Bokassa Ceaușescu Salazar

Uważam, że książka w intrygujący sposób przybliża myślenie kobiet, które były blisko XX-wiecznych dyktatorów. Okazuje się, że nie każda z nich (choć wciąż zdecydowana większość...) zgadzała się na politykę swojego kochanka/męża. Najbardziej zaskoczyło mnie to, jak charakter polityczny (sposób rządzenia etc.) każdego z mężczyzn wpływał na sposób traktowania kobiet. Autorka pokazała, że najczęściej jedno z drugiego wynikało.

(spoiler) Najciekawsi okazali się dla mnie z pozoru najmniej interesujący, tzn. Mussolini oraz Ceaușescu. Pierwszy wydawał mi się zawsze rubasznym panem, który raczej z przypadku, a nie z zamierzenia objął tak ważną funkcję w swoim kraju. O drugim natomiast nic nie wiedziałam.
Pierwszy zaskoczył mnie tym, jak perfidnie postępował z kobietami i jak potrafił je zwodzić. A to, że podobno pod koniec życia myślał głównie o żonie i jej bezpieczeństwie (choć umierał u boku kochanki), rzuciło mi całkiem inne światło na jego osobowość.
Drugi zaskoczył mnie swoją lojalnością wobec żony, co było rzadkie wśród pozostałych postaci. Na tle pozostałych patologii ich związek wydawał się najbardziej zbliżony do normalności (o ile można w ogóle dokonać takiej kategoryzacji w świetle danych historycznych).

Zauważyłam też coś na pozór oczywistego, ale jednak dla mnie istotnego. Otóż każdy z dyktatorów, o których była mowa w książce, miał, moim zdaniem, zachowanie charakterystyczne w relacjach z kobietami: odczuwał potrzebę zdominowania ich życia w każdym aspekcie, bez miejsca dla ich prywatności, dla własnego życia. Chodziło nie tylko o zniewolenie ich ciał, ale i umysłów. Podobnie przecież postępowali z obywatelami państw, w których sprawowali rządy.

Lata lecą, ale ludzkie żądze i pragnienia nie ulegają za bardzo zmianom. Jestem więc skłonna postawić dość śmiałą tezę, że dzięki takiego rodzaju książkom współczesne kobiety mogą uczyć się, czego nie robić i na co nie pozwalać we własnych związkach. Liczę, że to będzie dość dobrą zachętą do sięgnięcia po tę pozycję.

Fajnie jest to napisane, tak, że chce się czytać.

Fajnie jest to napisane, tak, że chce się czytać.

Diane Ducrte w pierwszej części "Kobiety dyktatorów" przedstawia osiem reportaży zebranych z różnych źródeł z archiwum. W każdym razie mnie bardzo ujęły te historie, mimo że losy kobiet dyktatorów niekoniecznie wiodły lukrowe życie, takie, jakie sobie wyobrażały u boku mężczyzn u najwyższej władzy.

Książka zawiera osiem historii, w których to albo kobiety odgrywały główną rolę, albo i odwrotnie, były w opisach potraktowane po macoszemu, bardziej jako trofeum gromowładnego mężczyzny, przedmiot, którym można się zabawić i odłożyć, jak się znudzi.

Oto w kolejności lista reportaży z miłosnych podbojów słynnych dyktatorów: Benito Mussolini, Lenin, Stalin, Antonio Salazar, Bokassa, Mao, Elena Ceausescu oraz Fuhrer.

Książka zawiera osiem historii, w których to albo kobiety odgrywały główną...

Lubię książki o takiej tematyce i przeczytałam ich już sporo. Ta nie należy do udanych. W głównej mierze dlatego, że okazała się potwornie nudna, czytałam ją bardzo długo i w ogóle mnie do niej nie ciągnęło. Nie jest napisana lekko, ani z polotem (może to wina tłumacza?) i praktycznie niewiele nowych faktów można w niej znaleźć. Niektóre rozdziały był ciekawsze, inne mniej, ale ogólnie bardzo średnia pozycja. Jedyne co mi się naprawdę podobało to autentyczne listy słane przez wielbicielki do Hitlera i Mussoliniego (Benito nawet na nie odpowiadał) pokazujące skalę zmanipulowania społeczeństwa, a zwłaszcza kobiet. W głowie się nie mieści jakim uwielbieniem byli darzeni ci dwaj dyktatorzy.
Miałam się skusić na drugą część, ale chyba sobie daruję. Nie polecam.

Bardzo fajna. Miło się czyta i dużo historycznych smaczków. Polecam osobą które lubią historię.

Dużym atutem książki są nieznane fakty, ciekawostki wyciągnięte z licznych korespondencji osobistych kobiet i ich partnerów, którzy za swoje twarde rządy okrzyknięci zostali dyktatorami. Osiem rozdziałów, mnie najbardziej wciągnął o Ewie Braun i Elenie Ceaucescu. Po za tym lektura na dwa wieczory.

Ciekawa, przejmująca, miejscami niewiarygodna; szczególnie kiedy zagłębiamy się w podziw jaki wzbudzali w swoich kochankach zbrodniarze. Na pewno warta poświęconego czasu.

Dyktatorzy zazwyczaj kojarzą nam się z mężczyznami, którzy rządzili swoimi krajami silną ręką, ograniczali prawa i wolności obywatelskich nie tolerowali jakiegokolwiek sprzeciwu, prześladowali swoich wrogów politycznych i przemocą domagali się posłuszeństwa od swoich społeczeństw. Wielu z nich miało przy sobie żony i/lub kochanki, które towarzyszyły im przez całe życie lub na poszczególnych jego etapach. Jedne z nich przeżywały fascynację swoimi ukochanymi, która z czasem zamieniała się w niechęć, brak wsparcia bądź rozpacz, inne zaś nie chciały pozostawać w cieniu swoich mężów lub kochanków, w związku z czym same stawały się aktywnymi uczestniczkami życia społeczno-politycznego i były owładnięte żądzą władzy oraz zaszczytów. Ich losy układały się różnie, jednak łączyło je to, że ich związki z dyktatorami przeszły do historii i miały wpływ na ich dalsze życie.

Książka autorstwa Diane Durcet składa się z ośmiu rozdziałów, w których opisano życie kobiet, które miały styczność z ludźmi twardą ręką trzymającymi społeczeństwa, którymi rządzili. Zaprezentowane są tu historie takich osób jak: Nadieżdźa Krupska, Elena Ceaucescu, Catherine Bokassa czy Ewa Braun. Przedstawiając ich losy autorka powołuje się na ich korespondencje osobiste, relacje najbliższych im osób, artykuły z gazet czy fragmenty z książek. Szczegółowo przedstawia historie związków dyktatorów z ich żonami lub kochankami oraz związane z tym motywy ich postępowania. Książka ta opisana jest stylem wciągającym i zaskakuje wieloma nieznanymi dotychczas faktami oraz ciekawostkami zarówno z życia dyktatorów, jak i kobiet z którymi wiązała ich trwała, bądź wraz z upływem czasu przemijająca miłość. Trzeba jednak zaznaczyć, iż niektóre informacje przedstawione w książce nie są niestety prawdziwe i oparte na sprawdzonych źródłach, co trochę obniża wartość tej książki. Niemniej jednak warto zainteresować się tym tytułem.

Albo ta książka zawiera przynajmniej jeden skopiowany fragment z "Dworu czerwonego cara", albo autorzy obu książek popełnili plagiat kopiując jeszcze inne źródło... Wspomniany fragment dotyczy opisu wieczoru przed śmiercią Nadii Stalin.

8 dyktatorów, 8 życiorysów ludzi znanych z podręczników historii lub pierwszych stron gazet, ludzi wpływających na losy świata. A kto wpływał na nich lub z kim najchętniej obcowali? Mussolini, Lenin, Stalin, Salazar, Bokassa, Mao, Causescu, Hitler. Pierwszy garnitur. I mnóstwo zakochanych (lub nie) kobiet. Zapowiadało się świetnie, ale dla mnie byłoby fajniej, gdyby:
- autorka choć krótko zarysowała tło geohistoryczne dla każdej postaci.
- więcej pisała o kobietach, a mniej o dyktatorach, no chyba, że nie miała więcej materiałów
- dokonała cudu i pokusiła się o głębsze zarysowanie sylwetek pań, ich charakterów, osobowości
- skróciła tę przynudnawą pozycję o połowę i wyrzuciła co najmniej połowę cytowanych listów, tylko co by wtedy zostało?
- napisał to autor z mniej topornym piórem, a przetłumaczył lepszy tłumacz
- gdyby autorka napisała książkę tak, by mnie zainteresowała, a nie znudziła

Za każdym sukcesem wielkiego mężczyzny stoi wyjątkowa kobieta. To wiadomo. Mimo, iż wszyscy opisywani dyktatorzy sukces odnieśli, takich wyjątkowych kobiet nie znalazłam. A może po prostu były marnie przedstawione?

„Kobiety dyktatorów” to dla mnie takie skrzyżowanie artykułów z kolorowej prasy, gdzie jedna pani powiedziała drugiej pani oraz prac semestralnych kiepskich studentów bez polotu, którzy wprawiają się w pisaniu. Szkoda. Pomysł był, wykonanie zawiodło. Punkty przyznaję nie za panie, a za panów.

-...