Panna Marple powróci na karty książek w 2022 roku

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.09.2021

Już od kilku lat możemy czytać o nowych przygodach Herkulesa Poirot – kolejne powieści, za zgodą spadkobierców Agathy Christie, pisze Sophie Hannah. Jak się okazuje, na karty książek, a konkretnie w opowiadaniach, powróci również panna Marple.

Panna Marple powróci na karty książek w 2022 roku Agatha Christie, 1964, domena publ.

Panna Marple 46 lat później

Ostatnią książką, w której Królowa Kryminałów opisała przygody starszej – niepozornej, ale skutecznej – detektywki jest „Uśpione morderstwo” z 1976 roku (w tym roku zmarła też Agatha Christie). W powieści panna Marple rozwikłała sprawę zabójstwa pewnej kobiety, do którego doszło wiele lat wcześniej. Wszystko dzięki błyskotliwemu umysłowi, umiejętności uważnego słuchania plotek oraz wyłapywania z nich najważniejszych (prawdziwych) informacji. Jak powiedziała kiedyś o Miss Marple sama Agatha Christie:

W całej Anglii nie ma detektywa, który mógłby się z nią równać – ze starą panną w niepewnym wieku, ale i z mnóstwem wolnego czasu do wykorzystania.

46 lat po przeprowadzeniu swojego ostatniego śledztwa, a dokładnie we wrześniu 2022 roku, słynna detektywka-amatorka powróci do rozwiązywania kolejnych tajemnic. Wcześniej Agatha Christie napisała 12 powieści i 20 opowiadań o kobiecie, która pomiędzy robieniem na drutach i pracami w ogródku znajduje również chwilę na inne swoje hobby – wskazywanie sprawców morderstw.

„Wszyscy jesteśmy jej wielbicielami”

Wydanie zbioru opowiadań z panną Marple w roli głównej zapowiedziano na 2022 rok. Opowiadania wyjdą spod pióra 12 pisarzy i pisarek, wśród których znaleźli się m.in. Val McDermid, Ruth Ware, Kate Mosse, Elly Griffiths i Naomi Alderman. Wszystkie te osoby zapewniają – jak z kolei informuje brytyjski wydawca nowego zbioru opowiadań, Harper Collins – że bardzo cenią twórczość Christie. Jaka będzie panna Marple w nowym wcieleniu? Opisana w sposób charakterystyczny dla każdego z nowych autorów, ale ci jednocześnie postarają się zachować właściwy Christie styl prowadzenia intrygi, rozwikływania przez Marple tajemnic.

Nowa inicjatywa zyskała wsparcie od spadkobierców autorki. Jak powiedział Matthew Prichard, wnuk Agathy Christie i prezes Agatha Christie LTD., szczególnie zależy mu na tym, by przybliżyć postać panny Marple młodszemu pokoleniu czytelników i czytelniczek:

To wspaniałe uczucie pozwolić tak znamienitemu gronu autorów na kontynuowanie opowieści o pannie Marple – wymyślanie jej nowych przygód i tajemnic do rozwikłania. Nadszedł czas, by czytelnicy odkryli tę postać na nowo.

Książka ma już też swojego amerykańskiego wydawcę – oficynę William Morrow. Jak stwierdziła jej przedstawicielka, Jennifer Hart:

Christie za pomocą panny Marple dała głos kobietom, o których inni pisali rzadko i jesteśmy zaszczyceni, że 12 osób zdecydowało się oddać hołd ich ambicji. To, że udało się zebrać tak wspaniałych autorów, dowodzi również, jaki wpływ na literaturę miała i ma w ciągu ostatnich 100 lat Agatha Christie.

Panna Marple nie jest pierwsza

Warto dodać, że pomysł kontynuowania serii czytelniczej czy przygód danej postaci po śmierci ich twórcy czy twórczyni nie jest nowy. Rodzina Agathy Christie już wcześniej zdecydowała o kontynuacji przygód Herkulesa Poirot. Nowe powieści o przygodach belgijskiego detektywa pisze Sophie Hannah – do tej pory ukazały się: „Inicjały zbrodni”, „Zamknięta trumna”, „Zagadka trzech czwartych” i „Morderstwa w Kingfisher Hill”. Swojej kontynuacji doczekały się również przygody Sherlocka Holmesa – kolejne książki z bohaterem stworzonym przez Conan Doyle'a pisze (również za zgodę spadkobierców) Anthony Horowitz. Z większymi kontrowersjami spotkała się natomiast kontynuacja sagi „Millenium” Stiega Larssona, której podjął się David Lagergrantz. Autor napisał trzy książki z tej serii: „Co nas nie zabije”, „Mężczyzna, który gonił swój cień”, „Ta, która musi umrzeć”. Rodzina Larssona wydała zgodę na ich wydanie, jednak przeciwna była temu jego wieloletnia partnerka.

A co Wy sądzicie o kontynuacjach znanych dzieł, pisanych przez nowych autorów? Podchodzicie do tego pomysłu z ostrożnością, czy jednak dajecie się skusić? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach!

Źródło: The Guardian

[as]


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kamil 02.09.2021 00:29
Czytelnik

To nie jest dobry pomysł. Działanie wykalkulowane wyłącznie na zysk i granie na sentymencie do książek królowej kryminału. Takich rzeczy się po prostu nie robi.

Sophie Hannah chce pisać kryminały - proszę bardzo ale niech nie udaje, że jest Christie.  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
KrymGrozaTajemnica 15.09.2021 21:06
Czytelniczka

Zgadzam się w 100 % , parząc na "nowego" Herkulesa Poirot, to mnie martwi "nowa" panna Marple

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 01.09.2021 12:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post