Jak kochają nas psy. Tajemnice psiego mózgu

Okładka książki Jak kochają nas psy. Tajemnice psiego mózgu Gregory Berns
Czarna Owca
2019-04-24
2019-04-24
Paweł Luboński
zwierzęta literatura amerykańska poradnik psy

Popularnonaukowa książka o relacji pies-człowiek.

Doktor Gregory Berns profesor i neurolog, wykładowca na Uniwersytecie Emory’ego udowodnia , że związek człowiek - pies jest jedną z najsilniejszych relacji w świecie zwierząt.
Pisze zrozumiałym , czytelnym, prostym językiem używając nieskomplikowanej terminologii z dziedziny biologii, neurologii, rezonansu magnetycznego, badań na mózgach .
Nie opisuje on całego procesu skanowania psiego mózgu na żywo na przytomnym psie, tylko udostępnia tajniki przedsięwzięcia Projektu Pies.
Opisuje trochę swoją rodzinną historię, źródło pomysłu, garść anegdotek i przygód z własnym psem o imieniu Callie, który jest bohaterem tej publikacji.
Podczas czytania czujemy jakbyśmy mieli do czynienia z powieścią beletrystyczną, a nie poradnikiem czy książką naukową. W książce bije wyraźnie serce psa i serducho człowieka, który jest wielbicielem czworonogów.
Przedstawia swoje relacje neuronaukowca z psem Callie. To nie była miłość od pierwszego wejrzenia ani ze strony psa ani człowieka. Wspólna praca zbliżyła jednak tę dwójkę do siebie.
Pies postawiony jest tu na piedestale na równi z człowiekiem, a nie jako bezmyślny przedmiot badań. Dla doktora badania nie są tylko ścisłą nauką, chodzi jeszcze aby przy tym dobrze się bawić.
Najważniejszy jest komfort psa i niezmuszanie go do niczego.

Książka zawiera sporo zdjęć ,niestety tylko czarno-białych.
Jest jedyna w swoim rodzaju, nietypowa, ciekawa i szybko się ją czyta.

Wniosek jest jeden jedyny, o którym każdy psiarz wie bez żadnych konstruktywnych badań, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka.

Polecam książkę, jako ciekawostkę, książkę do kolekcji, dla kynologów, do ,,psiej’’ domowej biblioteczki .

Popularnonaukowa książka o relacji pies-człowiek.

Książka opisuje pierwsze na swiecie badanie naukowe polegajace na obrazowaniu mózgu psa całkowicie przytomnego, co więcej jest to chyba pierwsze badanie w którym psy były traktowane z szacunkiem, bez przymusu i przemocy, prawie na równi z ludźmi. Widać że autor jest ogromnym miłośnikiem psów.
Gregory Berns neuronaukowiec, pomysłodawca i wykonawca badania opisuje cały jego przebieg od pomysłu, przez przygotowanie od strony technicznej, prawnej i co ciekawsze przeszkolenie psów po wyniki badania. Przeczytamy również trochę prywaty autora, ale czyta się to naprawdę przyjemnie, a miejscami jest wzruszająca.
Faktem jest że ci co liczyli na popularnonaukową książkę trochę się zawiodą, ponieważ wyników badania jest naprawdę mało i nie są konkretne jednak trzeba wziąść pod uwagę, że książka powstała nie więcej niż rok po pierwszym udanym skanowaniu psiego mózgu, a takie badania ciągną się latami. Dziś też już wiemy że to co wtedy było tylko przypuszczeniem dziś jest potwierdzone, bo minęło wiele lat od początku tych badań, ale to Gregory Berns był ich pomysłodawcą i pionierem w nich. Poza tym miło było też zobaczyć jak wyglądają takie badania od środka i ile pracy trzeba poświęcić na przygotowanie do nich. Na pewno sięgnę po drugą książkę autora w tym temacie i mam nadzieję, że tam znajdę więcej naukowych faktów.

Badania same w sobie z całą pewnością ciekawe (choć wcale nie tak odkrywcze, jak chciałby autor),książka jednak... cóż, rozwleczona. Bo po co komu szczegółowy opis sklepu mięsnego w którym autor kupił (bodaj) baranią głowę niezbędną mu do kalibracji maszyny? Sztuczne nabijanie wierszówki...

No i w sumie dalej nie wiem jak kochają nas psy. A że kochają, wiedziałem i przed lekturą.

Miałam do tej książki zupełnie inne oczekiwania - sądząc po tytule i opisie liczyłam na książkę pełną faktów dotyczących psiego mózgu popartych badaniami. W pewnym sensie to dostałam, jednak pierwsze 171 stron mnie też w jakimś stopniu zawiodło. Pełno w nich zbędnych szczegółów z życia rodzinnego autora i backstage'u samego powstawania i przygotowań do badań psiego mózgu. Nie sięgnełam po tę książkę po to, aby dowiedzieć się, że córka autora miała całkiem przystojnego nauczyciela przyrody. Na minus jeszcze doliczam to, że autor mimo niepodważalnej miłości do psów popełnia stosunkowo oczywiste błedy takie jak spuszczenie ze smyczy w lesie psa z silnym instyktem do pogonii małych futerkowych zwierząt. Nie mniej jednak książka jest bardzo przystępna i przyjemna w odbiorze, co dla nowiciujszy psiego świata jest napewno na plus. Dla mnie największą zaletą ksiązki jest niezwykle bogata bibliografia, z której przynajmniej większość pozycji zamierzam sprawdzić, sama treść od momentu rozpoczęcia badań i wnioski z nich wyciągniete również mi się podobały. ;)

Dla każdego miłośnika psów od miłośnika psów:-). Książka napisana z prawdziwą pasją przez lekarza weterynarii. Polecm

Książka całkiem przyjemna, zwłaszcza dla kogoś kto kocha psy. Czy wybitna? Niestety nie koniecznie. Badania nad psim mózgiem są tematem niesamowicie fascynującym, ale niestety w książce więcej przeczytamy o przygotowaniach, niż o wyciągniętych z badań wnioskach.

Każda strona to wielka dawka miłości do psów, którą autor przelewa na wszystko to, co dla tych zwierząt robi. Szukałam jakiejś pozycji popularnonaukowej, ale dla laików, więc ta pozycja bardzo przypadła mi do gustu.

Wielki plus za opisywanie wszystkich szczegółów zaplecza technicznego i trudności, jakie trzeba było pokonać podczas przygotowania do wykonania rezonansu psom. Podobały mi się uwagi o trenowaniu psiaków w zakresie wchodzenia do makiety rezonansu, kładzenia pyska na stelażu zabezpieczającym przed poruszaniem głową. Nie była to tylko sucha opowieść o wykonaniu badania i analizowaniu wyników, ale cała seria wręcz rodzinnej przeprawy w poszukiwaniu odpowiedzi na ważne dla każdego właściciela psa pytania o miłość, jaką obdarzają nas zwierzęta. Informacje naukowe przekazywano w przystępny sposób, znalazło się też sporo zdjęć pokazujących różnice w mózgu psów i ludzi, a także wiele ciekawostek o naszych przyjaciołach czworonogach. To świetna lektura dla kogoś, kto chce dowiedzieć się więcej o psach w sposób opisowy i z humorem.

Książka opisuje przebieg badania naukowego z udziałem psów. Autor relacjonuje, jak wpadł na pomysł przeprowadzenia eksperymentu mającego na celu zbadanie funkcjonowania mózgu psa przy użyciu rezonansu magnetycznego. Książka nie jest jednak artykułem naukowym, ale opisem wszystkiego, co działo się podczas przygotowań i trudności, jakie trzeba było pokonać: poszukiwanie psów o odpowiednich predyspozycjach, ich trening, dostosowywanie urządzenia do wymiarów czworonogów, dopasowanie słuchawek do głowy psa, kolejne próby oraz obserwacje, jakie poczyniono podczas Projektu Pies.
Polecam tą książkę wszystkim psiarzom i fanom badań naukowych mających na celu poznanie zwierząt- badanie to zostało przeprowadzone z miłością i poszanowaniem uczuć naszych czworonożnych przyjaciół.

Książka na poły popularnonaukowa, na poły prywata autora. Dla psiarzy.

Książka na poły popularnonaukowa, na poły prywata autora. Dla psiarzy.

Autor przede wszystkim kocha psy - a nie wszyscy, którzy o psach piszą, naprawdę je kochają. Dla mnie to ważne, kiedy sięgam po taką książkę. Bardzo ciekawe badania, bardzo przystępnie opisane, z wątkami osobistymi i z humorem. Łezka też poleciała. Polecam psiarzom i nie tylko!

• Psy
  • Psie
  • Kynologia

Dodaj cytat z książki Jak kochają nas psy. Tajemnice psiego mózgu