Otoczeni przez idiotów

Okładka książki Otoczeni przez idiotów
Thomas Erikson Wydawnictwo: Wielka Litera poradniki
Data 1. wydania:
2014-06-04
9788380321946
Małgorzata Maruszkin
Małgorzata Maruszkin manipulacja człowiek DISC osobowość idiota rozwój ludzie komunikacja analityczne myślenie

Autor funduje nam jakąś pokraczną, spłyconą wersję rzeczywistości. Takie generalizowanie i sprowadzanie ludzi do czterech kolorów budzi we mnie negatywne emocje.
Np. „Wiem, że jestem chamem i prostakiem, wyzywam cię i obrażam ci matkę, ale to po prostu dlatego, że jest we mnie dużo czerwonego. Musisz pogodzić się z tym i zaakceptować, że po prostu taki mam kolor”.

Pop psychologia, generalizowanie zachowań.
Polecam poświęcić czas na coś rzeczywiście naukowego, a nie obserwacje oparte na osobach ze swojego otoczenia.

Pop psychologia, generalizowanie zachowań.

Niestety, ale nie jestem zachwycony tą książką. Poza chwytliwym tytułem na który znowu się nabrałem jak to bywa w przypadku książek psychologicznych książka nie zaskoczyła mnie niczym szczególnym. Jako ciekawostka to ok, ale oczekiwałem odpowiedzi na pytanie "dlaczego otaczają mnie idioci?". Odpowiedzi nie uzyskałem, poza taką, że wszyscy się od siebie różnimy, dlatego jest jak jest, co nie jest dla mnie informacją na miarę odkrycia Ameryki. Dodam, że jest połączniem czerwonego z niebieskim i może dlatego ta książka mnie zawiodła.

Jeśli ktoś zetknął się kiedykolwiek z modelem DISC, to szkoda czasu na tę pozycję - autor omawia niemal stuletni model osobowości, podlewając go typami osobowości wg Hipokratesa, na dodatek niewiarygodnie go spłycając i trywializując, przy tym traktując te typy zero-jedynkowo.
Dla niektórych czytelników, szczególnie dla tych, którzy nie pomyśleli nigdy "hej, ludzie są różni!", to może być odkrywcze, ale też chyba co najwyżej przez pół książki.

Tak na marginesie, to teorie te w podobny sposób są forsowane ostatnimi czasy w wielu korporacjach, co często ma żenujący wydźwięk.

Jeśli dodać do tego podlewanie tych sprymitywizowanych podziałów naciąganymi i wymyślonym anegdotkami "pod tezę" i przykładami mnóstwa drugorzędnych szwedzkich polityków, to naprawdę lepiej znaleźć bardziej wartościowe pozycje.

„Otoczeni przez idiotów” Thomasa Eriksona to poradnik, który w dużej mierze spełnił moje oczekiwania i po przeczytaniu jestem bardzo usatysfakcjonowana. Od razu też powiem, że nie jest to książka naukowa tylko taka, którą mogą przeczytać wszyscy i na pewno będzie zrozumiana (oczywiście trzeba się dość mocno skupić na tym, co się czyta, aby móc zrozumieć o co chodzi, ponieważ nie jest to historia, którą się czyta szybko i płynnie, czasem trzeba się zastanowić nad danym zagadnieniem). Sama zainteresowałam się taką tematyką ze względu na to co studiuję, a mianowicie psychologię, dlatego byłam ciekawa takich zagadnień. Aczkolwiek polecam każdemu, bo można dowiedzieć się naprawdę wiele z tej książki. O ile nie jest rzecz jasna naukowa to można w pewnym sensie trochę się nią pobawić i odkryć coś ciekawego dla siebie.

Nie wiele noweg, kika ciekawych spostrzezen ale ogolnie bez rewelacji

Nie wiele noweg, kika ciekawych spostrzezen ale ogolnie bez rewelacji

Świetna książka dla każdego, kto chce dowiedzieć się czegoś o sobie i swoim charakterze, a także o relacjach z innymi, nierzadko kompletnie innymi osobami.

Jestem żółto-czerwony, sporo w książce ciekawych informacji, szczególnie dotyczących współpracy z poszczególnymi kolorami.
Fajne, nie nudne, poszerzające pole widzenia.

Fajne, nie nudne, poszerzające pole widzenia.

Książka, którą według mnie powinien przeczytać każdy! Jest świetnie napisana, łatwym, zrozumiałym językiem. Wszystko co ważne było w niej zawarte. Jednak przyjemnym zwieńczeniem lektury byłby krótki test, na zasadzie „który kolor najbardziej do ciebie pasuje?”, to sprawiłoby, że skończyłabym czytać pewniejsza do jakiego koloru mogę się dopasować. Czytając ją bardzo łatwo było mi przypasować kolor do osób z mojej rodziny, grona znajomych czy nawet nauczycieli. Oprócz tego, że to ciekawa książka to i doskonała zabawa. Przy okazji dowiedziałam się wiele przydatnych rzeczy, które na pewno postaram się wcielić w życie.
Polecam ją każdemu, a przede osobom, które pracują z ludźmi. Jest to niezwykle ważne, aby mieć świadomość jak bardzo się różnimy i na czym ta odmienność polega. Z chęcią sięgnę do niej kiedyś jeszcze raz.

Przydatna książka. Taki poradnik ogarniania ludzi dla początkujących i niekumatych, w sam raz dla takiej Niebieskiej, jak ja.

Thomas Erikson Otoczeni przez idiotów Zobacz więcej