Otoczeni przez idiotów. Jak dogadać się z tymi, których nie możesz zrozumieć

Okładka książki Otoczeni przez idiotów. Jak dogadać się z tymi, których nie możesz zrozumieć Thomas Erikson
Thomas Erikson Wydawnictwo: Wielka Litera poradniki
2017-01-01
2014-06-04
9788380321946
Małgorzata Maruszkin
Małgorzata Maruszkin manipulacja człowiek DISC osobowość idiota rozwój ludzie komunikacja analityczne myślenie

Zdajemy sobie sprawę z tego, co robimy, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, dlaczego to robimy. Tym samym oceniamy innych przez pryzmat tego, co dostrzegamy we własnym postępowaniu.

Przyjemna struktura książki. Nie jest podzielona per kolor, a per zagadnienie, bo sprawia, że nie musimy się skupiać na jednym kolorze do znużenia. Ułatwia to porównywanie innych typów osobowości.

Myślę, że kolorów jest więcej, ale bardzo przyjemnie się słuchało.

Myślę, że kolorów jest więcej, ale bardzo przyjemnie się słuchało.

Bardzo dobra, uczy akceptacji innych ludzi takimi, jacy są. Polecam :)

Bardzo dobra, uczy akceptacji innych ludzi takimi, jacy są. Polecam :)

Wizja podziału ludzi na 4 kolory kompletnie nie przystaje do moich obserwacji. Zamysł jest jasny co autor chce przekazać i jak może to nam pomóc, ale jest to zupełnie niewiarygodne. Sposób przedstawienia tematu bardzo słabo interesujący, opisujący szczątkowe przykłady kompletnie bez kontekstu. Nakazujący tryb zrozumienia innych tak jakby oni byli zwolnieni z odpowiedniego zachowania ponieważ 'reprezentują' dany kolor. Po prostu temat poruszony płytko i nijako.

Autora znam ze studiów pedagogicznych, uważany tam był za duży autorytet co przeważyło o zakupie książki. Niestety pozycja rozczarowała. Tytuł bardzo ,,klikbajtowy" nie do końca oddający charakter książki. Autor dzieli ludzi na 4 grupy w zależności od usposobienia. Opisy cech tych grup zajmują zdecydowanie za dużo miejsca, wskazówki komunikacji z osobami z danej grupy są powierzchowne, kładą nacisk na podporządkowanie się innym i zaspokajanie ich potrzeb. Krótkoterminowo w celu osiągnięcia szybkiej pozytywnej reakcji być może tak na dłuższą metę może być to trudne. Dodatkowo klasyfikacji możemy dokonać względem osób, które dłużej znamy i potrafimy trafnie przypisać do danej grupy kolorów. Chyba ta książka jest dla osób, które na prawdę mają ogromny problem z nazwaniem cech charakteru i refleksją jak można względem tej osoby się zachować. Ta książka wydaje mi się dziecinna zdecydowanie lepiej wypada książka ,,Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" to już zdecydowanie wyższy poziom manipulacji by osiągnąć cel w kontaktach interpersonalnych i zdecydowanie bardziej konkretne i długoterminowe działania by radzić sobie z osobami z różnych środowisk.

Dla absolutnie każdego

Dla absolutnie każdego

Świetna pozycja - pozwala lepiej zrozumieć współpracowników, ale też osoby które nas otaczają w prywatnym życiu.

Typowe amerykańskie coach-rzygowiny. Pisana w sposób prymitywny, bez większego polotu. Ciężko przebrnąć do połowy nawet.

Mam nieodparte wrażenie, że niejaki Thomas Erikson ładnie manipuluje. Jego rozbicie ludzi na cztery kolory w oparciu o podział charakterów dokonany przez Hipokratesa, jest niemal czystą stereotypizacją ludzi. Trochę mi żal tych, co przeczytali książkę i próbują dopasować swoje zachowania do jakiegoś koloru. Dałem jednak 6 gwiazdek, bo jego publikacja była mi pomocna przy pisaniu mojej książki. "Otoczonych przez idiotów" mogę jednak delikatnie polecić do przeczytania, by zrozumieć (już samemu),że nie można dzielić ludzi ze względu na urodzenie, bo wówczas sami czytający powkładają się do szuflad, które dzielnie przygotował im ów szwedzki "trener umysłów".

• Psychologia
  • Poradniki

Thomas Erikson Otoczeni przez idiotów. Jak dogadać się z tymi, których nie możesz zrozumieć Zobacz więcej