Bez pożegnania

Albatros
2004-01-01
2004-01-01
powieść morderstwo śledztwo

Przez 3/4 fabuła książki opiera się na próbie poszukiwawczej brata oraz ukochanej przez głównego bohatera Willa Kleina i pod tym względem akcja przebiega nawet ciekawie, choć spokojnie, moim zdaniem, bez większych fajerwerków, czy zaskakujących zwrotów akcji. Ot, zwyczajny kryminał, który toczy się we własnym niespiesznym tempem z domieszką nieprzyjemnych przeplatających się momentów akcji.

Mężczyzna próbuje rozwikłać zagadkę sprzed lat tajemniczego rozpłynięcia się w powietrzu jego brata, który został oskarżony o morderstwo swojej byłej eks. Przez lata młodszy brat żył w przekonaniu, że jego brat po prostu nie żyje, ale ostatnie wyznanie jego umierającej matki zmienia bieg wydarzeń i nadaje mu nowe znaczenie. Więcej, kiedy w podobnym czasie, kiedy Will rozpoczyna dociekania związane z odkrywaniem przeszłości jego brata, znika jego ukochana w tajemniczych i nieznanych okolicznościach. Mężczyzna zaczyna się gubić w tym, co się wokół niego rozgrywa i nie może połączyć kolejnych ze sobą kropek, które jak się okazuje, mają tak ze sobą wiele wspólnego!
Smutne okazuje się to, że tak wiele wydarzeń w przeszłości miało miejsce niemalże pod jego nosem, ale ciągle mu coś umykało, może był zbyt mały, aby zrozumieć pewne zjawiska? W każdym razie to wszystko staje się coraz bardziej pogmatwane, a im bliżej Will jest poznania prawdy, bo równocześnie jest na tropie odnalezienia ukochanej oraz brata, tym osoby z przeszłości, którym nie na rękę jest powrót Kena Kleina, skrupulatnie, metodycznie i drastycznie starają się ukrócić  ten proceder, uniemożliwiając tym sposobem poznanie przez Willa jednej prawdziwej wersji wydarzeń.

Nie zawsze ci, których chcemy chronić i usprawiedliwiać przed innymi za wszelką cenę, są niewinni. I tutaj pocieszająco końcem lektury doszło do zaskakująco zwrotu akcji, dzięki któremu Czytelnik wraz z Willem poznali pełną perspektywę i zrozumienie okoliczności tajemniczych zniknięć bliskich jemu sercu osób.

To jest jedna z moich ukochanych książek tego autora. Zakończenie spowodowało u mnie głębokie wzruszenie, a postacie samymi sobą kazały mi się w nich zakochać. Osobiście polecam tą książkę każdemu.

Ciekawa jak to Cohen 😁😁

Ciekawa jak to Cohen 😁😁

Takie kryminały to aż się chce czytać, od początku do końca wsiąka jak dobry serial, ostatnie 2 rozdziały to dla mnie był szok.
Była by w sumie 10 mocna, gdyby nie główny bohater który był za zwyczajny, a miejscami irytujący trochę.
Czytałem opinie ze to 1 z słabszych, jak nie najsłabsza tego autora książka, z kolei to moja 1 styczność z jego twórczością i chętnie sięgnę po kolejne, bo zaskoczył mnie mocno :)

O ile początek jest ciekawy i pochłania się to dobrze, tak dalej straszny chaos panuje.

Niefortunnie najpierw obejrzałem ekranizację, przez co postrzeganie tej historii w trakcie czytania zostało dosyć mocno zaburzone. Gdybym najpierw sięgnął po książkę, niewątpliwie ocena byłaby wyższa. Tym niemniej nadal odbieram ją jako świetnie skonstruowaną fabułę z mnóstwem zwrotów akcji i zaskakującym zakończeniem. Czyli tym wszystkim, co jest charakterystyczne dla twórczości Cobena. Warto przeczytać!

Mniej więcej do 3/4 książki miałem wrażenie, że to najgorsza pozycja tego autora, jaką dotychczas czytałem.
Natomiast zwroty wydarzeń w samej końcówki książki należą do absolutnego topu tego pisarza.

Świetnie napisany kryminał. Mnóstwo nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Książkę czyta się szybko i tak dobrze, że trudno się od niej oderwać. Polecam!

Ciemne sekrety, zwroty akcji i zaskakujące zakończenie.
To cały Coben. Podzielam opnie tych, którzy uznali, że to przeciętny thriller. Wymęczył mnie. Zawiła fabuła i mnóstwo postaci. Nowa postać niemal w każdym rozdziale. Trudno było się skupić.
Kilka dobrych zwrotów akcji i zaskakujące zakończenie to za mało.
Nawet styl Cobena był w tej książce rozpraszający.
Czuję się rozczarowana.

Ciemne sekrety, zwroty akcji i zaskakujące zakończenie.
Kilka dobrych zwrotów akcji i zaskakujące zakończenie to za mało.
Nawet styl Cobena był w tej książce rozpraszający.
Czuję się...

Ciekawa, wciągająca akcja, która toczy się przyzwoicie. Nie ma zbędnego gadulstwa i rozciągania. Historia opisana przez autora zapada w pamięć. Dobra książka. Warto po nią sięgnąć.

• Harlan Coben
  • Thriller/sensacja/kryminał