Z legend dawnego Egiptu

Bolesław Prus Wydawnictwo: Greg Seria: Lektura z opracowaniem klasyka
Greg
klasyka
Lektura z opracowaniem

Bardzo trudno ocenić coś tak krótkiego. Podobał mi się bardzo motyw wyboru na samym końcu.

Piękna i wartościowa historia. Każdy znajdzie w niej jakieś odniesienie do własnego życia. Nie należy zrażać się nazwiskiem Prusa, jeśli ktoś nie przetrawił "Lalki". To opowiadanie to zupełnie inna bajka: krótkie, bardzo treściwe i utrzymane w baśniowym klimacie.

Na wstępie narrator zaakcentował, że to Przedwieczny wszystko wyznacza i decyduje o "porządku świata". Utwór o niemocy ludzkiej, który pokazał, że człowiek nie był w stanie posiąść władzy absolutnej – nawet będąc faraonem – właśnie takiej jaką miał Przedwieczny. Traktował o wyborach, uwzględnianiu tego co w życiu najważniejsze, ułożenia tego w sposób hierarchiczny i...

Niewielkich rozmiarów opowiadanie, które stawia ważne pytania o polityczny dyskurs i czystość planów ich władców wobec poddanych. Wielki Faraon kona - los bogów przepowiada, że wkrótce umrze. Wielki tron ma przejąć Horus, wraz z chwilą, gdy przekażą pierścień mocy (pierścień jako symbol posiadania oraz status nieograniczonej potęgi będzie towarzyszyć wszystkim pokoleniom:...

Kompozycyjna perła. Niezwykły pomysł. Rośnie w oczach podczas wnikliwej analizy.

Koniec może przyjść w najmniej oczekiwanej chwili, wszystkie plany mogą w jednej sekundzie legnąć w gruzach. Zostaje tylko krwawa łza. Najważniejsi są dla nas nasi najbliżsi, jesteśmy egoistami, zawsze będziemy stawiać siebie i ukochanych nam ludzi przed dobrem ogółu. Czy przypadkowo jako ostatni z rąk Horusa wypadł edykt dotyczący uwolnienia Bereniki? Z pewnością nie....

To nowela o przewrotności losu. Przestroga przez zbytnim planowaniem, knowaniem. Życie przynosi nam liczne niespodzianki i to ono decyduje, nie my, kiedy się skończy.

Przeczytałem i nie jest to zła książka ale moim zdaniem nie nadaje się na lekturę szkolną, jednak bardzo cenię sobie inne książki tego pisarza.

Krótka lektura szkolna, którą rozumiem po latach. Nie rozumiem jak można ją dawać czytać dzieciom - ale może to ja byłem niedojrzały. Pokazuje jak los może być przewrotny i jak plany mogą runąć w mgnieniu oka.

Bardzo ciekawa nowela Prusa. Mądra, skłania do przemyśleń. Ma prosty język i jest zrozumiała.

1 612
  • Lektury