Chiny bez makijażu

Spektrum Poleca
Muza
2016-04-27
2016-04-27
Literatura polska Chińczycy Chiny współczesność gospodarka kultura literatura faktu

Świetna i na dodatek niezwykle aktualna. Za wielki plus zaliczam obiektywizm autora - nie jest zakochany w Chinach, nie jest też do nich z góry uprzedzony. Dla osób zainteresowanych życiem w Azji - must read!

Chiny oczami Polaka-sinologa, który mieszkał i bywa w Chinach, doskonale zna język, historię i kulturę. Próba oddania różnorodności tego olbrzymiego kraju, który zmienia się w błyskawicznym tempie (zaktualizowana w 2021). Dla mnie najbardziej zaskakująca była część o ludziach- o mentalności, myśleniu i zachowaniu współczesnych Chińczyków. Książka poszerzyła moje dotychczasowe wąskie spojrzenie na ten kraj. Polecam

Zazwyczaj dobrze się czyta książki, które są napisane przez osoby faktycznie zainteresowane tematem, posiadające wiedzę płynącą z doświadczenia. Tak też jest w tym przypadku. Książka powiedziałabym trochę akademicka - autor porusza sporo zagadnień: topografia Chin, klimat, gospodarka, trochę historii, kultury - no na bogato :)

Nie wiem, czy ktoś też tak miał, ale ja czytając o Chinach, zastanawiająco dużo myślałam o naszym własnym kraju w jakim zmierza kierunku...Bo w niektórych momentach, patrząc na politykę ostatnich lat, miałam wrażenie, że pod niektórymi względami, niestety tymi mniej chlubnymi, chcemy dorównać Państwu Środka...Ale to tak na marginesie.

Ogólne warto przeczytać, bo chyba ciągle, tak jak wspomina autor, patrzymy na Chiny przez pryzmat zaszłości i pewnych stereotypów a czasy się zmieniają to raz, a dwa fajnie też spróbować spojrzeć na temat z innej perspektywy - tzn. kogoś kto zna Chiny bardziej "od wewnątrz".

Nie wiem, czy ktoś też tak miał, ale ja...

Świetny reportaż / opowieść (?) o tym magicznym wręcz kraju. Wartka narracja, praktyczne dane. Godna polecenia pozycja! Naprawdę czytałem z przyjemnością i już szukam kolejnych książek autorstwa Marcina :)

1950

Od dawna Azja jest w moim kręgu zainteresowań, kultura, literatura, obyczaje, społeczeństwa, narody, życie, kulinaria.
"Chiny bez makijażu" to obraz przemiany Państwa Środka, zmiany gospodarcze, ekonomiczne, polityczne, potęga cywilizacji, niszczenie i powrót do historii, kultury, korzeni.
Ukazuje bogactwo jak i skrajną biedę, oraz pęd ku lepszemu życiu.
Polecam

Ukazuje bogactwo jak i skrajną biedę, oraz pęd ku lepszemu życiu.
Polecam

Świetna książka która niesamowicie wciąga. Nawet rozdziały które początkowo mnie nie interesowały stawały się bardzo wciągająca opowieścią.
Do tego olbrzymi plus za fantastyczne poczucie humoru autora.
Książka zmieniła mój sposób patrzenia na Chiny. Daje dużo pokory i pokazuje ze nie nie warto oceniać tego narodu po stereotypach i wyobrażeniach.
Dodatkowo - Lubię chińska kinematografie, teraz już zdecydowanie łatwiej zrozumieć każdy film :)

Do tego olbrzymi plus za fantastyczne poczucie humoru autora.
Dodatkowo - Lubię chińska...

'Chiny bez makijażu' nie były dostępne przez dłuższy czas na rynku, jednak jakiś czas temu ukazało się wydanie uzupełnione. Bardzo się cieszę, że po prawie roku odkąd znalazłam ten tytuł udało mi się ją zakupić.
Książka podzielona jest na kilka części, które dotykają innych obszarów Chin, między innymi historii, kultury, języka, polityki oraz gospodarki. Jest to zdecydowanie pozycja warta polecenia. Opowiada nie tylko o samych początkach Państwa Chińskiego, jego tożsamości, ale co najważniejsze opowiada także o początkach nowoczesnych, współczesnych Chin. Wpływ wszystkich wydarzeń historyczno-politycznych oraz kultury chińskiej ma bardzo silne przełożenie na Chiny obecne oraz na kierunek, jaki obrały. Muszę przyznać, że książka zburzyła wiele mitów światopoglądowych, powtarzanych przez lata i uświadomiła mi jak niewiele wiem o tym kraju.
Dzięki tej książce zupełnie inaczej spojrzałam na Państwo Środka oraz na jego wpływy na arenie międzynarodowej, na poziomie globalnym. Autor zdecydował się na wznowienie wydania po 5 latach, ponieważ książka przestała być aktualna. Obecne Chiny to zupełnie inny świat, inne rozwiązania, to początek znacznie dalszych zmian niż może się wydawać.
Przyznam, że Chiny nie są krajem łatwym do interpretacji, osądu, wyrażania opinii, ponieważ pomimo pozornie powolnych zmian są one bardzo dynamiczne w swoich rezultatach, między innymi ze względu na skalę. Rzetelna ocena tego kraju jest praktycznie niemożliwe i narażona na bardzo duży margines błędu, tak duży jak nasza niewiedza oraz zakres kontekstu jaki posiadamy. Ze względu na tę złożoność książka mogłaby być z całą pewnością znacznie dłuższa. Cenię ją jednak za bardzo holistyczne podejście, które myślę, że od samego początku było celem autora, dzięki któremu jest w stanie tylko podsycić zainteresowanie i ciekawość.

Znakomity obraz kraju, o którym, jak się okazuje, nie miałam zielonego pojęcia. Jest to bardzo obiektywny obraz tego zmieniającego się intensywnie kraju. Znakomita

Świetna rzecz. Po przeczytaniu tej książki naprawdę żałuję że nie miałem okazji odwiedzić Chin. Ale nie martwię się .Jeśli ten kraj będzie rozwijał się dalej w tym tempie to już niedługo Chiny odwiedzą mnie ;) Dla osób interesujących się geopolityką i po prostu ciekawych świata pozycja obowiązkowa.

Świetna książka wprowadzająca w świat cywilizacji - bo to cywilizacja, nie kraj - Chin. Kolejny przystanek: "Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje" B. Góralczyk.

Dodaj cytat z książki Chiny bez makijażu