Pasterska korona

Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2016
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 41) fantastyka, fantasy, science fiction
The Shepherd's Crown
Piotr W. Cholewa
fantastyka Tiffany Obolała Piotr W. Cholewa
Inne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

To już jest koniec (nie ma już nic)

14 Link do recenzji

Mocne i wzruszające pożegnanie Pratchetta ze swoimi czytelnikami. Niby autor rozwiązał sprawy w świecie czarownic i Lancre, ale pozostaje niedosyt. Co ze strażą miejscką w Ankh-Morpork? Co z Moistem von Lipwigiem? Co z sekarami, Williamem de Worde, Patrycjuszem? Co z drogą żelazną?

Na te wszystkie pytania Pratchett nam już nie odpowie, ale my sami dla siebie możemy...

Oszczędzałem tę książkę cztery lata, bo wiedziałem, że już więcej Dysku nie będzie. To taka osobista klamra, bo pierwszy dysk czytałem niemal równo 20 lat temu, jako licealista. Dysk ewoluował, życie płynęło dalej (szybciej niż woda w Ankh). Wspaniałe zamknięcie serii.

Podobno mężczyznę można poznać nie po tym jak zaczyna, lecz jak kończy. To nieprawda, zwłaszcza w odniesieniu do Pratchetta. Mnie osobiście jego powieści zawsze będą kojarzyć się z nietypowym, pełnym absurdalnego humoru światem. W mojej pamięci pozostaną niezwykle barwne, ciekawe i zabawne postacie takie jak Rincewind, Bibliotekarz, magowie Niewidocznego Uniwersytetu, Cohen...

Niestety, im bliżej odejścia autora, tym książki stawały się bardziej nierówne. Z ostatnich tomów najbardziej zapamiętam niebieskie ludki w kiltach :)

Bardzo dobra książka, wspaniałe zwieńczenie twórczości. Szkoda, że to ostatnia ze świata Dysku. Będzie za czym tęsknić.

"Pasterska korona" - ostatnia powieść z cyklu "Świat Dysku" opowiadająca o przygodach Tiffany Obolałej, która przejmuje obowiązki babci Watherwax i na dodatek musi uratować Lancre i Kredę przed elfami.
"Podrzucam" kilka cytatów na zachętę:
- "Morał z tej historii jest taki, że warto zrozumieć, co się robi, zanim się to zrobi.",
- "Mydło babci było trochę jak jej rady:...

Szkoda, że to już ostatni tom sagi "Świat Dysku".
Z drugiej strony - mam wrażenie, że już nieco wyrosłam z tego typu literatury.

"Pasterska korona" to na pewno nie jedna z najlepszych czy najśmieszniejszych pozycji od Pratchetta, ale warto przeczytać jeśli jest się fanem twórczości Terry'ego.

Przeczytałem w końcu ostatnią książkę sir Terrego Pratchetta. Nie potrafiłem się za nią zabrać przez bardzo długi czas.. Świadomość, że to ostatnie dzieło jednego z moich ulubionych pisarzy powodowała u mnie jakąś dziwną blokadę..
Książka jest świetna.. znów pełna mądrych odniesień do prawdziwego świata, zabawna i wypełniona ciekawymi bohaterami..
POLECAM!

2011

Widać, że to książka pisana w pośpiechu, niedokończona. Nie wytrzymuje porównania z wcześniejszymi powieściami Mistrza, wszystko jest zbyt skondensowane, dzieje się za szybko i brak tej charakterystycznej otoczki wokół fabuły, cechującej choćby środkowe tytuły z cyklu. Został mocny niedosyt i żal, że już nic więcej ze Świata Dysku pióra Pratchetta nie powstanie. Szkoda, oj,...

W książce czuć fakt, że Pratchett pisząc ją wiedział, że umiera. Ta książka traktuje o śmierci (jako śmierci konkretnej postaci a nie ŚMIERCI jako postaci), i o tym jakie ma skutki dla świata wiedźm jak i dla całego dysku w ogóle. Trochę żałuje, że ostatni tom Świata Dysku traktuje o wiedźmach, ale uważam, że w jakiś sposób pasuje to jako zakończenie całego cyklu (albo...

Dyskusje

• Fantastyka