Kup teraz - 19 ofert w cenie od 6.99 zł do 29.90 zł

Pasterska korona

Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2016
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 41) fantastyka, fantasy, science fiction
The Shepherd's Crown
Piotr W. Cholewa
fantastyka Tiffany Obolała Piotr W. Cholewa
Inne

Oficjalne recenzje i

To już jest koniec (nie ma już nic)

Link do recenzji

Dzięki kolekcji „Świata Dysku” mogłem nie tylko przypomnieć sobie te książki Terry’ego Pratchetta, które już kiedyś przeczytałem, ale przede wszystkim zapoznać się z całym cyklem. Cała ta przygoda zajęła mi kilka lat, ale była naprawdę wspaniała. Doprowadziła mnie do ostatniego, wydanego w ramach kolekcji tomu, czyli „Pasterskiej korony”. Jest ona w pewnym sensie...

NIe jestem fanem cyklu o Tiffany Obolałej, acz ostatnia książka Pratchetta wzbudziła we mnie całkiem przyjemne odczucia.

Nierówna, dość dziecinna opowieść (jak cały cykl), humor momentami stępiony, epizodyczne występy Mefistofelesa i paru bohaterów - przyjemnie. Ale czytadło, niewiele ponadto.

Fabuła trzyma się kupy, przekaz jasny i zrozumiały. Czytałam dwa razy i za każdym razem tak bardzo smutno mi było od początku do końca.

Na półkach: , , , ,

Książka bardzo dobra, aczkolwiek wyczuwalnie inna niż pozostałe z serii. Zdecydowanie bardziej poważna - humor typowy dla Świata Dysku pokazuje się tylko okazjonalnie. Da się też wyczuć, że Terry przeczuwał iż może już zbyt wiele powieści nie napisać, dlatego starł się pewne wątki pozakańczać - co wyszło bardzo dobrze.
Z braku czasu i ogromu innych książek, które czekają na...

Mocne i wzruszające pożegnanie Pratchetta ze swoimi czytelnikami. Niby autor rozwiązał sprawy w świecie czarownic i Lancre, ale pozostaje niedosyt. Co ze strażą miejscką w Ankh-Morpork? Co z Moistem von Lipwigiem? Co z sekarami, Williamem de Worde, Patrycjuszem? Co z drogą żelazną?

Na te wszystkie pytania Pratchett nam już nie odpowie, ale my sami dla siebie możemy...

Oszczędzałem tę książkę cztery lata, bo wiedziałem, że już więcej Dysku nie będzie. To taka osobista klamra, bo pierwszy dysk czytałem niemal równo 20 lat temu, jako licealista. Dysk ewoluował, życie płynęło dalej (szybciej niż woda w Ankh). Wspaniałe zamknięcie serii.

Podobno mężczyznę można poznać nie po tym jak zaczyna, lecz jak kończy. To nieprawda, zwłaszcza w odniesieniu do Pratchetta. Mnie osobiście jego powieści zawsze będą kojarzyć się z nietypowym, pełnym absurdalnego humoru światem. W mojej pamięci pozostaną niezwykle barwne, ciekawe i zabawne postacie takie jak Rincewind, Bibliotekarz, magowie Niewidocznego Uniwersytetu, Cohen...

Niestety, im bliżej odejścia autora, tym książki stawały się bardziej nierówne. Z ostatnich tomów najbardziej zapamiętam niebieskie ludki w kiltach :)

Bardzo dobra książka, wspaniałe zwieńczenie twórczości. Szkoda, że to ostatnia ze świata Dysku. Będzie za czym tęsknić.

"Pasterska korona" - ostatnia powieść z cyklu "Świat Dysku" opowiadająca o przygodach Tiffany Obolałej, która przejmuje obowiązki babci Watherwax i na dodatek musi uratować Lancre i Kredę przed elfami.
"Podrzucam" kilka cytatów na zachętę:
- "Morał z tej historii jest taki, że warto zrozumieć, co się robi, zanim się to zrobi.",
- "Mydło babci było trochę jak jej rady:...

1 083
    1 035