Fortele nierządnicy

Okładka książki Fortele nierządnicy Iny Lorentz
Okładka książki Fortele nierządnicy
Iny Lorentz Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Nierządnica (tom 4) literatura obyczajowa, romans
Nierządnica (tom 4)
Die List der Wanderhure
Sonia Draga
2016-06-08
2016-06-08
Barbara Niedźwiecka
nierządnica Maria Wurzburg Graal zakonnica zakon

Maria i Michal Adlerowie w pogoni za Gralem.Oczywiście tak jak każda ich przygoda,ta rowniez jest pełna niebezpieczeństw.Kocham tę serię i przeczytalam po raz drugi z wielką przyjemnością.

Jak zwykle główna bohaterka wraz z mężem musi uwikłać się w jakieś problemy :) Następna część cyklu i jak zwykle wciągająca.

1920

No nie, pogoń za Świętym Graalem, to już podchodzi pod fantasy. Co ciekawe książka wydana jako ostatnia, ale z fabułą plasuje się na 4 miejscu, choć widać minimalne nieścisłości.

Kolejna odsłona przygód nierządnicy...według mnie najsłabsza...pogoń za Graalem...nieustanne pościgi i zawirowania trochę męczące...ogólnie miłe czytadło.

Kolejny tom przygód Marii i Michała. Tym razem poszukują Grala. Wplątani przez przypadek w tę podróż pełną zwrotów akcji. Czyta się fajnie, szybko pomimo opasłego tomu. Polecam jako książkę przyjemną lekką i łatwą. Dobrze ją przeczytać po jakiejś ciężkiej lekturze - odpręża.

"Czasem człowiekowi wydaje się,że kroczy drogą, która została mu przeznaczona, a potem wszystko się odmienia" (str 286)
Kolejne spotkanie z byłą nierządnicą i jej rodziną, które decyzją autorów zostaje zakwalifikowane jako 4 część z 6-cio tomowej sagi.Moim zdaniem część najsłabsza. Nasi bohaterowie wiodą w miarę ustabilizowane życie i jeden wyjazd w interesach zmienia się w pełną przygód, niebezpieczną wyprawę.A wszystko to spowodowane jest wypłynięciem tajemnicy trzymanej przez pokolenia o istnieniu złotego Gralla.Chęć jego zdobycia została okupiona krwią niewinnych ludzi i wyzwoliła najgorsze instynkty. Obsesyjne pragnienie posiadania czegoś, co uczyni posiadacza panem świata chrześcijańskiego, nie licząc się z niczym i z nikim. Dążąc po trupach byleby tylko osiągnąć swój cel. Okrucieństwo, zachłanność, pazerność, pychę,zdrady, zemstę.Z drugiej strony zawiązuje przyjaźnie wśród ludzi chcących się przeciwstawić złu.W każdej formalnej grupie są zdrajcy i osobnicy których cechuje uczciwość. Największym bólem tych drugich jest posłuszeństwo przełożonym wbrew własnej woli i sumieniu.Kobiecy spryt i przebiegłość pokonujące najpotężniejszych wojowników.To typowa powieść historyczno- przygodowa trochę miejscami naciągana i naiwna, lektura nie wymagająca wielkiego skupienia, lecz czyta się dobrze zwłaszcza temu, kto poznał wcześniejszą historię Marii i Michała.

Niesamowitą serię „Nierządnica” pochłonęłam w całości. Tak mi się przynajmniej wydawało do czasu, gdy w moje ręce wpadła książka „Fortele nierządnicy”, o której istnieniu wcześniej nie miałam pojęcia. Niemiecki duet Iny Lorentz wyjaśnia w posłowiu, że czwarta część powstała już po napisaniu całej sagi i jest niejako uzupełnieniem luki, na którą składa się brak wspólnych przygód dwójki głównych bohaterów. Z dużym zaangażowaniem przyjęłam towarzystwo Marii i Michała w ryzykownym poszukiwaniu Świętego Graala, a wyprawa ta miała iście awanturniczy charakter.

Wielki mistrz Leopold von Gordean i jego rycerze zakonni napadają na klasztor, którego przeoryszą jest Izabela de Melancourt. Zakonnica chroni rodzinnej tajemnicy, ukrywa bowiem pierwszą wskazówkę lokalizacji legendarnego Świętego Graala. Napastnicy okazują się bezlitośni, zabijają kilka zakonnic, a pozostałe poddają licznym torturom. Jedna z młodych sióstr ucieka jednak tajemnym przejściem i z niemałym trudem sprowadza pomoc. W ten sposób była nierządnica Maria wraz z małżonkiem Michałem zostają wciągnięci w wir ryzykownej podróży, której celem ma być nie tyle uratowanie zakonu, co odszukanie legendarnego kielicha. Nieplanowana wyprawa zdaje się nie mieć końca, a każdy kolejny ruch jest bardziej ryzykowny od poprzedniego.

Wspomniane ryzyko było nierozerwalnie związane z czasami średniowiecza, a to właśnie one stanowią klimat serii „Nierządnica”. Stworzone tło historyczne emanuje pewną prawdziwością i zachęca zgrabnymi opisami do poznawania dawnych realiów. Autentyczność potęguje fakt wprowadzenia do powieści faktycznych postaci historycznych, czego przykładem jest Zygmunt – król Niemiec, Czech i Węgier, czy Dorota von Laiming – przeorysza klasztoru na wyspie Frauenwörth. Korelacja realnych i fikcyjnych postaci czyni opis mocniejszym i bardziej prawdopodobnym, a to czytelnik niewątpliwie docenia. Treściwe obrazy wiernie oddają średniowieczny klimat, eksponując ówczesną kulturę i podkreślając harde zachowania mężczyzn.

Cała recenzja na stronie: http://www.mozaikaliteracka.pl/2016/06/fortele-nierzadnicy-iny-lorentz-w.html

• POSIADAM
  • Posiadam seryjne

Dodaj cytat z książki Fortele nierządnicy