Czwarta Czynszówka

1993-01-01
1993-01-01
Grzegorz Sitek
obcy

Czy światem rządzą ukryte siły, grupy ludzi, których można poznać po pewnych symbolach? Czy należy wierzyć, że istnieje grupa czy to bardzo długowieczna, czy powracająca do życia, która spiskuje przeciw temu światu? Czy spisek może się udać? A jeśli tak, to kiedy? Czy niedługo? Jak się do tego mają węże, ropuchy, borsuki i sokoły? I jak takie kwestie może potraktować R.A. Lafferty, pisarz konstruujący swe narracje w sposób ekscentryczny, osobliwy, tyleż enigmatyczny co groteskowy? Pisarz ograniczający sie często do zdawkowych uwag, zdający się na inteligencję czytelnika?
Akcja powieści toczy się w USA (Ziemia) i w czasach raczej współczesnych (choć nie jest to ściślej określone), ale spokojnie, to tylko fantastyka, a nie literatura faktu. Nie zaliczyłbym jej do pozycji obowiązkowych: ludziom normalnym, traktującym rzeczywistość z powagą wręcz odradzam, tym bardziej, że nienajlepsza jakość wydania nieco psuje przyjemność lektury. Komu więc polecam? Cóż, ja przeczytałem.

Dodaj cytat z książki Czwarta Czynszówka