Powołanie trójki

Okładka książki Powołanie trójki Stephen King
Okładka książki Powołanie trójki
Stephen King Wydawnictwo: Albatros Cykl: Mroczna Wieża (tom 2) fantasy, science fiction
Mroczna Wieża (tom 2)
The Drawing of the Three
Albatros
2015-07-10
2015-07-10
Zbigniew A. Królicki
mroczna wieża

Okładka książki Tygrys tu, tygrys tam... Joan Aiken, Isaac Asimov, Ambrose Bierce, Robert Bloch, Ray Bradbury, Ramsey Campbell, Roald Dahl, Stephen King, Richard Matheson, William F. Nolan, R.L. Stine
Tygrys tu, tyg... Joan Aiken, Isaac A...
Okładka książki Śpiące królewny Owen King, Stephen King
Śpiące królewny Owen King, Stephen ...
Okładka książki Talizman Stephen King, Peter Straub
Talizman Stephen King, Peter...

Mój zdecydowany faworyt jeśli chodzi o całą serię. Świetnie napisana książka, która zdecydowanie odbiega od pierwszej części. Tutaj znacznie więcej się dzieje. Polecam!

Bardzo dobry dalszy ciąg historii. Czytam dalej.
PS. A King to King :)

Bardzo dobry dalszy ciąg historii. Czytam dalej.
PS. A King to King :)

Ciekawe, niestandardowe pomysły na postacie i przebieg wydarzeń. Chętnie przeczytam kolejną część.

Lata temu bardzo mi się podobało, tom pierwszy na tyle mnie wciągnął, że pochłonąłem ciekawszy tom 2. Niestety brak dostępności w bibliotekach tomu 3go zniechęcił do dalszej lektury... Może w wolnej chwili (będzie taka?) powrócę, bo teraz zdobyć całość to nie problem...

Czas na "Powołanie trójki", czyli drugą część cyklu Mroczna Wieża Stephena Kinga.
Na początku muszę wejść w porównania do "Rolanda", gdyż te powieści nieco się różnią od siebie. Przede wszystkim w porównaniu z poprzednią częścią nie dostaniemy tutaj nic nowego odnośnie wykreowanego przez Kinga alternatywnego świata, cała akcja to właściwie chodzenie po plaży, szukanie drzwi i unikanie homarokoszmarów. Troszkę dowiadujemy się o zasadach przechodzenia między światami, chociaż tutaj po lekturze zostało mi trochę pytań, np.dlaczdgo inne postacie poza Rolandem nie mogą same przechodzić między światami, mimo iż też ukazują im się te drzwi.
Co do miejsca akcji, dużą część czasu przebywamy w naszym znanym nam świecie. Sytuację w których Roland stara się zrozumieć jak on funkcjonuje, to pod względem humoru, najlepsze momenty przy których nie raz się uśmiałem. Wyobrażenia Rolanda o kapłanach przy bramkach na lotnisku i magach w aptece moim zdaniem trafiały w punkt jeżeli chodzi o aspekt komediowy.
Co do samych postaci, historia skupia się oczywiście na Rolandzie, a także narkomanie Eddiem Deanie, zabójcy Jacku Morcie, oraz schizofreniczce Odetcie Holmes i to głównie przy tej ostatniej postaci krąży główny wątek fabuły powieści.
Jak dla mnie "Powołanie trójki" mimo że nie rozwija wykreowanego przez Kinga świata, to stanowi jednak lepszą historię, dlatego dostanie ode mnie troszkę wyższą ocenę.

Mój zdecydowany faworyt w całej serii! Przez tę część po prostu się płynie

Mój zdecydowany faworyt w całej serii! Przez tę część po prostu się płynie

Drugi tom cyklu Mroczna Wieża pt. Powołanie trójki jest na pewno lepszy niż pierwszy, to nie ulega wątpliwości. Pojawiają się w nim interesujące postacie. W trakcie czytania pojawiła mi się myśl co kolejna nowa postać to lepsza, a może jednak gorsza :) Pierwszy tom Roland był za bardzo zakręcony. Tutaj już King w swoim stylu umie przyciągnąć uwagę czytelnika, dużą część książki czytało mi się się z przyjemnością i zainteresowaniem. Zobaczymy co będzie dalej.

Ten tom można uznać za rzeczywisty początek cyklu. Po wydarzeniach z pierwszej części ledwo żywy Roland jakimś sposobem znajduje się na niekończącej się plaży morza zachodniego, na których znajduje drzwi.

Właśnie od tego momentu widzimy mniej lub więcej, na czym będzie polegać cała droga do tytułowej mrocznej wieży. Ten tom skupia się na zebraniu drużyny, co jak dobrze wszyscy wiemy, jest na szczycie rzeczy do zrobienia przed wyruszeniem w drogę.

A patrząc na drużynę można się domyślić, że droga do wieży nie będzie łatwa, skoro najlepsze co los/ przeznaczenie/ Ka mu przydzieliło, to ćpun i kaleka kobieta z wieloma osobowościami.

Eddie Dean, pierwszy z nowych kompanów rewolwerowca, to bardzo przyjemny kontrast do sztywnego Rolanda bez poczucia humoru, bo robi za drużynowego pajaca, o dziwo w dobrym tego słowa znaczeniu. Trochę raźniej z nim jakoś, choć bywa irytujący.

Odetta to bogata kobieta na wózku inwalidzkim, która jest miłą i ciepłą osobą.
Detta to całkowita odwrotność. Jest psychopatyczna, agresywna, okrutna, pyskata i niefortunnie dla Rolanda i Eddiego, dominuję tą pierwszą przez większość czasu.

Podoba mi się. Nie mam pojęcia czego się spodziewać, ale zapowiada się ciekawie.

Rewolwerowiec Roland. Dziwna wędrówka. Drzwi. Walka. Straszna Trójca. Początek.

Co tym razem spotyka Rolanda? Przestraszne doświadczenia. Na początku mnie rozczarowało i odrzuciło, gdy rewolwerowiec obudził się na brzegu morza i musiał walczyć z krabami-koszmarami, ale przetrwałam i było tylko lepiej. On tak samo niewiele jak ja wiedział o świecie, w którym się znalazł.

Roland to skała, opoka, niezłomność, niesamowita siła charakteru i opanowanie. Kiedy walczy o słuszną sprawę, nie cofnie się, choć musi podjąć drastyczne decyzje. Cały czas zmuszony jest walczyć, a to o swoje przetrwanie, a to o złożenie swojej drużyny, a to o przeżycie tejże. No cóż, skradł moje serce.

Więzień (czego?),Władczyni Mroku (jakiego?),Popychacz (kogo?) - oto drużyna, którą przez drzwi ma przeciągnąć Roland. Co jeden to lepszy! Dosłownie. Na co oni skazują tego nieszczęsnego wędrowca?! Warto się przekonać. Świetny jest pomysł wnikania po przejściu przez drzwi w osobowość tych pokręconych bohaterów i przejmowania nad nimi kontroli.

Trzeba mieć imaginację odjechaną na najwyższym poziomie, żeby skazywać czytelników na takie koszmary. Jednak zaczarował mnie ten świat, pod fantastyczną fabułą odnalazłam w nim ważne dla mnie wartości, no i przygodę, światło, niezłe uderzenie dla wyobraźni.

Rewolwerowiec Roland. Dziwna wędrówka. Drzwi. Walka. Straszna Trójca. Początek.

Ciekawa, zdecydowanie lepsza niż poprzedni tom.

Ciekawa, zdecydowanie lepsza niż poprzedni tom.

• Stephen King
  • King