Wstyd

Okładka książki Wstyd Rachel Van Dyken
Okładka książki Wstyd
Rachel Van Dyken Wydawnictwo: Feeria Young Cykl: Zatraceni (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Zatraceni (tom 3)
Shame
Feeria Young
2015-09-10
2015-09-10
2014-10-06
Jarosław Irzykowski
Jarosław Irzykowski studentka

Ponownie wkraczamy w świat Lisy, Gabe'a oraz Westona. Jednak tym razem przedstawiona jest historia Lisy, czytelnik odkrywa jej demony z przeszłości. „Wstyd” jest trzecią, a jednocześnie ostatnią częścią serii „Zatraceni”.

Lisa z pozoru wiedzie normalne studenckie życie, w którym jest wesołą, bystrą i śliczną kobietą, a tylko nieliczni znajomi wiedzą jaka jest prawa. Lisa nie miała łatwego startu. W przeszłości była znaną modelką, która psychicznie i fizycznie była gnębiona przez swojego psychicznie chorego chłopaka Taylora. Dziewczyna kryje się za maską, dzięki której jest zawsze wesoła, kiedy jednak zamyka drzwi swojego pokoju, wszystkie demony z przeszłości odzywają się ze zdwojoną siłą. Jej na nowo zbudowany świat krok po kroczku zaczyna się sypać jak domek z kart. Lisa dostaje anonimowe pogróżki, jej pokój zostaje zdewastowany, ściany zapisane obraźliwymi napisami, jakby tego było mało w sieci krąży film, na którym kobieta jest gwałcona. W jej studenckie życie wkracza młody profesor, który zjawił się na uczelni nie bez powodu, ponieważ ma w tym wszystkim swój cel. Ułożył plan na odkrycie prawdy. Być może chce zemsty? Do jakiej prawdy dojdzie Tristan? Dlaczego mężczyzna nienawidzi Lisy? Kim tak naprawdę jest mężczyzna? Kto prześladuje Lisę?

Podobnie jak we wcześniejszych książkach z serii, tak i tutaj autorka przy każdym rozpoczynającym się rozdziale dopisuje cytaty bohaterów swojej powieści. Jednakże tu w większości owe złote myśli tworzą odrębną historię, która jest urywkami z dziennika Taylora, byłego chłopaka Lisy. Dzięki tym fragmentom czytelnik otrzymuje odpowiedzi na pytania, co takiego przydarzyło się Lisie w przeszłości, że zmuszona była zmienić swoje dane i ukrywać się na uniwersytecie. Bardzo ciekawie jest to wkomponowane w całą historię. Dwutorowa narracja została nadal utrzymana, jak i w poprzednich tomach. Główni bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani i przez to wzbudzają szereg emocji. Jeżeli mam wspomnieć o oprawie graficznej, to podoba mi się najbardziej z całej trylogii.

Każda książka czy to „Utrata”, „Toxic” i jak w tym przypadku „Wstyd” niosą ze sobą jakieś przesłanie. W każdej z nich podjęty jest wątek choroby, nadziei, prawdomówności, bólu, miłości, przyjaźni i śmierci, jak również łączy je sława, pieniądze oraz to, że bardzo młodzi ludzie mają jakieś przykre zdarzenia z przeszłości, które nie dają im spokoju. Niby zwykłe książki, kierowane do młodszego odbiorcy, jednak zapadają na długo w pamięci, bowiem doskonale pamiętam każdą z przedstawionych przez autorkę historii. Przypominam sobie, jak pisałam recenzję „Utraty” i sądziłam, że całą historię zapomnę bardzo szybko, a jednak się myliłam. Są to pozycje bardzo emocjonalne i na swój sposób pokazują młodzieży, którędy powinni podążać i jakimi wartościami się kierować w życiu.

Wydaje mi się, że „Wstyd” jest to najmocniejsza książka z serii „Zatraceni”, jednak w moim przypadku największy sentyment pozostaje do pierwszego tomu i historii Westona. Epilog najbardziej mną poruszył, jest to taka kropka nad „i”. Czasami zdarza mi się popłakać podczas lektury, często czuję pustkę i żal po rozstaniu z bohaterami. Ale wiecie co? W żadnym wypadku nie wstydzę się tego, bo lepiej jest mieć miękkie serce i być otwartym na uczucia, aniżeli być zimnym jak kamień i nie czuć zupełnie niczego. Dlatego polecam Wam „Wstyd” jak również wcześniejsze części „Utratę” oraz „Toxic”, ponieważ te książki ukazują cierpienie młodych ludzi, którzy zdawałoby się powinni być szczęśliwi. Jestem w pełni usatysfakcjonowana i jedyne czego żałuję, to tego, że jest to koniec przygód z bohaterami oraz ich życiowymi problemami.
Polecam całą trylogię!!!

Lisa wydaje się być normalną dziewczyną , studentką. Jednak okazuje się że po tym jak Gabe i jej współlokatorka ułożyli sobie życie na nią spadła lawina przeszłości. Ktoś odkrył jej tajemnicę, jej wstyd.. na uczelni pojawił się nowy profesor, który zainteresował się Lisą i zaczął się kręcic kolega z zajęć Jack. Czy powinna się martwić, czy powinna normalnie się zachowywać wobec nich? Niestety parę doświadczeń sprawia, że przyjaciele martwią się o Lisę a ona chce zgrywać bohaterkę. Czy dziewczyna z bagażem wstydu i uczuć tak zniszczonych ma szansę na lepszą przyszłość. Trzecia część to odsłona poruszająca struny kolejnych chorób, tym razem psychologicznych.

Chyba najlepsza część z tych wszystkich. Mniej przewidywalna, więcej się dzieję. Nowe tajemnice. Szybko i miło się czytało.

Jest to chyba najlepsza część z całej serii. Dużo więcej się dzieje. Emocji również jest sporo. Wciąż nie zachwyciła mnie jak inne new adult, ale naprawdę mi się spodobała.

książka opowiada o pięknej i mogłoby się wydawać beztroskiej byłej modelce która ukrywa się ze względu na swojego przyjaciela by mu pomóc, ale prawda jest zupełnie inna, ona pomaga samej sobie, chce uciec z dala od przerażającej przeszłości gdzie ją zniszczyła i zabrała jej najważniejszą część siebie jaką dziewczyna/kobieta posiada.
Czy uda jej się odzyskać dawną siebie? Co zrobi i jak potoczą się jej losy gdy prawda niespodziewanie wyjdzie na jaw ?
Tristan przystojny wykładowca który na pcozątku chciał się zemścić na pięknej Mel , jednak w porę poznaje prawdę która zmienia jego podejście i poglądy na zemstę którą planował.
CO zrobi Mel gdy dowie się całej prawdy o Tristanie, czy da mu druga szansę? Czy przystojny wykładowca psychologii wyleczy i wyciągnie z mroku piękną modelkę która ukrywa swoją tożsamość?

Odpowiedzi na wszystkie pytania dowiecie się czytając całą serię. Ja ją przeczytałam jednym tchem i bardzo mi się podobała, człowiek doświadczając takich wrażeń i przygód, wchodząc w świat książki jest w stanie docenić nawet najmniejsze rzeczy jakie go otaczają. Docenia każdą rzecz która wcześniej nie miała dla niego specjalnie jakiegoś znaczenia. Tak wiele emocji autor jest w stanie nam przesłać poprzez książkę. Uwielbiam łączyć się z książką i przeżywać razem z bohaterami opisane historie. Z pewnością nie raz wrócę do tych książek, zdecydowanie polecam sięgnąć nie tylko młodzieży ;)

Czy uda jej się odzyskać dawną siebie? Co...

W serii Zatraceni możemy przeczytać trzy rożne historie młodych ludzi, którzy poznali się, zaprzyjaźnili i ostatecznie są szczęśliwi.
Jednakże zanim do tego doszło wiele przeżyli, pomagali sobie wzajemnie. Ich historie nie są łatwe ani przyjemne. Mogą zdarzyć się każdemu z nas: rak, wypadek, zaburzenia psychiczne - życie nie zawsze jest łatwe. Nawet i pieniądze nie zawsze mogą pomóc.
Najważniejsze w życiu są: miłość, przyjaźń, wsparcie, rodzina i szczęśliwe życie.
Historie same w sobie nie do końca prawdopodobne, jednakże pokazujące co w życiu jest najważniejsze.

Uważam, że "Wstyd" ze wszystkich trzech części był najbardziej udany. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal nie przekonałam się do tej serii. Jest wiele rzeczy, które drażnią mnie u Rachel van Dyken. W tej powieści odkryłam kolejną: pieniądze. Każdy z głównych bohaterów tej serii jest bardzo młody i bardzo bogaty. I czytając takie książki trudno jest nie uważać kobiet za materialistki. Nie lubię autorek, które piszą takie historie, w których celowo uwypuklają dysproporcje między majątkiem kobiety, a majątkiem mężczyzny. Robią z pieniędzy kolejną atrakcyjną cechę mężczyzny, a kobiety czynią słabymi i zdanymi na ich łaskę.

Najgorszą możliwością autorów jest pisanie o czyms o czym nie mają zielonego pojęcia, może ujmę to inaczej. Nie przeżyłam tej historii, ale tak ma wyglądać.

Moim zdaniem najlepsza ze wszystkich części.
Najbardziej mroczna i ciekawa, w pewnych momentach zaskakująca.
Ta część wydaję się być najbardziej przemyślana i dopracowana. Lisa ma do pokonania wiele demonów, które wciąż ją dręczą. Przeszłość jej nie odpuszcza. Choć ma wsparcie przyjaciół, to nie zapewnia jej poczucia bezpieczeństwa i wiary w siebie. Jednak, gdy w jej życiu pojawia się Tristan, co zadziwiające, który jest jej profesorem i z początku traktuje ją dość obcesowo, a ma ku temu swoje powody (które nie do końca do mnie przemawiają). Jeden pocałunek wywołuję lawinę uczuć nad, którymi trudno będzie im zapanować.
Polecam.

Moim zdaniem najlepsza ze wszystkich części.
Najbardziej mroczna i ciekawa, w pewnych momentach zaskakująca.

Ostatnia część i ostatnia historia ludzi, których można nazwać przyjaciółmi. Powiem szczerze, że gdy zaczęłam czytać ta część sądziłam, że nie będzie mi się podobać. Niestety tak dobrze się rozkręciła, że przeczytałam ją bardzo szybko. Niby jest taka sama jak dwa wcześniejsze tomy, ale ma swój charakter, który wpasował się dokładnie w moje upodobania. Mogłaby aż powiedzieć, że dla mnie to najlepsza część z całej serii, mimo wcześniejszych myśli. Nie zmienia to tego, że to zwykłe czytadełko dla osób, które nie oczekują jakiś większych przemyśleń. To się po prostu czyta. Jako zwykła historia miłosna bez jakiejś większej głębi sprawdza się bardzo dobrze. Jeśli ktoś lubi czytać by czytać i tyle mu wystarczy to ksiązka dla takiej osoby.

• 2015
  • New Adult