Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość

Okładka książki Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2015
Okładka książki Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość
Jan KaczkowskiPiotr Żyłka
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2015
Wydawnictwo: WAM biografia, autobiografia, pamiętnik
WAM
2015-04-22
2015-04-22
ks. Jan Kaczkowski wiara życie rak
Inne

Trochę mnie zmuszono do przeczytania tej książki. Czy mi się podobała? Nie do końca jestem pewna. Raczej nie. Ot wywiad z człowiekiem, z księdzem. Taka rozmowa dla mnie niezbyt ciekawa. Czy ta książka mnie nawróciła i zbliżyła do kościoła? Nie. To nie moja droga. Przeczytałam bo obiecałam to zrobić, ale dla mnie to stracony czas. Inni mogą być zachwyceni. Ja nie.

Może nie jestem zbyt religijna i nie chodzę zbyt często do kościoła, jednak jest we mnie cząstka, która nie pozwala mi całkowicie odsunąć się od kościoła. Wierzę, ale nie do końca ufam instytucji. Sięgnęłam po książkę po obejrzeniu biografii księdza Kaczkowskiego. Nie przychodziło mi łatwo czytanie. Zwłaszcza kwestia hospicjum. Akurat się zdarzyło, że babcia zachorowała na nowotwór i same szukałyśmy miejsca w takim przybytku. Nie zdążyła. Dlatego musiało dużo minąć czasu zanim na spokojnie mogłam wrócić do tego wątku i następnych. Ciekawe podejście księdza Kaczkowskiego, może to pozwoli mi w końcu ustabilizować kwestie wiary i jej elementy. Nie wiem, czy się uda, jednak czas spędzony na przeczytanie tej książki był dobry, pełen wartości i przemyśleń.

Fenomenalny człowiek. Właśnie odchodzę od KK, ale nauki Jana zostaną we mnie na zawsze. To jest autorytet, których dzisiaj brakuje, to jest kościół, którego dziś nie ma.

Namiastka normalności i zdrowego rozsądku.

Namiastka normalności i zdrowego rozsądku.

Książka napisana w formie wywiadu z księdzem Kaczkowskim. Duchowny otwiera się przed czytelnikami opisując swoje prywatne życie. Począwszy od lat młodzieńczych po diagnozę choroby, od pierwszych oznak powołania przeplataną zwątpieniem aż po ostateczną akceptację swojej roli na ziemi. Cięty język i nieszablonowe wypowiedzi były jego wizytówką. Poruszał tematy trudne dla kościoła w swój wysublimowany sposób. Twierdził na przykład, że kościół tworzą ludzie z całym inwentarzem dobrych i złych cech. Jak się tu z księdzem nie zgodzić? Był świadomy potrzeby reform lecz przy zachowaniu konserwatywnej wizji kościoła. Był przeciwny laicyzacji dogmatów oraz świadomy ludzkiej kruchości, także moralnej wśród księży. W tej publikacji znajdziesz również odniesienia do spowiedzi, seminariów duchownych, sakramentów, katechezie, celibacie, bioetyce i aborcji, antykoncepcji, in vitro czy karze śmierci. Polecam

Ksiądz Jan Kaczkowski to bardzo znana postać, odważna w swych poglądach. Ciekawie było posłuchać rozmowy z nim, choć momentami brakowało mi wiedzy do pełnego zrozumienia kontekstu. Ja w wielu kwestiach z ks. Janem się nie zgadzam, jednak uważam, że zrobił w swym krótkim życiu dużo dla ludzi i był po prostu dobrym człowiekiem i kapłanem.

W inspirującej rozmowie z Piotrem Żyłką ks. Jan zdradza źródła swojej niesamowitej energii i nieskończonych pokładów optymizmu. O swoim życiu i polskim Kościele mówi z odwagą i dystansem osoby, która pokonała własny strach. Wzruszające do łez świadectwo człowieka, który wie, że być może nie zostało mu wiele czasu.
Choć nie zawsze zgadzam się z ks. Janem, pozwala mi on zrozumieć wiele tematów. Jego charyzma i pogoda ducha zdecydowanie była jego wizytówką.
Serdecznie polecam tę pozycję wierzącym i niewierzącym :)

Choć nie zawsze zgadzam się z ks. Janem, pozwala mi on...

Nie ocenię poglądów ks. Kaczkowskiego, bo mogę się jedynie z nimi zgadzać lub nie, jednak zasługują na uwagę. Często są dość odważne w swojej wymowie, ale też dużo tu postrzegania przez pryzmat wiary, jakiej niewątpliwie jest nosicielem w tej książce.
Mogę ocenić styl książki, który momentami, dla zwykłego zjadacza chleba będzie nieco zbyt trudny, przez te teologiczne frazy, które mogą być niezrozumiałe.
Na pewno ksiądz Jan był i ciągle jest postacią godną zwrócenia naszej uwagi, a także naśladowania w niesieniu pomocy i oddaniu drugiemu człowiekowi.

Ksiądz Jan Kaczkowski udowodnił, że istnieją jeszcze normalni księża, z powołania, nie wplątani w te wszystkie chore sytuacje i afery.
Bardzo przyjemnie czytało się wywiad z nim. Czuć było od ś.p. księdza Jana silną wiarę i spokój. Był pogodzony ze swoją śmiercią, nie bał się jej. Mimo swojego stanu prowadził Puckie Hospicjum, pomagając innym umierającym. Jego postawa jest godna pochwały. Chciałabym mieć kogoś takiego przy sobie w tej ostatniej chwili tu na Ziemi... Nawet w najgorszych chwilach potrafił pocieszyć, rozluźnić atmosferę, zażartować...
Książka zachęciła mnie do przyjrzenia się bliżej jego osobie i do sięgnięcia po inne źródła na jego temat.

Jakie to szczęście,że (przepraszam za to wyrażenie) trafiają się jeszcze tacy księża!
Mimo, że nie zgadzam się że wszystkimi poglądami s.p.ks. Kaczkowskiego- to cieszę się,że mogłam poznać Jego historię.
Otwarty, odważny ksiądz, który nie bał się iść pod wiatr.
Szkoda, że odszedł przedwcześnie. Potrzeba nam takich ludzi nie tylko w Kościele, ale także w publicznej przestrzeni!!!

Otwarty, odważny ksiądz, który nie bał się iść pod wiatr.

• 2016

Jan Kaczkowski Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość Zobacz więcej

Video

Video