Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość

Okładka książki Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość Jan Kaczkowski ks. (ksiądz), Piotr Żyłka
Zwycięzca w plebiscycie 2015
Okładka książki Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość
Jan Kaczkowski ks. (ksiądz)Piotr Żyłka Wydawnictwo: WAM biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
WAM
2015-04-22
2015-04-22
ks. Jan Kaczkowski wiara życie rak
Inne

Nie ze wszystkimi poglądami księdza się zgadzam, ale nie ukrywam, ze pare rad i fragmentów wzięłam sobie do serca. Przykro mi, że nie ma go już z nami. Był widać dobrym człowiekiem.

Początek mnie wciągnął. Lekki język, ciekawe anegdoty. Przerwałam, gdy autor zaczął mówić o kwestiach biologii człowieka i podawał nieprawdziwe informacje.

W książce-wywiadzie z ks. Janem Kaczkowskim poruszono wiele kontrowersyjnych tematów, takich jak aborcja, in vitro, homoseksualizm oraz kilka innych, ale wszystkie wypowiedzi są pełne szacunku, tolerancji i miłości. Ksiądz opisuje jak ważna jest wiera i nadzieja w jego życiu, potrafi jasno przedstawić swoje racje, wytłumaczyć swoje stanowisko w danej sprawie, a jednocześnie ma ogromny dystans do własnej osoby. Czyta się bardzo przyjemnie, skłania do refleksji

Nie jestem wierząca, do kleru delikatnie mówiąc zdystansowana, ale z uwagą odsłuchałam tę rozmowę. Sporo tu o szacunku, miłości, wierze i nadziei. Z tolerancją, mądrością, fajnie. Dobrze wiedzieć, że istnieją tacy księża.

Czasem sięgam po książkę z nieznanego mi powodu.
Nigdy wcześniej nie słyszałam o ksiedzu Kaczkowskim.
Po jego smierci zrobiło sie glośno.
Czemu?
Bardzo ciekawa pozycja.
Wywiad z osobą z krótkim terminem życia.
Opowiada o swojej przeszłosci.
Teraźniejszosci.
Przyszłośc też juz zna.
Od osoby wyśmiewanej po podziwianą.
Nie ważne zatem jakimi sie urodziliśmy.
Ważne co ze sobą zrobimy. Chyba.
Uwaga.
Nic samo sie nie zdarzy.

Czasem sięgam po książkę z nieznanego mi powodu.
Nigdy wcześniej nie słyszałam o ksiedzu Kaczkowskim.
Po jego smierci zrobiło sie glośno.
Czemu?
Bardzo ciekawa pozycja.
Wywiad z osobą z krótkim terminem życia.
Opowiada o swojej przeszłosci.
Teraźniejszosci.
Przyszłośc też juz zna.
Od osoby wyśmiewanej po podziwianą.
Nie ważne zatem jakimi sie urodziliśmy.
Ważne co...

Przyjemnie i szybko się czyta. Ksiądz Jan był cudowym człowiekiem, o by więcej takich ludzi wśród Nas. Świat byłby lepszy

To kolejna przeczytana przeze mnie książka, w której kluczową postacią jest świętej pamięci ksiądz Jan Kaczkowski. Postać niezwykła, budząca szacunek zarówno wśród osób wierzących jak i niewierzących.

To jest naprawdę niesamowite jak fantastycznie można mówić o wierze, z jakim luzem, z jaką pasją, szczerością, a jednocześnie z powagą. I nawet jak ktoś deklaruje się jako ateista, może czytać to z ogromnym szacunkiem i podziwem. Ksiądz Kaczkowski nie boi się mówić o sprawach trudnych, aktualnych i światopoglądowych. Nie boi się używać mocniejszego języka, ale o pewnych kwestiach mówi z ostrożnością. Wie czym jest szacunek do drugiego człowieka, co jest bardzo ważne.

W tej rozmowie księdza z Panem Piotrem Żyłką poznajemy dzieciństwo Jana Kaczkowskiego, dążenie do wiary, kryzysy, jego działalność hospicyjną, choroby. Niektóre momenty w książce są dla czytelnika ciężkie. Jak te bardzo mocno związane z kościołem i religią. Nie wszystko można zrozumieć. Ale ogólnie ten wywiad czyta się bardzo dobrze i szybko. Dzięki niemu możemy dobrze poznać osobę księdza, jego drogę do kapłaństwa i drogę przez kapłaństwo, które też nie było łatwe.

Ciężko się nie zastanawiać jak w dzisiejszej rzeczywistości odnalazłby się ksiądz Kaczkowski. Kościół potrzebuje zmian. Im prędzej to zrozumie, tym lepiej dla obu stron. I przede wszystkim powinien szanować drugiego człowieka. Moim zdaniem tacy duchowni są na wagę złota. Niestety nie przekonamy się tego w wykonaniu księdza Kaczkowskiego, który zmarł w 2016 roku, ale cały czas jest wielu fantastycznych duchownych, którzy mogliby czerpać z postaci księdza „onkocelebryty” jak sam siebie określił.

Książka nie boi się trudnych i ciężkich tematów. Są one związane z wieloma płaszczyznami życia. Powieść krzepi i nawołuje do tego, by bardziej optymistycznie patrzeć na różne sprawy, sytuacje.

Pokrzepiająca lektura. Gorąco polecam z całego serca, szczególnie w tych niespokojnych czasach

Książka warta przeczytania przez każdego, niewierzących czy antyklerykałów także. Pokazuje że mimo beznadziejności (często wyimaginowanej) można na życie spojrzeć optymistycznie, z pokorą, z nową energią. I nie jest przy tym bełkotem mówiącym, że jak pomyślisz inaczej to będzie lepiej, ale motywuje do bycia zdeterminowanym, cierpliwym i pełnym wdzięczności. Brakowało mi jednak szerszego poruszenia tematów innych niż seks, aborcja czy invitro, odpowiedzi na niektóre pytania były bardzo powierzchowne.

Jan Kaczkowski ks. (ksiądz) Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość Zobacz więcej

Video

Video