Powroty

Data 1. wydania:
2013-01-01
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik lata 50-te Żydzi II Wojna Światowa Wiedeń Austria

"Powroty" Elisabeth de Waal to książka oszustka. Książka, która okrutnie mnie rozczarowała. A zapowiadało się tak cudownie...

Po pierwsze: autorka była babcią Edmunda de Waala, którego "Zając o bursztynowych oczach" należy do moich ulubionych książek ever. Autor opisuje w niej historię swojej arystokratycznej, żydowskiej rodziny von Ephrussi. Kiedy się więc okazało, że...

6.5/10

Historia powojennego Wiednia, zainspirowana biografią samej autorki. Przypadkowe, ale bardzo ciekawe odkrycie.

Pośmiertnie opublikowana powieść Elisabeth de Waal, której akcja toczy się w 1954r. w Wiedniu, opisuje doznania austriackich emigrantów wracających do ojczyzny, aby spotkać dramatycznie zmieniony krajobraz miasta - fizyczny i psychiczny. To książka dobrze napisana, z ciekawymi postaciami, z zakończeniem, które mnie trochę zaskoczyło.

• Biblioteczka domowa
  • Literatura piękna