Napój miłosny

L'Elixir d'amour
literatura piękna
Wawrzyniec Brzozowski
Wawrzyniec Brzozowski kochankowie miłość napój miłosny podstęp

Jedna gwiazdka więcej za wywód męskiego bohatera o tym, że seks i miłość to są dwie różne sprawy. Szkoda, że pisze, że tylko dla mężczyzn, no ale jak mniemam, więcej facetów tak uważa niż kobiet, więc niech będzie. Mam dokładnie takie same odczucia. Bohater cały czas przekonuje, że kobiecie kochanej niczego to nie zabiera, nie umniejsza, że on uprawia seks z kimś innym, bo...

Do przeczytania w około godzinę, pisana w formie listów między byłymi kochankami, jedna z wielu relacji jaka mogłaby się wydarzyć między kobietą i mężczyzną. Po co, dlaczego i w ogóle podtrzymywana wzajemną korespondencją? Oraz zachowanie bohaterów, pozostawiam do indywidualnej oceny.

Czy istnieje napój miłosny, eliksir zdolny wywołać tak potężne uczucie? Czy można kogoś do miłości przekonać? Na te pytania, po zakończonym właśnie burzliwym związku próbują odpowiedzieć sobie Adam i Luiza. Dialog prowadzony w formie prostej wymiany listów. Dwoje bohaterów. Aż by się chciało zobaczyć tę historię na deskach teatru, zresztą jak wiele innych opowieści...

Czytałam ją jakiś czas temu i absolutnie nic z niej nie pamiętam. Chyba mówi to samo za siebie.

Okładka: 6/10
Treść: 6,5/10

W książce śledzimy korespondencję dwójki byłych partnerów – Adama i Luizy. Ich związek się rozpadł, a byli kochankowie prowadzą rozważania na temat tajemnicy miłości i istnienia specyfiku, który mógłby ją wywołać. Oboje prowadzą już osobne życia – Luiza przeprowadziła się do Montrealu, Adam pozostał w Paryżu. Oboje znajdują nowych partnerów. ...

Czyżbym była manipulantką, ponieważ całkiem nieźle domyśliłam się intrygi? A może po prostu dużo czytam :)
Ostatnio książki dobierają mi się do etapu życia, i z każdej wyciągam to co moje. Książka o miłości, a ja zapamiętuję to:
"Kiedy przestanie pani gonić za szczęściem, zostanie pani wysłuchana."

Choć samą książkę czytało mi się średnio, zakończenie jest rewelacyjne :) Warto po nią sięgnąć choćby z tego powodu.
Jej plusem jest również to, co dla Schmitta typowe - oszczędność i prostota tak widoczne w jego twórczości. Brak zbędnych słów, treść ograniczona do minimum, a jednak cała masa treści.

Książki tego autora bardzo lubię, aczkolwiek najlepszej Oskara i Pani Róży jeszcze żadna nie pobiła.
Co mogę powiedzieć o Napoju miłosnym ... historia pewnie jakich wiele dzisiaj, para się rozstaje, ale mają ze sobą kontakt, piszą listy, niby mają później innych partnerów ... ale tak naprawdę chcą dalej być ze sobą, warto przeczytać, dobra literatura.

Książkę można by podsumować znanym przysłowiem "Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada".

Eric-Emmanuel Schmitt to bardzo płodny pisarz, choć trzeba przyznać że jego książki w większości nie są zbyt obszerne. To nie znaczy wcale, ze nie kosztują go wiele pracy.
Czasem mniej znaczy lepiej i w przypadku tego autora to się sprawdza.
Ciekawa intryga i zaskakujące...

Dotychczas czytałam kilka książek tego autora i mogę powiedzieć, że "Napój miłosny" czytało mi się najlepiej, najprzyjemniej i najszybciej. To lekka (jeśli chodzi o wagę) lektura, która zawiera sobie listy napisane przez kobietę i mężczyznę. Ta korespondencja mnie zachwyciła, ponieważ jest w niej tyle emocji ujętych w pięknych słowach. Także 3 godziny poświęcone na czytanie...

Dyskusje

1 373