Najdroższa

Prószyński i S-ka
2015-01-13
2015-01-13
Literatura polska

Dystans, chłód i gorączkowe rozmyślania

Historia jest dosyć smutna, ale jakże prawdziwa. Taka, która może przytrafić się każdemu. Taka, z którą każdy inaczej sobie poradzi.
Sonia, główna bohaterka, pracuje w korporacji, zajmuje się schorowana matką, spotyka równocześnie z dwoma jakże różnymi mężczyznami.
Ciąży na niej ciągły strach o losy Matki. Musi być odpowiedzialna, ale w tym wszystkim jest sama i nie daje sobiała historia jest pełna emocji i uczuć, których doświadcza główna bohaterka.
Jej zachowanie momentami przypomina zachowanie dziecka, które nie może odnaleźć się w danej sytuacji. Boi się, strach ją paraliżuje i nie potrafi się z nim zmierzyć.

W powieści może odnaleźć się każdą współczesna kobieta. Autorka porusza temat samotności, relacji międzyludzkich, które nie zawsze są prawdziwe i oczekiwań jakie mamy co do drugiego człowieka.

Najdroższa to inna książka, taka wyjątkowa, taka nad którą trzeba się zastanowić, żeby zrozumieć co autorka chciała przekazać.

Dla mnie ta książka niosła ze sobą dość ciężki oraz wspaniały zarazem przekaz. Jest idealnie wyważonym zbiorem emocji, doświadczeń oraz przemyśleń. Autorka sprawiła, że postacie wydają się maksymalnie rzeczywiste. Uwierzyłam dosłownie we wszystko. Dominował styl lekki, ale zarazem inteligentny. Zagrała na moich emocjach jak wirtuoz na klawiszach. Zapamiętam ją na długo i szczerze polecam. Teraz mam apetyt na inną książkę tej autorki :)

Interesująca, z nowym dla mnie spojrzeniem na niektóre sprawy. Fajna podróż w inny klimat człowieka.

Słaba książka.Debiut nie udany.
Bohaterka nie może się zdecydować czego chce.Jej matka chora,przywiązana do kota.Zaniedbuje pracę,nieodpowiedzialna.Co do uczuć też się nie liczyła z ich uczuciami.Poznała Maćka,co często ją olewał,ma żonę i dzieci.A chciała być z nim mimo wszystko.Znała też Augusta,co o nią dbał,zakochał się w niej.Ona często odrzucała,wkurzała się na niego,trochę z niej egoistka jest.Odpychała go.Gdy jej matka umarła,też tylko August przychodził,pocieszał ją.Interesował się nią,a ona tego nie doceniała.Z Baśką,koleżanką,często rozmawiała i radziła jej dobrze,że August jest dobrym kandydatem.Tak naprawdę dwóch odrzuciła.
Czego się dowiedziała o wypadku Augusta z tamtych lat?I informacja,że może być w ciąży,jak na nią wpłynęła?
Nie polecam.

Słaba książka.Debiut nie udany.

Chciałabym porozmawiać z autorką tej książki, ponieważ po jej przeczytaniu mam mnóstwo pytań. Mnóstwo niewyjaśnionych spraw. Zmęczyła mnie, okropnie, ale nie spodziewajmy się czegokolwiek innego po zajrzeniu do czyjejś głowy. Czy mi się podobała- nie wiem, trudno mi to określić, często nie pochwalałam postawy bohaterki. Książka zostawiła w mojej głowie jeszcze większy chaos niż wcześniej w niej był, dużo się stresowałam, musiałam przerywać lekturę kilkakrotnie na kilka minut. Polecam? Tak. A dlaczego? Przeczytajcie sami.

Majstersztyk. Książka dla wszystkich którzy bardziej lub mniej podświadomie unikają rodzimych autorów, przekona Was, że czasem można trafić na perełkę. Główna bohaterka jest jak dziewczynka którą pewnego dnia ktoś bez ostrzeżenia zmienił w dorosłą osobę, gubi się w życiu (chociaż jak na swoje zagubienie całkiem nieźle sobie radzi) wykształca cały szereg fobii i lęków, jest nieprzystosowana i co najważniejsze wcale nie chce się przystosowywać. Polecam

2041

Cudowna, pięknie napisana książka. Myślę, że wiele kobiet odnajdzie w niej cząstkę siebie. Polecam.

przeczytałam dobrą książkę dawno mnie nic tak nie wciągnęło. Ta książka jest niby zwyczajna mówiąca o zwykłych losach a jednak ma w sobie coś co wciąga... wręcz wchodzi się w rolę głównej bohaterki. Przeżywa się to co przeżywa ona... myśli, uczucia... a bohaterka nie ma łatwo: praca w korporacji (nie jest super ale trzeba robić by zarobić...) utrzymanie dwóch domów, opieka nad chorą Mamą (Alzheimer) i spotykanie się z dwoma mężczyznami nie jest łatwym zadaniem....
Bohaterkę to wszystko przytłacza czuje się sama w tym wszystkim czuje się nierozumiana choć ma wsparcie u jednego z kochanków traktuje go na doczepkę wręcz jego troska jej przeszkadza... bo to ona jest przyzwyczajona do opieki i troski (z powodu swojej mamy)
związek z drugim mężczyzną który jest Żonaty i ma dziecko jest pociągający choć na początku o niczym nie wiedziała ale ten człowiek ją okłamywał i wyraźnie traktował jak zabawkę czy odskocznie od swojej rodziny.
Chorą Matką się dobrze opiekuje kiedy czuje że już nie daje rady to prosi o pomoc wykwalifikowaną pielęgniarkę... a później dom opieki...choć przez moment miałam wrażenie że wszyscy widzieli w niej osobę która jest odpowiedzialna dzielna itd. a ona w sobie tego nie widziała i szczerze nie ma łatwego życia... próbuje odnaleźć siebie. Próbuje poukładać swoje skomplikowane życie...
już się nie mogę doczekać spotkania DKK jestem ciekawa opinii koleżanek z klubu

Tę książkę, z czystym sumieniem, mogę określić jako "inną". Być może dlatego, że chyba wcześniej, a przynajmniej sobie tego nie przypominam, nie czytałam podobnej. Akcja "biegnie". Dosłownie.
Równocześnie, czytając ją wpadałam w melancholijny nastrój. Ale taka jest właśnie główna bohaterka. Melancholijna, przerażona, odrobinę zahukana. Taka jest naprawdę. Przed światem zgrywa twardą "korpobitch". Do czasu. Zawsze istnieje jakieś "do czasu"...

Jako coś "innego" polecam.
Najlepiej jesienną i deszczową porą.

Na początku chciałam odłożyć książkę, trudna w odbiorze była,a potem wkręciłam się i zaczęłam czytać.
Historia opowiada o bohaterce Soni, która opiekuje się całą dobę swoją nieuleczalną matką chorą na Alzhaimera.
Główna bohaterka poświęca swój czas swojej matce.
"Najdroższa" to powieść poruszająca, mocna, a także wzruszająca do łez.
Dobry debiut,,ciekawie napisana powieść..dobra do przeczytania!!!

Główna bohaterka poświęca swój czas swojej matce.
"Najdroższa" to powieść poruszająca, mocna, a także wzruszająca do łez.
Dobry debiut,,ciekawie napisana...

• 2015