Kocham Cię na zawsze

Ewa Trojanowska Wydawnictwo: Burda Publishing Polska literatura piękna
Burda Publishing Polska
2014-11-01
2014-11-01

Ciężko, bardzo ciężko. Książka chaotyczna i przyprawiła mnie o ból głowy, ale jednak jakoś wciągnęła! Mamy tutaj Julkę, bardzo zagubioną i chaotyczną kobietę, która chorobliwie interesuje się swoją sąsiadką i ma pecha do facetów, w pewnym sensie pogubiła siebie i próbuje odnaleźć swoje własne ja. Czy jej wychodzi? W pewnym sensie tak, wierzy, że znajdzie miłość prędzej czy później. Niektóre wynurzenia bohaterki są trafne inne mniej - zależy od punktu czytelnika. :)
Ale mimo wszystko nie żałuje batalii z tą książką. :-)

Jest to dziwna książka. Momentami dla mnie niezrozumiała, zagmatwana. Nie była to jednak zła książka. Dobra też nie. Jest to przeciętniak, który wieku czytelników odrzuci.

Już dawno nie odłożyłam książki, której nie przeczytałam do końca. Przy tej pozycji jednak musiałam to zrobić. Dawałam jej szansę, ale niestety poległam. Nie wiem tylko czy ja czy ona. Może jej nie rozumiem, może do niej nie dorosłam, w każdym razie nie jesteśmy dla siebie.

Julia jest młoda, zdolna , ale niestety bardzo zagubiona. Bolesna przeszłość ciąży na niej tak bardzo, że skutkuje to nierozważnym wyborom życiowym. Seks, przypadkowi mężczyźni, imprezy, a potem poranny kac oraz wyrzuty sumienia, to niemal codzienność Julii. Czemu tak się dzieje? Czemu przeszłość Julii ma na nią taki wpływ. Czemu młoda Polka nie umie odnaleźć swojej życiowej drogi? Chcecie znać odpowiedź? To koniecznie musicie przeczytać najnowszą książkę Ewy Trojanowskiej. Ewa Trojanowska jest autorką już takiej pozycji jak: "Sekrety Adama". Pisarka studiowała literaturę. Obecnie zajmuje się projektowaniem wnętrz. Jej hobby, to nie tylko pisarstwo oraz kreacja nowych, interesujących bohaterów. Pisarka bardzo lubi gotować oraz podróżować. Znając zamiłowania autorki wpłynęły zdecydowanie na bohaterkę "Zawsze cię kocham". Julia postanawia się zmienić. Postanawia dotrzeć do swojego emocjonalnego wnętrza, by zweryfikować czynniki, które powodują, że życie staje się nie doniesienia, nie do zaakceptowania, ale coraz bardziej skomplikowane. Julia udaje się nie tylko w podróż emocjonalną, ale i te, namacalną. Pojawiają się takie miejsca, jak Indie, Kalifornia. Pojawiają się także mężczyźni. Kim są m.in. Ravi, Adam, Igor? Pojawią się także kobiety, np. Matylda. Pojawią się także dwa trupy. Od samego początku Ewa Trojanowska od pierwszych stron obnaża życie denatki, w każdym nawet najmniejszym aspekcie jej istnienia.. Opisy charakteru jej i jej zmarłego małżonka bywają druzgocące. Ewa Trojanowska stworzyła bardzo uczuciową, życiową oraz frapującą powieść. Lekkie zagmatwanie, "obarczenie" czytelnika dramatycznymi wydarzeniami wciąga od pierwszej strony. Zaczynając pozycje myślałam, że to zaczynam czytać kryminał. Jakże milo się zaskoczyłam, gdy lektura zaczęła przeistaczać się w formę obyczajową. "Kocham na zawsze" jest pozycją napisaną dla kobiet, przez kobietę. Ewa Trojanowska z kobiecą dojrzałością wkracza na grunt analizy ludzkiej natury . Instynktem kierowana kreuje bohaterów bardzo współczesnych, borykających się w przytłaczającą rzeczywistością, ale mających konkretne cele. Takie jest życie. Taka jest ta książka- życiowa. Polecam

Każdy z nas ma swoją historię. Rodzimy się z jakąś osobowością, ale to bieg wydarzeń, doświadczenia i wybory kształtują nasz charakter. Mamy swoje zalety, ale i wady, których wyzbyć się trudno. Można jednak nad nimi pracować i walczyć z własnymi słabościami. Czy to jednak takie łatwe? Czasami traumatyczne wspomnienia i urazy są tak mocne, że ich oddziaływanie utrudnia normalne funkcjonowanie. Działamy więc według własnych zasad, żądając rekompensaty za bolesną przeszłość. Wspinając się na górę szczęścia, za wszelką cenę chcemy osiągnąć wymarzony cel. Czy jednak człowiek zawsze dostaje to, czego pragnie? Tymi słowami chciałam zapowiedzieć książkę Ewy Trojanowskiej, „Kocham cię na zawsze”. Przyznam, że z ową autorką zetknęłam się po raz pierwszy, ale jej oryginalna twórczość z pewnością na długo nie pozwoli o sobie zapomnieć.

Julia, kobieta z napiętnowaną cierpieniem przeszłością, wiedzie skomplikowane życie. W jej historii pojawia się seks, imprezy i przypadkowi mężczyźni… Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że nie tak powinien wyglądać jej los. Niejednokrotnie działa niesiona chwilą, a potem przychodzi blady świat i uświadamia sobie to, jak bardzo jest beznadziejna. Pełna słabości jednak pragnie zmian. Wierzy w to, że w końcu odnajdzie własne szczęściem toteż nie próżnuje. Wyrusza w podróż, która ma być symbolem odnowy. To właśnie tam bohaterka będzie szukała nowej nadziei, bliskości i odrodzenia. Czy kobieta będzie w stanie porzucić dawne życie, w którym niepewna jutra, niestabilna i niestateczna dotąd funkcjonowała? Czy przeszłość, która jednak wyryła w jej charakterze ogromne znamię, tak łatwo odpuści? Co tak naprawdę dręczy dziewczynę i czy w końcu odnajdzie prawdziwe szczęście?

„Kocham cię na zawsze” jest pełną emocji powieścią, którą z pewnością nie można nazwać banalną. To opowieść o kobietach, tych mniej i tych bardziej grzecznych. Autorka wnika w głąb ludzkiej psychiki. Analizuje myśli bohaterki i skrupulatnie, krok po kroju, przedstawia jej postępowanie oraz dążenie do wybranego celu. Chociaż refleksji i długich rozważań tutaj wiele, to jednak nie na tym kończy się akcja całej książki. Pojawiają się bowiem podróże – do Indii i Kalifornii. Jakie mają one znaczenie i jak wiele wniosą w treść? Na samym początku Ewa Trojanowska zaskakuje jednak poruszającym wydarzeniem, które nurtuje czytelnika przez długi czas. Otóż z jednej z rzek zostają wyłowione dwa ciała – kobiety i mężczyzny. Kimże jednak są owi ludzie? Dlaczego zginęli i czy sobie na to zasłużyli? Jak ważna jest ich śmierć względem całej powieści? Pytań jest wiele, zaś autorka nie zamierza na nie odpowiadać zbyt szybko.

Już wcześniej wspomniałam o tym, że książka z pewnością nie należy do banalnych. Mam tutaj na myśli głównie styl autorki, jakim się posługuje. Ta powieść nie zaczyna się od A i nie kończy na Z, zaś bohaterów poznajemy przez cały czas, bo nie obnażają się oni przed czytelnikiem na pierwszych stronach, tak jak bywa to w przypadku wielu książek. Chociaż początkowo miałam problem z tym, aby odnaleźć się w tym wszystkim i wprowadzić jakąś klarowność, to z czasem przyzwyczaiłam się do całości i przyznam, że książka całkiem przypadła mi do gustu. Język pojawiający się w dialogach, czy też prezentujący wewnętrzne rozważania, doskonale oddaje panującą aurę i nastrój. Autorka niejednokrotnie nie szczędzi czytelnikowi przekleństw.

Kim jest Adam, Igor czy Ravi? Jak wiele Julia ma wspólnego z każdym z tych mężczyzn? Kim dla niej jest Matylda czy Dora? Jak wiele pozorów otacza główną bohaterkę i czy można odnaleźć radość w rzeczach banalnych, przyziemnych i prostych? Jak wiele oblicz może mieć życie i czy to od nas zależy jego bieg?

Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, sięgnijcie po książkę Ewy Trojanowskiej, pt. „Kocham cię na zawsze”. Polecam ją tym, którzy lubią niebanalne historie z nieprzewidywalną akcją oraz czytelnikom, którzy pragną podczas czytania nieco pogłówkować. Czy „kocham cię na zawsze” okaże się szczerym wyznaniem miłości?

Chyba źle zrozumiałam recenzje, bo rozczarowałam się samaą trescią. Nie doczytałam do końca...

• Szukam
  • Polska