Endgame

Okładka książki Endgame Christi Daugherty
Okładka książki Endgame
Christi Daugherty Wydawnictwo: Atom Cykl: Wybrani (tom 5) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wybrani (tom 5)
Endgame
Atom
2015-06-04
2015-06-04
Carter Sylvian Allie Akademia Crimmeria miłość Nathaniel Nocna Szkoła
Inne

Nie mogę uwierzyć, że to już koniec. Gdy zaczynałam tę serię, nie spodziewałam się nawet, że tak bardzo trafi do mojego serca. Tym bardziej że początkowo ciężko mi było przez nią przebrnąć, gdyż do połowy pierwszego tomu książka mnie trochę nudziła. Potem zżyłam się z bohaterami tak bardzo, że gdy rozmawiali, czułam się, jakbym siedziała obok nich.

Ta część skupia się na ratowaniu Cartera, który w poprzedniej został porwany przez Nathaniela. Szczerze mówiąc, myślałam, że akcja wyjdzie poza teren szkoły i że uczniowie będą się bardziej angażować w poszukiwania, ale w zasadzie skończyło się na tym, że jedynie podsłuchiwali ludzi Nathaniela.

Carter w niewoli to ikona. Gdy razem z Allie słuchałam jego krótkiej kłótni z Gabe'em, nie mogłam powstrzymać śmiechu. Kocham go od pierwszej części i ta miłość nie zmieniła się do końca. Bardzo się cieszę, że ostatecznie to on był wyborem Allie. I te jego słowa, kiedy w końcu spotkał się ze swoją dziewczyną "Cześć, zastanawiałem się, kiedy przyjdziesz". Myślałam, że się rozpłynę.

Relacja Sylvaina i Allie może była bardziej romantyczna, ale nie miała w sobie tego czegoś. Po drugie, dalej nie wybaczyłam mu tego, co zrobił w pierwszym tomie. Pewne rzeczy są niedopuszczalne nawet w książkach, a gwałt zdecydowanie do nich należy.

Nie mogę jednak dać 10 gwiazdek, jak w przypadku innych części (chyba tylko pierwszej dałam 8). Dlaczego? Rozwiązanie wątku z Nathanielem mnie strasznie rozczarowało. Budowanie napięcia przez kilka tomów, a potem załatwienie tego... przez podpis. Nie kupiłam tego. Spodziewałam się jakiejś większej akcji, może jakiejś bitwy czy czegoś w tym rodzaju.

Powiem szczerze, że czuję też lekki niedosyt. Chciałabym wiedzieć, jak się rozwinęła nowa organizacja, jak potoczył się związek Allie i Cartera albo czy Nathaniel na dobre sobie odpuścił.

Ekipa z Cimmerii stała się moimi przyjaciółmi na papierze. Będzie mi ich bardzo brakowało.

Ta seria, mimo zakończenia, na zawsze pozostanie w moim sercu.

Ta część skupia się na...

07.06.2016r. - 8/10.
26.10.2023r. -7/10.
Obniżam, bo mimo, że lubię tę serię to zakończenie nie zachwyca. Było fajne, ale dosyć oczywiste. Lubię tych bohaterów i tę serię i nadal będę ją polecać mimo kilku niedociągnięć.

07.06.2016r. - 8/10.
26.10.2023r. -7/10.

Eee... no dobra. Generalnie wciągnęła jak każda inna z tej serii i podoba mi się, że autorka dociągnęła wszystkie wątki do końca i dowiedzieliśmy się, gdzie każdy wylądował i co się z nim stało. I fakt, że ostatnie zdania nawet mnie wzruszyły - taki powiew dobroci (:.

Ale kompletnie nie podoba mi się, jak szybko został rozwiązany wątek Nathaniela. Serio tyle planowania, przygotowań, wojen, żeby problem rozwiązała siedemnastolatka? I to niemalże w pięć minut? No sorry, ale nie kupuje tego i strasznie mnie to rozczarowało. Uwielbiam, jak napięcie jest podnoszone przez tyle tomów, żeby na końcu wszystko się rozleciało.

Spoko seria, taka w sam raz do połknięcia i zapomnienia o bożym świecie na chwilę, ale górnolotne to to no jest.

Ostatnia część skupia się na jednym wątku - poszukiwaniu Cartera, który jest w rękach Nathaniela, oraz na ogromnej tęsknocie i potrzebie działania, by odbić ukochanego. Prawdę mówiąc od samego początku wiedziałam, że koniec końców Allie i Carter będą razem, a to wszystko przez to jak siebie rozumieją oraz to jak na siebie działają. Smutny los Sylvaina - bardzo szkoda jego ojca (który, kolokwialnie mówiąc, oberwał za pomoc Lucindzie i Allie) oraz to, że w tak młodym wieku musiał wziąć odpowiedzialność za całą organizację europejską (dopóki ojciec nie dojdzie do siebie). Smutno, że ze smutkiem w sercu opuścił Akademię.
Allie to bardzo mądra i odważna babeczka - tyle planów by odbić Cartera i pomysł z nową organizacją.
Bardzo przyjemna ostatnia część, zakończyła wszelkie wątki oraz uspokoiła niedosyt. Szkoda, że nie już nie będzie dalszych przygód tej słynnej Akademii Cimmera...
PS - czekam, aż wreszcie jakiś scenarzysta trafi na tę książkę i powstanie serial. Ale bez zbytnio wygórowanych tymi czasami trendami.

Ach ta Allie i jej rozterki... Cieszę się, że ta seria jest już za mną...

Ach ta Allie i jej rozterki... Cieszę się, że ta seria jest już za mną...

Bardzo fajne zakończenie całej serii. Większość potoczyła się tak jak chciałam i bardzo przyjemnie mi się czytało. Nie ukrywam, że z chęcią przeczytałabym dalsze losy bohaterów w nowym miejscu, a w szczególności bardziej rozbudowaną historię Ally i Cartera. Jednak mimo to saga Wybrani zostaje jedną z moich ulubionych.

Najlepsza z całej serii, super zakończenie.

Najlepsza z całej serii, super zakończenie.

Wspaniałe zakończenie serii. Trzyma w napięciu od początku do końca i nie sposób się od niej oderwać. Pochłonęłam ją w jeden wieczór. Zdecydowanie polecam całą serię "Wybrani", bo potrafi wzbudzić wiele emocji - od smutku i niepokoju do radości i śmiechu do łez. Jest nieszablonowa i napisana w taki sposób, że chciałoby się przeczytać całą serię w jeden dzień, ale nie wiem czy ktoś wytrzymałby tyle emocji na raz!

Naprawdę świetna książka na zakończenie cyklu. Miałem obawy że będzie słaba jednakże autorka bardzo miło mnie zaskoczyła 🙂

liczba gwiazdek = dany tom
opis = cała seria

Tom pierwszy- ok. Potraktowałam jako wprowadzenie do jednej z wielu serii o nastolatkach, w której mamy wyjątkową bohaterkę, miłosne dylematy, trochę buntu, kilka tajemnic i jakiś problem do rozwiązania. Całość osadzona w scenerii tajemniczej szkoły co daje serii całkiem dobry start rozbudzając ciekawość....
Dalej było tylko gorzej.
Kolejne tomy pisane jakby na siłę, a każdy o tym samym. Główna bohaterka (nadal nie rozumiem za co lubiana, wychwalana i określana jako wyjątkowa) gdy się dobrze przyjrzeć ma charakter nijaki. Miłosne rozterki nieoddające emocji. Śmiech mnie ogarniał jak to każdy liczył się i dbał o dziewczynę, która wierzcie mi nie ma nic do zaoferowania poza swoim pochodzeniem, a wydaje się być mądrzejsza i sprytniejsza od wszystkich dookoła. Ponadto ciągnący się przez caaałą serię spisek owiany tak ścisłą tajemnicą, że zaczyna być męczący jeszcze zanim oficjalnie się wyda o co w nim chodzi...
Z perspektywy czasu zastanawiam się jak dobrnęłam do końca serii. Jedyne co mnie mobilizowało, to to, że będę mogła świadomie i z pełną odpowiedzialnością wystawić kiepską opinię.

liczba gwiazdek = dany tom
opis = cała seria